MHP'li Ulvi Yönter: AKP'li Bakan Lütfi Elvan'a Sordu?

MHP'li Ulvi Yönter: AKP'li Bakan Lütfi Elvan'a Sordu?

MHP İstanbul Milletvekili İzzet Ulvi Yönter, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’a sordu Daralan Türkiye Ekonomisinin İmdadına Koşan TÜİK, Vatandaşlarımızı Bir Gecede Zenginleştirmeyi Nasıl Başardı?

MHP İstanbul Milletvekili İzzet Ulvi Yönter, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın cevaplandırması istemiyle soru önergesi hazırlayıp meclise sundu

MHP Milletvekili İzzet Ulvi Yönter; “Geçtiğimiz günlerde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2016 yılı üçüncü çeyrek büyüme verilerini açıklamıştır. Verilerin hesaplanmasında ciddi bir yöntem değişikliğine gidildiği de TÜİK tarafından kamuoyuyla paylaşılmıştır. Yapılan bu değişiklikle sanayinin, tarımın ve diğer sektörlerin milli gelir içindeki payları, kamu harcamaları ve tasarruflara kadar birçok hesap, yeni yöntemle değiştirilmiştir.”dedi.


Yönter, bu kapsamda meclise verdiği yazılı soru önergesinde; “TÜİK tarafından açıklanan büyüme verilerinde yöntem değişikliğine ekonominin küçüldüğü 3. çeyrekte gidilmesinin sebebi nedir? TÜİK tarafından yeni yöntemle yapılan hesaplamalarda baz yılın 2009 olarak seçilmesinin sebebi nedir? 2009 yılı gibi küçülmenin olduğu bir yılın baz yıl olarak alınması, bazın düşük tutulmasına ve sonraki yıllara ilişkin verilerin yüksek çıkmasına yol açmamış mıdır?” diye sordu.

 

MHP Milletvekili İzzet Ulvi Yönter soru önergesine şu şekilde devam etti. “Toplam talebin, sanayi üretiminin önceki yıla göre gerilediği, işsizliğin arttığı, bütçe açığı ve cari açığın küçüldüğü 2015 yılında TÜİK tarafından açıklanan verilere bakıldığında büyümenin yüzde 6,1’e yükseldiği görülmektedir. Dolayısıyla 2015 yılında yüzde 6,1 gibi yüksek bir büyümeyi haklı çıkaracak bir durum söz konusu mudur? TÜİK’in yapmış olduğu yöntem değişikliği ile 9.257 Dolar olan 2015 yılı kişi başına gelirimizin de 11.014 Dolara yükselmiştir. Geliri “artan” vatandaşlarımızın aynı dönemde tüketim harcamalarının yüzde 3,2 azalması, ekonominin ise yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 1,8 küçülmesi nasıl açıklanacaktır? TÜİK tarafından yeni yöntemle yapılan hesaplamalar EUROSTAT tarafından onaylanmış mıdır? Hükümetinizin Türkiye'nin ekonomik sorunlarını baz yılı kaydırmayla ve revizyonlarla değil de yapısal reformlarla çözüme kavuşturma yönünde plan ve projeleri bulunmakta mıdır?” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.