ŞEHİT CENGİZ AKYILDIZ'IN KATİLİNE MÜEBBET!..

ŞEHİT CENGİZ AKYILDIZ'IN KATİLİNE MÜEBBET!..

İstanbul Esenyurt'ta MHP seçim irtibat bürosu açılışında PKK'lıların silahlı saldırısı sonrası şehit olan Cengiz Akyıldız Davasında savcı sanık Sinan Arslan'ın ''kasten öldürme'' suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılmasını istedi.

Esenyurt'taki MHP seçim irtibat bürosu açılışında, İstanbul İl Başkanlığı Basın Danışmanı Cengiz Akyıldız'ın öldürülmesi olayına karıştığı iddia edilen 10 sanığın yargılandığı davada, savcı mütalaasında sanık Sinan Arslan'ın ''kasten öldürme'' suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılmasını istedi.

Bakırköy 15. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanık Sinan Arslan ile 2 tutuksuz sanık katıldı.

Duruşmada, Cengiz Akyıldız'ın eşi Özlem Akyıldız, kızları Aslıhan Akyıldız, Nebahat Çobanoğlu ile kız kardeşi Nermin Akyıldız da hazır bulundu.

Duruşmada tanık olarak dinlenen Soner Demirel, olay tarihinde arkadaşı ile birlikte gezdiğini, kavgayı seyrederken 3-4 el silah sesi duyduğunu, bu durum üzerine olay yerinden kaçtıklarını, kaçmadan önce elinde siyah bir tüfek olan bir kişiyi gördüğünü, 35-40 yaşlarında olduğunu belirterek, iddianamede isimleri geçen kişilerle facebook veya sosyal paylaşım siteleri üzerinden paylaşımda bulunmuş olabileceğini söyledi.

Duruşmada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan Cumhuriyet Savcısı İbrahim Baytekin, tutuklu sanık Sinan Arslan'ın maktul Cengiz Akyıldız'ı öldürme suçundan müebbet hapis cezasına, Kemal Sağsöz, Soner Özcan, Gencay Yılmaz, Ramazan Türkmen'in yaralama ve ruhsatsız silah veya mermi bulundurmak suçundan 11 yıldan 21 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını istedi.

Savcı Baytekin mütalaasında, sanık Abdullah Yılmaz, Mehmet Arslan, Onur Karasu, Barış Arslan, Cegerkun Bayat, Batıkan Bayat, Fırat Peker, Veysel Kızılkula'nın ''basit yaralama'' suçundan 4 aydan 7 yıla kadar değişen oranlarda hapis cezasına çarptırılmasını ve yakalamalı sanık Emin Yılmaz'ın dosyasının ayrılmasını talep etti.

Tarafların avukatları, savcının esas hakkındaki mütalaası için süre istedi.

Mahkeme heyeti, avukatlara mütalaaya karşı beyanları için süre verilmesine hükmederek, sanık Sinan Arslan'ın tutukluluk halinin devamına hükmederek, duruşmayı erteledi.

- İddianameden

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Esenyurt'ta 26 Ocak 2014'de MHP seçim bürosunun açılışı sırasında partinin seçim otobüsünün taşlanmasıyla başlayan olaylar sonucu Cengiz Akyıldız'ın silahla öldürüldüğü, Kemal Sağsöz'ün silah, Cihan Köç'ün demir sopa, Özkan Can, Erkan Kamil Tanrıverdi, Soner Özcan, Gencay Yılmaz ve Ramazan Türkmen'in de çeşitli aletlerle vurulmak suretiyle yaralandığı belirtildi. 

Sanıkların ellerindeki aletlerle müştekilere saldırdıkları, bu sırada Sinan Arslan'ın tabanca ile ateş ederek Kemal Sağsöz'ü omzundan yaraladığı ifade edilen iddianamede, göğsüne bir mermi isabet eden Cengiz Akyıldız'ın kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdiği aktarıldı.

İddianamede, şüpheliler Sinan Arslan, Mehmet Arslan, Abdullah Yılmaz ve Emin Yılmaz'ın Türk Ceza Kanunu'nun "kasten adam öldürme" suçunu düzenleyen 81. maddesi uyarınca müebbet hapisle cezalandırılması istendi. 

Ayrıca sanıkların "örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek", "kasten yaralama", "kasten öldürmeye teşebbüs'', ''ruhsatsız silah taşıma" suçlarından toplam 52 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları talep edildi.

Bu arada, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca, olay tarihinde 18 yaşından küçük oldukları için dosyası ayrılan 6 sanık hakkında da iddianame hazırlanmıştı. 

"Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak için kurulmuş silahlı örgüt adına suç işleme'', ''kasten öldürmeye yardım etmeye iştirak'' ve ''kasten yaralama'' suçlarından 39 yıla kadar hapis cezalarına çarptırılmaları istenen sanıkların dosyası, Bakırköy 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldükten sonra bu dosyayla birleştirilmişti.

YeniÇağ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.