OKTAY VURAL: MADEM YÜZMEYECEKTİNİZ NİYE DENİZE GİRDİNİZ?

OKTAY VURAL: MADEM YÜZMEYECEKTİNİZ NİYE DENİZE GİRDİNİZ?

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, CHP'ye, "Madem komisyondan çekilecektiniz neden bu komisyonu kurdurdunuz? Madem yüzmeyecektiniz niye denize girdiniz?" diye seslendi.

Vural, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin yeni anayasa çalışmalarına ilişkin sorularını yanıtladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, TBMM Başkanı İsmail Kahraman'a anayasa konusunda olumsuz yanıt verdiğinin anımsatılması üzerine Vural, herhangi bir siyasi partinin komisyonda bulunmama iradesi karşısında, komisyonun uzlaşma komisyonu olarak devam edemeyeceğini ifade etti.

Vural, "CHP, komisyon kurulmadan, üyelerini tespit etmeden bu tavrı koysaydı yap-boz komisyonu oluşmazdı" dedi.

Anayasanın milletin anayasası olduğunu, parlamentodaki partilerin iradesinin azami temsil edilmesi gerektiğini belirten Vural, CHP'ye, "Madem komisyondan çekilecektiniz neden bu komisyonu kurdurdunuz?" diye seslendi.

Vural, hangi partinin, hangi noktalarda uzlaşamadığını bilme hakkı bulunduğunu belirterek, vatandaşın anayasanın ilk dört maddesini, vatandaşlık tanımını kimlerin değiştirmek istediğini, kimlerin başkanlık sistemi adı altında otoriter sistemi getirmek istediğini bilmesini istediklerine işaret etti.

CHP'nin komisyonu çalışmaya başlamadan bozmasıyla, diğer partilerin cumhuriyetin temel özelliklerini, parlamenter demokrasi hakkındaki görüşlerini ortaya koyamamasının kimin işine yarayacağını soran Vural, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ancak onların hakkıdır, diyeceğimiz yoktur. Madem yüzmeyecektiniz niye denize girdiniz sorusunu sormak herkesin hakkıdır. Uzlaşma komisyonunda azami mutabakat sağlanamayacağına göre, normal komisyon şeklinde, rutin parlamento çalışmaları çerçevesinde götürülecek konudur. Parlamenter demokrasi sistemini çalıştırmazsak, birileri 'çalıştırmıyorlar' der. Bu kimin ekmeğine yağ sürer? CHP temsilcileri; Meclis Başkanı'nın yıktığını iddia ediyorsunuz ama siz olmayacağınızı söylüyorsunuz. Böyle kutuplaşmayla toplumu germek, asıl niyetlerinin açığa çıkmasını engellemek yerine, neyi getirmek istiyorlarsa komisyona getirir, bu konuda milletimiz oynanan oyunun farkına varır. Uzlaşma Komisyonu, partiler arasında diyalog ve uzlaşma arayışının zeminiydi. Bir yap-boz komisyonu kurulmuş, parlamenter sistem içinde oluşabilecek bir diyaloğu, mutabakatı sağlayıp sarayın oyununu bozacağımız zemin ortadan kaldırılmıştır. Başkanlık dayatmasını dile getiren Cumhurbaşkanı'nın bu tavrı karşında, partilerin bu sistemi güçlendirme imkanını CHP yok etmiş görünüyor."

-"Lokomotif-vagon ilişkisi"

Vural, AK Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül'ün, "CHP katılmasa, MHP'nin içinde bulunduğu 3 partiyle anayasa çalışmalarını sürdüreceğimizi ifade ettik. MHP, bu anlamda kendini CHP'nin bir vagonu olarak değerlendirecekse o da kendi takdirleridir" sözleri de soruldu.

Böyle üslupta bulunan birinin, siyasi partilerin tutumunu değerlendirmesinin haddi olmadığını savunan Vural, "Getir Dolmabahçe'nin on maddesini anayasaya çevirin yüreğiniz varsa. Bundan önceki komisyondan AKP niye kaçtı, kimin vagonu oldu? AKP, CHP ile bu komisyondayken CHP'nin vagonu mu oldu? Dün AKP, bugün de CHP terk etti. Lokomotif- vagon ilişkisini bu iki parti arasında görmek mümkün" diye konuştu.

Parlamenter sistemi çalıştırmaları gerektiğini belirten Vural, "Onların başkanı var, başkana sistem arıyorlar" ifadesini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.