MHP'Lİ TOR: “ŞEHİTLER ARASINDA AYIRIM YAPMAK GAFLETTİR!

MHP'Lİ TOR: “ŞEHİTLER ARASINDA AYIRIM YAPMAK GAFLETTİR!

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Fahrettin Oğuz Tor, TBMM’de yaptığı konuşmada şehit ve gazilerin durumunu dile getirerdi.

“15 Temmuz darbe girişimi şehitleri ile Güneydoğuda terörle mücadelede şehit olanların yakınlarına yapılan ödemelerdeki adaletsizliği” dile getirerek, “Bu ayırım neden?” diye sordu.

Tor, “AKP'nin iktidar olduğu 2002 yılı itibarıyla terörün hemen hemen sıfırlandığını ancak 20 Temmuz 2015'ten beri 520'den fazla askerimizi, 350'ye yakın polisimizi, 60'a yakın korucumuzu, 31 memurumuzu, 600'den fazla sivil vatandaşımızı teröristlerin menfur saldırı ve suikastları neticesinde kaybettiğimizi, bu süre zarfında binlerce asker, polis ve sivil vatandaşımızın da yaralandığını anlatarak şehit yakınlarının durumunu dile getirdi.

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Fahrettin Oğuz Tor, şunları söyledi:

Gerek güneydoğuda vatan için gerekse 15 Temmuz demokrasi darbesi sırasında birlik ve bütünlüğümüz için şehit düşenlerin dul ve yetimlerine, malul kardeşlerimize ne yapsak azdır. Bugün 15 Temmuz darbe girişiminde şehit düşen kardeşlerimizin anne ve babalarına, eş ve çocuklarına bağlanan aylık ile terörle mücadelede şehit düşen kardeşlerimizin anne ve babalarına, eş ve çocuklarına bağlanan aylıklar arasında ciddi farklar vardır. Bugün itibarıyla sosyal güvenlik kapsamında hiçbir kapsama girmeyen 15 Temmuz darbesi şehitleri için 3.200 lira esas alınarak aynı dosyadan sadece anne ve babası varsa bağlanan aylık miktarı ayrı ayrı 1.600 TL'yken terör şehitlerinin anne ve babalarına bağlanan aylık bunun yarısı kadardır yani 800 TL civarındadır. Hakkâri'de şehit düşen askerlerimizin her birinin yakınına 800 TL aylık bağlanırken aynı durumda olan 15 Temmuz darbesi şehitlerinin anne ve babası için bağlanan aylık 1.600 TL'dir. “

 “Aynı dosyadan aylık bağlanacak hak sahiplerinin sayısına göre 15 Temmuz darbesi şehitleri yakınlarına bağlanacak aylık 3.200 TL'nin de üstüne çıkabilmektedir. 15 Temmuz darbesi neticesinde şehit olan kardeşlerimizin eşine 3.200 TL, varsa anne ve babasına da 500 TL aylık bağlanmaktadır. Bu, Güneydoğu'daki terör şehitlerine uygulanmamaktadır. Tazminatların durumu da farklı değildir. Güneydoğu'da terör şehitlerinin yakınlarına toplamda 138 bin-140 bin TL; gazilere, malullük derecesine göre 40 bin ila 90 bin TL arasında bir ödeme yapılırken; 15 Temmuz şehitlerine 340 bin TL, gazilerine de malullük derecesine bakılmaksızın 340 bin TL ödenmesi öngörülmüştür. Fark 2, 3, 4 kattır. Bu ayrım vicdani değildir. Terörle ilgili tablo bu kadar içler acısıyken 15 Temmuz şehitleri ile terörle mücadele şehitleri arasında ayrım yapmak yanlıştır, skandaldır, gafletin ötesindedir.”

“15 Temmuzda tarih yazan şehitlerimizin hakkını ne kadar ödeyemezsek terörle mücadelede emsalsiz bir kahramanlık gösteren şehitlerimizin hakkını da bir o kadar ödeyemeyeceğimiz asla hatırdan çıkarılmamalıdır. Şehitlerimizin kemiklerini sızlatacak çifte standarttan derhâl vazgeçilmelidir. Bizim için tüm şehitlerimiz şükran, vefa ve minnete layıktır. Geride bıraktıkları namusumuza emanettir. Genel Başkanımızın deyişiyle "3 Eylülde Hakkâri Şemdinli kırsalında şehit düşen Uzman Çavuş Hasan Yaşar, Özel Kuvvetlerde korkusuzca direnerek şehit olan Astsubay Ömer Halis Demir'den daha az değerli değildir." Şehitler arasında yakınlarına bağlanan aylık, gazilere ödenen tazminat ve maaşlarda ayrım yapılması yanlışlığının derhâl düzeltilmelidir.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.