MHP'li Yönter: Vatan Savunmasının Sözleşmesi Olmaz

MHP'li Yönter: Vatan Savunmasının Sözleşmesi Olmaz

Milliyetçi Hareket Partisi İstanbul Milletvekili İzzet Ulvi Yönter, sözleşmesi fesh olan uzman erbaşların bekçi kadrosuna alınmasını isteyerek takdir ve tasarrufun hükümetçe yapılmasını talep etti.

MHP İstanbul Milletvekili Ulvi Yönter, 29 Nisan 2017'de Resmi Gazete'de yayımlanan KHK ile yaklaşık 7 bin kişilik bekçi kadrosu ihdas edildiğini ifade ederek; "31 Aralık 2016 tarihi itibarıyla sözleşmesi fesholan uzman erbaşların, bekçi kadrolarına alınmasıyla ilgili gerekli değerlendirme, takdir ve tasarrufun hükümetçe yapılması talebinde bulunuyoruz."dedi. Diğer kurumların alımlarında da sözleşmesi feshedilen uzman erbaşlara imkan tanınması  en samimi, en acil çağrı ve beklentimiz." diye kaydetti.

Ayrıcı Ulvi yönter; Uzman erbaşların 45 yaşında emekli edildiklerini ve bundan dolayı mağdur olduklarını belirten Yönter, "Uzman erbaşların sözleşmeli statüsünden çıkarılarak, kadroya alınmaları ve özellikle emeklilik dönemlerinde insanca yaşamalarının önü açılmalıdır. Bu onlara lütuf değildir, bilakis haklarıdır. Vatan savunmasının sözleşmesi olmaz."dedi

SÖZLEŞMELİ ERBAŞ NEDİR?

Sözleşmeli erbaş ve erler, belli bir ücret karşılığında erbaş ve er görevlerini yerine getiren askerler olarak bilinir. Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıkları belli dönemlerinde sözleşmeli er alırlar. Sözleşmeli erbaş adaylarının başvuruları alarak değerlendirir. Fiziki yeterlilik ve mülakat sınavlarıyla sözleşmeli er alımları yapılır.

SÖZLEŞMELİ ERBAŞLARIN SÖZLEŞME SÜRELERİ NE KADAR?

Sözleşmeli erlerin ilk sözleşme süreleri 3 veya 4 yıl olarak belirlenir. Bu sürenin ardından sözleşmeli erler tekrar sözleşme imzalama hakkına sahiplerdir. İkinci  sözleşme için de alt sınır 1 yıl, üst sınır 3 yıldır. Hizmet süresi 7 yıla ulaştığında bir daha sözleşme imzalanamaz. Ayrıca sözleşme süresi sona ermeden sözleşmeli er istifa edemez. İki yıl hizmet veren sözleşmeli erler sözleşmeli onbaşı, iki yıl hizmet veren onbaşılar ise sözleşmeli çavuşluğa terfi eder.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.