MHP'NİN KIBRIS HEYETİ ÇALİŞMALARINI TAMAMLADI

MHP'NİN KIBRIS HEYETİ ÇALİŞMALARINI TAMAMLADI

MHP Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ; 'siyasetin önemli isimleri ile bir araya geldik'

MHP Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ; 'MHP süreci yakından izlemektedir. Kıbrıs’ı bir milli dava olarak görmektedir. Türkiye’nin gündeminde sonuna kadar tutmaya kararlıdır ve Kıbrıs'ın Türk halkının haklarının elinden alınması girişimlerine de MHP müsaade etmeyecektir.”

Kıbrıs müzakerelerinin gerçek karakterini anlamak için KKTC'de temaslarda bulunan MHP heyeti, müzakerelerle ilgili çok büyük endişelerle döndüklerini bildirdi. 

MHP Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ ve beraberindeki heyet Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’de gerçekleştirdikleri temasların ardından dün akşam açıklama yaptı. 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin görevlendirmesi ile Kıbrıs’ta bazı araştırmalar yaptıklarını belirterek Özdağ, “Kıbrıs Rum Kesimi arasında bir süredir devam eden görüşmelerin gerçek karakterini anlamak için bir dizi görüşme gerçekleştirdik. Bu görüşmeler neticesinde ortaya çıkan raporu sayın genel başkanımıza takdim edeceğiz ve partimizin değişik kurulları ile paylaşacağız. Ancak bu ziyaret bir sürecin de ilk adımı… MHP önümüzdeki dönemde de devam eden veya devam edeceği düşünülen Rum kesimi ile görüşmeleri daha yakında takip edecek, gündeminde tutacak ve TBMM ile Türkiye gündeminde de değerlendirecektir.” dedi. 

“TÜRKİYE’YE BÜYÜK ENDİŞELERLE DÖNÜYORUZ”

Görüşmeler çerçevesinde öncelikle uzman bilim adamları ve deneyimli müzakerecilerle bir araya geldiklerini kaydeden Özdağ, “Bugün hem siyasetin önemli isimleri ile bir araya geldik hem de deneyimli eski siyasetçi diplomat ve uzmanlarla görüşme fırsatımız oldu. Adaya gelirken görüşme süreci ile ilgili belirli endişeleri taşıyarak gelmiştik. Bu aşamada söyleyebileceğimiz temel tespit Türkiye’ye dönerken adaya döndüğümüzden daha büyük endişelerle döndüğümüz hususudur.” diye konuştu. 

“BAHÇELİ’YE İLETİLDİKTEN SONRA KAMUOYUYLA PAYLAŞILACAK”

Yaşadıkları endişelerin detaylarını Devlet Bahçeli’ye ilettikten sonra kapsamlı değerlendirmeler çerçevesinde kamuoyuna açıklayacaklarını dile getiren Özdağ şöyle konuştu: “Konunun nasıl paylaşılacağına karar verilecektir. MHP süreci yakından izlemektedir. Kıbrıs’ı bir milli dava olarak görmektedir. Türkiye’nin gündeminde sonuna kadar tutmaya kararlıdır ve Kıbrıs'ın Türk halkının haklarının elinden alınması girişimlerine de MHP müsaade etmeyecektir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.