MHP'NİN AVUKAT'I YÜCEL BULUT'TAN ÇOK ÖNEMLİ AÇIKLAMA!

MHP'NİN AVUKAT'I YÜCEL BULUT'TAN ÇOK ÖNEMLİ AÇIKLAMA!

Ankara Sulh Ceza Mahkemesi'nin aldığı kararda Milliyetçi Hareket Partisi Genel Merkezini temsilen katılan Avukat Yücel Bulut, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Merkezinde bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Açıklaması şu şekilde;


"Değerli Basın Mensupları;

Bilindiği üzere; Milliyetçi Hareket Partisi Büyük Kurultayının Olağanüstü Toplantıya Çağrılmasına ilişkin olarak Ankara 12’inci Sulh Hukuk Mahkemesi nezdinde devam eden dava hakkında 8 Nisan 2016 tarihinde gerçekleşen duruşmada karar verilmiştir.

Ankara 12’inci Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından yasal düzenlemeler görmezden gelinerek, Büyük Kurultay’ın Olağanüstü Toplantıya Çağrılmasına ilişkin çağrı heyeti görevlendirilmesi hüküm altına alınmıştır.
Öncelikle ifade etmek isteriz ki; söz konusu kararın Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nun 367’nci maddesi karşısında Yargıtay Denetiminden geçmeksizin infaz edilmesi mümkün değildir.

Zira söz konusu karar Türk Medeni Kanunu’nun 75’inci maddesi uyarınca kişiler hukuk kapsamında verilmiş ve kesinleşmeden uygulanması mümkün olmayan bir karardır.

Ancak; kararın 8 Nisan 2016 tarihinde tesis edilmesinin hemen sonrasında, bir takım basın yayın organlarına demeç veren davacılar, kararın kesinleşmesine gerek bulunmadığını ve gerekçeli kararın derhal ya da en geç 11 Nisan 2016 Pazartesi günü (yani bugün) mahkemeden alınacağını ifade etmişler, kararın da derhal uygulanabilecek bir mahkeme kararı olduğunu iddia etmişlerdir.

Basın Yayın organlarında yer alan bu haberler üzerine, 11 Nisan 2016 tarihinde yani bugün, kararı veren Ankara 12’inci Sulh Hukuk Mahkemesi’ne sabah saat 8.30 sularında Milliyetçi Hareket Partisi Genel Merkezini temsilen gitmiş bulunuyorum.

Mahkemenin Sayın Kalem Müdürüne, Sayın Mahkeme Hâkimi Ümran Kaptan Hanımefendi’yle görüşmek istediğimi ifade ettim.
Mahkeme Kalem Müdürü tarafından saat 9 sularında Ankara 12’inci Sulh Hukuk Mahkemesinin Sayın Hâkimine görüşme isteğim iletilmiştir.

Saat 10 sularında, mahkemenin sayın hâkimiyle görüşmek imkânı buldum.
Kendisine; basın yayın organlarında yer alan ve ayrıca davacılar tarafından öne sürülen iddialar dile getirmek suretiyle, duruşmanın hemen sonrasında gerekçeli kararın hazır olduğunun söylendiği ve en geç Pazartesi günü kararın tebliğ alınacağının iddia edildiğini, bu durumun Gerekçeli Kararın önceden hazırlanmış olduğu izlenimi yarattığını ve de haliyle sayın mahkemece Gerekçeli Kararın duruşma günüyle aynı gün hazırlanmış olduğuna ilişkin kamuoyunda bir algı oluştuğunu ifade ettim.

Sayın Mahkeme Hâkimi tarafından, böyle bir şeyin söz konusu olamayacağı, kararı verdikten sonra bütün hafta sonu Ankara dışında olduğu ve de gerekçeli kararın hazırlanmasının Perşembe gününe kadar ancak mümkün olabileceği ifade edilmiştir.

Saat 10.30 sularında nihayet bulan görüşmenin sonrasında, mahkeme hâkimi tarafından gerekçeli kararın asla hazır olmadığı konusunda defalarca beyanda bulunulmuş ve şahsım ikna edilmiştir.

Bugün sabah yapılan görüşmede hazır olmadığı, ancak Perşembe günü yetiştirilebileceği söylenen 9 sayfalık ve oldukça kapsamlı MAHKEME GEREKÇELİ KARARI, tıpkı davacıların duruşma sonrasında ve basın huzurunda ifade ve iddia ettikleri gibi öğleden UYAP SİSTEMİNE yüklenmiştir.

Değerli Basın Mensupları;

Şahsım, sayın mahkeme hâkiminin uygulamaları karşısında şaşkınlık yaşamamıştır.
Zira daha önce de benzer tereddütlerin hasıl olmasına sebebiyet veren tavır ve davranışlarına muhatap olmak durumunda kaldık.

Sayın mahkeme hâkiminin, davacıların gerekçeli kararın hazır olacağını iddia ettikleri takvime uygun olarak, üstelik bugün sabah saatlerinde kararın hazır olmadığını ve birkaç gün sonra ancak yazılabileceğini ifade etmiş olmasına rağmen, birkaç saat içerisinde kaleme alınması mümkün olmayan bir GEREKÇELİ KARARI HAZIRLAYARAK KAMUOYUNA AÇIKLAMIŞ OLMASI OLDUKÇA ANLAMLIDIR.

Sayın mahkeme hâkiminin; yargılama süreci boyunca, artık bizleri şaşırtmayan tavırlarına bir yenisi eklenmiştir.
Bugün yaşanan gelişme; Sayın Mahkemenin gerekçeli kararının daha önceden hazırlanmış olduğuna ilişkin kaygılarımızı artırmıştır.

Sayın Mahkeme Hâkimi elindeki her dosyanın gerekçeli kararını bu kadar süratle mi kaleme almaktadır?
Her gerekçeli karar yasal süre içerisinde mi tanzim edilmektedir?
Yoksa bu dosyaya ilişkin olarak, davacıların basın yayın organlarında yer alan hassasiyetlerine paralel bir hassasiyet mi göstermiştir.

Gerekçeli kararın bugün açıklanacağı davacılar tarafından basın yayın önünde açıkça dile getirilirken, mahkeme hâkimi tarafından bu gerçeğin ısrarla Milliyetçi Hareket Partisinden gizlenmeye çalışılmasının gerekçesi nedir?

BİLİNMELİDİR Kİ;
HAKLI ŞÜPHELERİMİZİN NEDENİ SADECE BUGÜN YAŞADIĞIMIZ İKİYÜZLÜ TAVIR DEĞİLDİR.

Milliyetçi Hareket Partisini bu haklı şüpheye sevk edecek nedenler vardır ve bir süredir Bağımsız Yargıya olan saygımız nedeniyle uhdemizde tutulmaktadır.

Ancak Milliyetçi Hareket Partisi, kurumsal kimliğine yönelmiş küresel saldırının geldiği boyut karşısında, Ankara 12’inci Sulh Hukuk Mahkemesi nezdindeki davaya ilişkin olarak elde bulunan veriler Aziz Milletimizin vicdanıyla paylaşılacaktır.

Milliyetçi Hareket Partisine yönelmiş küresel saldırı, Türk Milleti’nin ikbal ve istikbaline ve aynı zamanda Milli Güvenliğimize yönelmiş sinsi bir suikast girişimidir.

Bu girişimde, özellikle yargı organları üzerinde tesir etmeye çalışan aktörler deşifre olduğunda; Türk Milletinin ve Milliyetçi Ülkücü Hareketin nasıl bir kumpasla karşı karşıya olduğu anlaşılacaktır.
Kamuoyuna saygıyla arz olunur. " dedi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum