MHP'Lİ YONTER: ZEHİRLİ GAZ YÜKLÜ BULUTLAR TÜRKİYE’Yİ NE KADAR ETKİLEDİ?

MHP'Lİ YONTER: ZEHİRLİ GAZ YÜKLÜ BULUTLAR TÜRKİYE’Yİ NE KADAR ETKİLEDİ?

MHP İstanbul Milletvekili İzzet Ulvi Yönter, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin cevaplaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na yazılı soru önergesi verdi.

MHP Milletvekili Yönter; “Irak ve Suriye’de devam eden kara operasyonu nedeniyle bölgedeki petrol kuyularına ve fabrikalara IŞİD’in zarar vermesi, hava kirliliğine neden olmakta oluşan hava kirliliği bulutlar yoluyla Türkiye’ye taşınmaktadır.

Son olarak IŞİD, Musul'daki sülfür tesisini ateşe vermiş, neticesinde oluşan zehirli gaz yüklü bulutların Türkiye'ye yaklaştığına, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki illerimizde etkili olacak yağışların halk arasında kezzap denilen bir tür asitle yüklü olacağına dair haberler ve meteoroloji yetkililerinin uyarıları basında yer almıştır.” dedi.


 

İzzet Ulvi Yönter, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin cevaplandırması istemiyle Meclis Başkanlığı’na verdiği yazılı soru önergesi şöyle; “Irak ve Suriye’de devam eden kara harekatı nedeniyle oluşan hava kirliliğinin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki vatandaşlarımıza verebileceği zararlar konusunda gerekli bilgilendirilmeler yapılmakta mıdır? Bölgede yaşanması muhtemel hava kirliliğine ve yağışlar sonucunda oluşabilecek su kirliliğine dair ölçümler yapılmakta mıdır? Konu ile ilgili alınan tedbirler nelerdir?28-29 ve 30 Ekim 2016 tarihlerinde Güneydoğu Anadolu’da hangi illerimizde yağış kaydedilmiştir? Yağış kaydedilen illerimizde asit yüklü yağışlar nedeniyle sağlık kuruluşlarına başvuran vatandaşlarımız mevcut mudur? Asit yağmurlarının bölgedeki bitki örtüsünü yaktığına ve ağaçlara zarar verdiğine dair Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki illerimizde bir tespit mevcut mudur?”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.