MHP'Lİ YÖNTER: NORM FAZLASI ÖĞRETMENLER İŞSİZ Mİ KALACAK?

MHP'Lİ YÖNTER: NORM FAZLASI ÖĞRETMENLER İŞSİZ Mİ KALACAK?

MHP İstanbul Milletvekili İzzet Ulvi Yönter, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın cevaplandırılması istemiyle soru önergesi hazırlayıp meclise sundu.

MHP Milletvekili İzzet Ulvi Yönter, Milli Eğitim Bakanlığı'nın sözleşmeli öğretmenlik  istihdamına ilişkin yayınladığı yönetmeliğin 18. maddesinin 2. fıkrasında "İhtiyaç fazlası konumda bulunan sözleşmeli öğretmenler, istekleri ve tercihleri dikkate alınmak suretiyle atamaya esas puan üstünlüğüne göre il içinde alanlarına uygun kurumlarına valiliklerce atanır. Sözleşmeli öğretmenlerin sözleşmeleri, görev yaptıkları il içinde alanında ihtiyaç olmaması ya da öğretmenlerin bu fıkraya göre yapılması öngörülen görev yeri değişikliğini kabul etmemeleri halinde sona erer." Şeklindedir.

Yönetmeliğin 18. maddesine göre sözleşmeli öğretmenler il içinde alanına uygun boş kadro olmazsa veya görev yeri değişikliği ile il içinde atandığı boş kadroyu kabul etmezler ise sözleşmeleri sona erecektir. Yönetmeliğin bu maddesi çok sayıda sözleşmeli öğretmenimizi her sene ‘‘işsiz mi kalacağım?’’ kaygısıyla görev yapmalarına neden olmaktadır. Yazılı ve görsel basında bu konuda çok sayıda haber yer almakta, ayrıca konuyla ilgili çok sayıda şikayet tarafıma iletilmektedir. “ dedi. Yönter; bu kapsamda konuyu meclise taşıdı.


 

Yönter, “Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a yazılı olarak cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesinde; Yönetmeliğin 18. maddesiyle Milli Eğitim Bakanlığı’nın her atama döneminde yapabileceği bir idari işlem sonucunda ihtiyaç fazlası olabilecek sözleşmeli öğretmenin görevine son verilecek midir? Bu durumda kalan bir sözleşmeli öğretmen mağdur edilmiş olmayacak mıdır? Sözleşmeli öğretmenlerin en azından kadrolu atamaya kadar normu değişmeyecek kurumlara atanması planlanmakta mıdır?”

 

MHP Milletvekili İzzet Ulvi Yönter soru önergesine şu şekilde devam etti. “Yönetmeliğin 18. maddesi nedeniyle sözleşmeli öğretmenlerimizin mağdur olmaması açısından yönetmelikte bir değişiklik yapılması planlanmakta mıdır? Yönetmeliğin 18. maddesinde yapılacak değişiklikle norm fazlası öğretmenlerin sadece il içine değil il dışında bulunan boş kadrolar nezdinde de değerlendirilmesi düşünülmekte midir?”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.