REFERANDUM VE SİYASİ PARTİLERİN OY ORANI

REFERANDUM VE SİYASİ PARTİLERİN OY ORANI

Ortadoğu gazetesi yazarı Kadir Yıldız, referandum ve siyasi partilerin oy oranlarını değerlendirdi.

Kadir Yıldız'ın Ortadoğu’daki yazısı şöyle:

Hiçbir referandum bilimsel olarak siyasi partilerin oy oranlarına dair bir veri sunmaz ve matematiksel olarak açıklanamaz. Evet ve Hayır tercihinden ibaret 18 maddelik anayasa değişikliğini ön gören 16 Nisan referandumu da bunlardan biridir.

16 Nisan referandumu öncesinde de hem Evet tezini hem de Hayır tezini savunanlar "Referandumun bir siyasi parti oylaması olmadığını, hükümet sistemi değişikliğini içeren bir oylama olduğunu" defalarca dile getirdiler. Hatta CHP bu tez üzerinden referandum kampanyasında parti logosunu bile kullanmadı.

Ancak 16 Nisan akşamı hemen hemen tüm TV kanallarında yer alan yorumcular%51,4 oranını AKP+MHP+BBP oyları üzerinden analiz etmeye kalktılar. Bu değerlendirmelerin eksenine ise MHP'yi koydular. 

TV ekranlarında ve gazete köşelerinde MHP'yi hedef alan siyaset mühendisleri o kadar traji komik bir duruma düştüler ki, neredeyse %51,4 Evet oylarının %49,5'inin AKP'ye, kalan %1,9'unun ise BBP'ye ait olduğunu söyleyeceklerdi.

Sandıktan %51,4 değil de %70 Evet çıkmış olsaydı bile MHP hedef alınacaktı. Çünkü MHP lideri Sayın Devlet Bahçeli'nin başlattığı süreç başarıyla tamamlandı...

Bu bakımdan Evet oylarını MHP'nin 1 Kasım 2015 genel seçimlerinde aldığı oy oranı üzerinden değerlendirmek bile başlı başına yanlış bir yaklaşımdır. Bunu çürüten tez ise 15 Temmuz 2016 sonrası en taraflı anket araştırmacılarının dahi MHP'nin oy oranının 1 Kasım 2015 seçimlerine göre azaldığını söyleyememesidir. Bu bile MHP'ye yapılan haksız eleştirilerin ne kadar çürük olduğunu gösterir.

Eğer "Referandum üzerinden siyasi partilerin oy oranları belirlenebilir" diyorsanız bunun için geçmiş referandumlarla kıyaslama yapmanız gerekir.

2007 referandumunda AKP'nin savunduğu Evet tercihi %69 ile sonuçlanmıştır. Buradan hareketle AKP'nin 2007 oy oranının %69 olduğunu söyleyebilir miyiz?

2010 referandumunda AKP yine Evet'i savunmuş ve referandum sonucu %58 oranında evet oylarının üstünlüğüyle kabul edilmiştir. Buradan hareketle yine AKP'nin 2010 yılında oylarını %58'e yükselttiğini söyleyebilir miyiz? Eğer "söyleyebiliriz" diyorsanız AKP'nin 2011 genel seçimlerinde %49 değil %58 oranında bir temsille meclise girmesi gerekmez miydi?

Görüldüğü gibi hiçbir referandum siyasi partilerin oy oranlarını yansıtmıyor. Seçmenlerin referandum tercihleri ile milletvekilliği genel seçimlerindeki tercihleri taban tabana farklılık içeriyor.

16 Nisan 2017 referandumuna ilişkin siyasi partilerin oy oranları hakkında bir çıkarımda bulunmak da eşyanın tabiatına aykırıdır. Elma ile domatesi aynı kefede tartmaktır."Ben sosyal bilimciyim, yazarım, araştırmacıyım, anket şirketi başkanıyım, uzmanım" diyen hiç kimse böyle bir yanlışa düşemez. Düşüyorsa, art niyetlidir veya manipülasyon yapıyor demektir.

Bu art niyetliler ve Pensilvanya kalıntıları referandum sonucunun hıncını MHP'den almak için akıl ve mantık dışı yollarla MHP'nin milli rolünü itibarsızlaştırmak istiyorlar ise baltayı taşa vurmuşlar demektir. Çünkü milli irade "MHP'nin Evet tercihine güveniyorum" demiştir.2016 yılının başlarına kadar başkanlık sistemine olumlu bakan kitlenin %30'u geçmediğini baz alacak olursak, MHP'nin sistem değişikliğine ön ayak olması ve tamamen MHP'nin sınırlarını çizdiği bir yönetim sisteminin halkın onayına sunularak bu oranın %51,4'e yükselmesi MHP'ye duyulan güvenin göstergesi değil midir?

Eğer objektif bakacaksak şu soruyu sormamız gerekir: %51,4 oranındaki MHP'nin payını tartışmaya açanlar; %48,6 oranındaki Hayır oyları içerisinde yer alan partilerin oy oranlarını nasıl paylaştırmışlardır?

MHP'nin oy oranını belirlemek için kullandıkları yöntemin aynısını kullanarak bu soruya biz cevap verelim;

"CHP'nin 1 Kasım 2015 genel seçimlerindeki oy oranı %25'tir. 1 Kasım sonrası MHP'yi ele geçirmek isteyen güruh da CHP şemsiyesi altında referandum kampanyası yaptıkları için onlar da %25'in içindedir. 15 Temmuz sonrası HDP'nin oy oranını %8 üzerinde gösteren hiç bir anket şirketi yoktur. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun referandum sürecindeki yalanları ve FETÖ'yle ilişkilendirilen isimlerin CHP ile beraber anılmaya başlaması CHP'nin güven kaybı yaşamasına neden olmuştur. Bu durum da CHP'nin oy oranını 1 Kasım seçimlerine göre %50 oranında kaybetmesine neden olmuş ve %12,5'e düşmesine yol açmıştır. Vatan Partisinin Hayır oyları içerisindeki payı ise %0,7'dir. Bu da demektir ki Hayır oyları içerisindeki geriye kalan %27,4 Saadet Partisine aittir."

Referandum sonucuna ilişkin MHP'nin oy oranı üzerinden yapılanmanipülatifdeğerlendirmeler ile yukarıdaki değerlendirme arasında zerre fark yoktur…

***

MHP'nin hedef alınmasının sebebi bizce malumdur ve anayasa değişikliği üzerinden MHP'nin hedef alınmaya başladığı gün itibariyle de yazılarımızdaki uyarılar arasında yerini almıştır.

1 Kasım 2015 sonrası yapamadıklarını, 15 Temmuz 2016'da başaramadıklarını 16 Nisan 2017 referandumu ile sonuçlandırmak!

Başaramadılar!

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.