MHP'li Yusuf Halaçoğlu; Onlarla Asla Yan Yana Gelmeyiz

MHP'li Yusuf Halaçoğlu; Onlarla Asla Yan Yana Gelmeyiz

MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu, hiçbir şekilde HDP’yle yan yana gelmeyeceklerini dile getirerek, “40 bin kişinin katili Apo’dan onay alarak bizi destekleyecek bir siyasi partinin desteğini kabul edemeyiz” dedi.

HDP’nin açık tavır belirlemesi gerektiğini söyleyen Halaçoğlu, “HDP, ‘PKK’yı reddediyoruz. PKK terör örgütüdür ve yok edilmelidir’ açıklaması yapmalıdır. Ama ne mümkün? Böyle bir partiyle hiçbir surette ilişkiye girmeyiz” diye konuştu.

MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu, seçim sonrasında ortaya çıkan tablo ve hükümet kurma çalışmaları ile ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu. MHP lideri Devlet Bahçeli’nin partilerinin tavrını net bir şekilde ortaya koyduğunu belirten Halaçoğlu, “Önümüzdeki günlerde yemin töreni olacak. Ondan sonra da Meclis Başkanı ve Başkanlık Divanı oluşumu için bir süreç başlayacak. Bundan dolayı hükümet kurma çalışmalarında bir süre gecikme olacaktır. Bu sorunlar aşıldıktan sonra hükümet kurma çalışmaları başlayacaktır” şeklinde konuştu.

KOLAY OLMAYACAK 

“Siyasi parti genel başkanlarının ve sözcülerinin yaptıkları açıklamalara göre yeni bir koalisyon hükümeti kurmak hiç kolay olmayacaktır” diyen Halaçoğlu, “Ankara’da yaygın olarak AKP’nin milletvekili devşireceği, bunun için altyapı oluşturmaya çalıştığı söylentileri var. Bu söylentiler tabii ki bize de ulaşıyor. Muhtemeldir ki 18 milletvekili kazanılmaya çalışılacaktır” ifadelerini kullandı. 

ŞARTLARIMIZ AÇIK

Halaçoğlu, “Koalisyon kurma çalışmalarında bizimle ilgili bir sorun olmayacaktır. Çünkü Bizim şartlarımız çok açık ve nettir. Üstelik bizim ileri sürdüğümüz yolsuzlukla mücadele ve çözüm sürecinin sonlandırılması konuları bir parti dayatması değil bir ülke sorunudur. Yolsuzlukla ilgili bir şey dediğimizde hiçbir siyasi partinin ‘hayır yolsuzluğun üzerine gitmeyeceğiz’ deme şansı yok. Bu bizim olmazsa olmaz şartımız” dedi. Halaçoğlu şöyle devam etti: “TBMM’de yapılan bütçe görüşmelerinde AKP iktidarı Sayıştay raporlarını Meclis’e sunmadı. Bu nedenle devlette ne olup bittiği resmi olarak bilinmiyor. Neler olduğu yönünde bizim bilgimiz var ama bunlar rapor halinde Meclis’e sunulmadı. Sayıştay raporları Meclis’e getirilecek ve incelenecek. Birçok kamu kuruluşunun kaynakları ihale edilmeden eşe dosta, yakınlara verildi. İsraftan kaçınmadan kamu kaynakları kullanıldı.Hesabı sorulmayacak mı?”

VEBALİNİ ALMAYACAĞIZ

Hukukun herhangi bir vesayet altında bulunmaması konusunun evrensel hukuk kuralı olduğuna dikkat çeken Halaçoğlu, “AKP yıllarca askeri vesayetten yakındı. Askeri vesayetten şikayet ederek milletten oy aldı. Peki sivil vesayet ne olacak? Yargı sivil vesayet altında değil mi? Bunların üzerine gitmeyen bir yönetim bir siyasi parti bütün bunların vebalini sırtına alır. Biz bu vebali sırtımıza almayacağımızı söylüyoruz” dedi.

40 BİN KİŞİNİN KATİLİ APO’DAN...

CHP’nin dışarıdan destekli HDP ile koalisyon önerisini de kabul etmelerinin mümkün olmadığını söyleyen Yusuf Halaçoğlu, “40 bin kişinin katili Apo’dan onay alarak bizi destekleyecek bir siyasi partinin desteğini kabul edemeyiz. Bunun için HDP açık tavır belirlemelidir. HDP, ‘PKK’yı reddediyoruz. PKK terör örgütüdür ve yok edilmelidir’ açıklaması yapmalıdır. Ama ne mümkün? Bunu yapmayan bir parti karşımızda duruyor. Böyle bir siyasi partiyle hiçbir surette bir ilişkiye girmeyiz. Üstelik bu parti AKP’yi iktidardan düşürelim düşüncesinde olan vatandaşlarımızın da ödünç oyunu alan bir siyasi partidir. Yani HDP’yle koalisyon mümkün değildir” diye konuştu.

AK PARTİ ERKEN SEÇİM İSTİYOR

Halaçoğlu, koalisyon senaryolarının kolay kolay tutmayacağını, bu nedenle AKP’nin şiddetle erken seçim istediğini belirterek, “Yeniden çıkıp istikrar adına oy istemeyi planlıyorlar. Ama istikrarı bozan kendileridir. Başbakanın yapması gerekenleri cumhurbaşkanı yapıyor. Cumhurbaşkanı daha hiçbir milletvekilini hükümet kurmakla görevlendirmeden, bunların çalışmalarını takip etmeden siyasi parti liderlerini davet edeceğini açıklıyor. Cumhurbaşkanı bütün ihtimalleri dener, olmazsa o zaman parti liderlerini çağırır. Önceden davet etmek doğru bir davranış değildir. Tarafsız bir cumhurbaşkanına yakışmıyor. Hukuk dışıdır. Cumhurbaşkanı bu süreçte taraf olarak davranmıştır. Şimdi neden açılışlara gitmiyor? Yine açılışlara gidip konuşsa ya? Seçim geçti değil mi? İnsanların aklıyla alay etmek buna derler. Hukuk dinlememek buna derler” dedi

AKDENİZ’E İNEN KÜRT DEVLETİ OLUŞTURULUYOR

AKP iktidarının uyguladığı dış politika nedeniyle Türkiye’nin çıkmaz bir boğaza girdiğini söyleyen Halaçoğlu, “Suriye’de uyguladığı politikalar nedeniyle Türkiye çok zor durumda kalmıştır. Bu nedenle Kuzey Irak ve Suriye üzerinden Akdeniz’e inen bir Kürt devleti oluşturuluyor. Bunu ABD de destekliyor. PKK ile görüşüyorsun sonra da Kürt sorunu yoktur diyerek oy istiyorsun. Bu ne çelişkidir? Hani akil adamlarınız vardı sizin? Onlar AKP-HDP koalisyonu için devreye girsinler. Madem çözüm süreci yürütüyordunuz buyurun birlikte yürütün. Ya da bu akil adamlar devreye girsin CHP’yle koalisyon kurdursunlar. Neden MHP’yle ısrar ediyorlar?” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.