Prof.Dr. Yavuz: MHP’ye Yaklaşan AKP’dir!

Prof.Dr. Yavuz: MHP’ye Yaklaşan AKP’dir!

MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin Dış Politika-Güvenlik Politikası Danışmanı, Dörtyol/Hataylı Prof.Dr. Celalettin Yavuz, MHP Dörtyol İlçe Kongresi’nde “MHP, AKP’ye yaklaştı deniyor. Aksine, MHP yerindedir, yaklaşan yanlış yerdeki AKP’dir!” dedi.

 22 Ocak 2017 tarihli, Hatay’ın Dörtyol ilçesindeki MHP 12. Olağan Kongresi tam bir şenlik havası içerisinde geçti. Küskünlüklerin ve dargınlıkların giderilmiş olduğu kongrede Divan teşekkülünden de bunu anlamak mümkündü.

   Tek ilçe başkanı adayı olarak kongredeki ilk konuşmayı mevcut başkan Şerif Türker yaptı. Daha sonra MHP’li Belediye Başkanı Yaşar Toksoy, uzun süren konuşmasında Belediye’nin İller Bankası ve Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan kesintilerinden şikâyetçi olduktan sonra, kısıtlı kaynaklara rağmen yapılan hizmetleri sıralayıp, projesi mevcut olduğu halde kaynak eksikliği sebebiyle başlanamayan işleri de sıraladı.

   Daha sonra MHP Hatay İl Başkanı Lütfi Kaşıkçı da Ülkü Ocaklarının tarihini hatırlatan bir konuşma yaptı.

   Kaşıkçı’nın ardından söz alan Prof.Dr. Yavuz; 2007’den beri MHP’de dış politika ve güvenlik Politikası alanında katkı sağladığını, 2013 başından beri de Milliyetçi Hareket’in Lideri Devlet Bahçeli’nin “Dış Politika ve Güvenlik Politikası” konularında danışmanlığını yaptığını, bu bağlamda uzunca bir süredir MHP’nin Dış Politika ve Güvenlik Politikası konularında “Politika yapıcı”larından biri olduğunu ve burada tevazu göstermeyeceğini söyledi.

   “MHP’ye yapılan eleştirilerden biri de “MHP, AKP’ye yakınlaştı şeklindedir. Ama bunun tam tersi yaşanmıştır, şimdi bunlardan kendi konularımdakileri özetleyeceğim!” diyen Yavuz Hoca şöyle devam etti:

   a. AKP iktidarı, 2009’da “Açılım”, ardından İmralı canisi Öcalan’ın “Beyaz sayfa açalım” demesi üzerine 2013 başında “Çözüm Süreci”ni başlattığını, MHP olarak bunların son derece yanlış olduğunu savunduklarını ve 7 Haziran 2015 seçimlerinden sonra “Hidayete eren” AKP iktidarının terörle müzakereyi bırakıp, tekrar mücadeleye başladığını ifade etti. “Keşke bu kadar geç kalmasalar da evlatlarımızı Nusaybin’de, Yüksekova’da, Sur’da vs’deki hendek savaşlarında şehit vermeseydik!” diyen Yavuz Hoca, “MHP durduğu yerden bir adım geriye veya yanlışa gitmedi. Yanlıştan dönen ve milliyetçi çizgiye gelen AKP’dir. Şimdi AKP’ye dönüp de ‘Neden milliyetçi oldunuz?’ dememiz mi lazım?” şeklinde konuşmasını sürdürdü.

   b. Suriye konusunda da AKP’nin “B” planı yapmayarak büyük yanlışlar yaptığını, en başından itibaren “Esad rejimiyle ilişkilerin koparılması”, PKK’nın Suriye uzantısı PYD-YPG ile ilişkilerin tıpkı PKK’da olduğu gibi ‘Çözüm süreci zarar görmesin!’ diyerek uzun bir süre suskun kalındığını, IŞİD konusunda da “Esad rejiminin düşmanı dostumdur!” denilerek yanlış yapıldığını ifadeyle, Fırat Kalkanı Harekatı’nın Suriye politikasında tutunacak en son can halatı olduğunu ilave etti. Bu sayede Suriye’nin geleceği için kurulacak masada yer alabileceğimizi, PYD-YPG’nin terör koridoru önlendiği gibi, Suriyeli Türklerin yerlerine yurtlarına dönebilmeleri için bu harekâtın tapu niteliği taşıdığını söyledi.

   c. Yavuz, AKP iktidarının Irak’ta da Türkiye’nin gelenekselleşmiş “Müslüman ülkeler arasında taraf tutmama” ilkesini çiğnediğini, bu konuda MHP’li politika yapıcılar olarak ikaz ettiklerini,  IŞİD’le mücadele eden 65 ülkenin askerleri Irak topraklarını çiğnerken, sadece Türkiye’ye “Başika’daki askerini çek!” dendiğini hatırlattı.

Yavuz’dan sonra da Hatay MHP Milletvekili A. Mehmet Ahrazoğlu söz alarak yeni Anayasa referandumunda neden “Evet” denilmesi gerektiğini açıklamaya çalıştı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.