MHP'li Usta: Bu anayasaya mührümüzü vurduk

MHP'li Usta: Bu anayasaya mührümüzü vurduk

MHP Grup Başkanvekili Usta, "MHP'liyim diyen birisinin anayasaya değişikliğine karşı çıkmasının mümkün olmadığını belirterek, "Bu anayasaya tabiri caiz ise mührümüzü vurduk." dedi.

MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, partisinin Çubuk İlçe Başkanlığınca düzenlenen "Devlet için, millet için, Cumhuriyet ve Türklüğün bekası için 'evet' diyoruz" toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin yaşadıklarının yüzyıl öncekiyle aynı olduğunu söyledi.

Yapılan anayasa değişikliğinde MHP'nin kırmızı çizgisi olan anayasa maddelerine dokunulmadığını ve güvence altına alındığını vurgulayan Usta, "Ben MHP'liyim, ülkücüyüm diyen birisinin bu anayasaya değişikliğine karşı çıkması mümkün değildir." dedi.

"Mührümüzü vurduk"

Usta, anayasa değişikliği konusunda iki partinin kurmaylarının uzun süre çalıştığını, burada önemli düzenlemelere imza attıklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Bu anayasaya tabiri caiz ise mührümüzü vurduk. Bir ülkede tek adamlık ve diktatörlükten bahsedilebilmesi için 3 unsurun yan yana olması gerekmektedir. Bunlardan bir tanesi o yöneticinin yargılama imkanının olmaması gerekiyor. Mevcut anayasamız cumhurbaşkanının yargılanmasına imkan vermiyor, sadece vatana ihanetten yargılanabiliyor, o da yürürlükten kaldırıldığı için onun da bir geçerliliği yok. Yargılanma açısından baktığımızda yeni anayasa diktatörlük veya tek adamlık getirmiyor, tam tersine var olan tek adamlığı bozuyor. Yeni anayasa mevcut anayasadaki var olan denetim sistemlerinin tamamını kabul ediyor. Sadece gensoru kaldırılıyor. Bu da milletin seçtiği bir hükümeti Meclisin aşağı çekmesi, yani hükümetten indirmesi diye bir şey düşünülemez. Dolayısıyla gensoru yeni sistemin mantığına aykırıdır. O yüzden gensoru kaldırılmıştır." 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.