Semih Yalçın'dan Sağlık Bakanı Akdağ'a Soru?

Semih Yalçın'dan Sağlık Bakanı Akdağ'a Soru?

İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Edip Semih YALÇIN Sağlık Bakanı Recep AKDAĞ tarafından cevaplandırılması istemiyle soru önergesi verdi.

Sağlık araştırmacılarının kadroları, görev tanımları, mesleki gelecekleri ve özlük hakları ile ilgili Sağlık Bakanı Recep Akdağtarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını isteyen MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın'ın soruları şöyle:
                                                                             
1-) Sağlık Araştırmacılarının tam olarak görev tanımı nedir? 
2-) Sağlık Araştırmacılarının performansa dayalı döner sermaye alamamasının nedeni nedir?
3-) Bakanlığımızda görev yapan ve özellikle Doğu ve Güney doğudaki  illerimizde çalışan Araştırmacıların PYD/PKK/FETÖ kapsamında görevden alınanların yerlerine ve Kayyum atanan belediyelerde görevlendirmelerinin talep edilmelerine rağmen talepleri niçin uygun görülmemiştir?
4-) Sağlık Araştırmacılarının mesleki gelecekleri ne olacaktır? Emekliliğe teşvik gibi özendirici bir çalışma yapacak mısınız? (3600 ek gösterge makam ve görev tazminatı vererek emekli ikramiyelerinde emniyet mensupları gibi )
5-) Sağlık Araştırma kadrolarının oluşturulma nedeni nedir? Bakanlıkların Kuruluş kanuna aykırı  birimleri kaldırmayı düşünüyor musunuz?
6-) Bakanlık Merkez Teşkilatında Şube Müdürlüklerinin olmamasının nedeni nedir? 3046 Sayılı Kanuna aykırı Bakanlıkta yapılanma sizce uygun mudur? Şube müdürlüklerini kurmayı ve eski Şube Müdürlerini göreve iade etmeyi düşünüyor musunuz?
7-)Sağlık Araştırmacılarının özlük haklarının iyileştirilmesine yönelik çalışmanız bulunmakta mıdır?
8-)Sağlık Araştırmacıları ile ilgili düzenlenen Sayıştay raporu ile ilgili bir işlem yapmayı düşünüyor musunuz? 
9-) Araştırmacıların mali hak kayıpları ile ilgili Sağlık Bakanlığı 663 sayılı KHK’ya eklenmek üzere 18 Ocak 2014 tarih ve 28.886 Sayı ile Resmi Gazetede yayınlanan 6514 Sayılı Torba Yasanın 8. Maddesine eklenen geçici 13.madde ile Araştırmacılar ile ilgili (İdari İl Müdür Yardımcıları Şube Müdürü, Hastane ve Hastana Müdür Yardımcısı Araştırmacı olarak atananlar) mali haklarda “Şube Müdürlüğü” haklarından performansa dayalı ek ödeme hariç kısmen de olsa düzenleme yapılmış iken, kısa bir süre sonra Araştırmacılara verilen bu haklar tekrar 27.02.2014 tarihli resmi gazetede yayınlanan 6525 sayılı yasanın 41.maddesi uyarınca yeni bir yasal düzenleme ile Özel hizmet Tazminatı ve Ek Ödeme Oranları “Müdür Yardımcısı ”seviyesine çekilerek ellerinden alınmıştır. Halen İl Sağlık Müdürlüğünde fiilen Şube Müdürlüğü görevini yürütenlerle Araştırmacı olanlar arasında aylık 800 TL. Fark bulunmaktadır. Bu kaybı gidermeyi düşünüyor musunuz?

10-) İl Sağlık Müdür Yardımcıları ve Şube Müdürlerinin 663 Sayılı KHK. Kapsamında Araştırmacı olduğu 02 Kasım 2011 - 18 Ocak 2014 tarihleri arasında Özel Hizmet Tazminatları ile Ek Ödemelerinin düşürülmesi, Performansa Dayalı Ek Ödemelerinin de kaldırılması nedeniyle maaşlarının düşmesi sonucu geriye dönük; aylık ortalama 1000 TL kayıp meydana gelmiştir. 18 Ocak 2014 tarih ve 6514 Sayılı Torba yasa da kısmen verilen haklarla ilgili “kanun yayımlandığı tarihten itibaren yürürlüğe girer.” hükmü konulduğundan Araştırmacılara geriye dönük alacakları ödenmemiştir. Sağlık Araştırmacılarının 26 aylık kayıplarını ödemeyi düşünüyor musunuz?

11-) Araştırmacıların mali hak kayıplarının ellerinden alınan statüden kaynaklandığı bilinmektedir. Yukarıda belirtilen mali haklarla ilgili iki konu hakkında ödemeye/giderilmeye yönelik Bakanlığınızca bir çalışma yapılmakta mıdır? Yapılacak mıdır?

12-) Görevden alınarak Araştırmacı yapılan personeliniz yerine atanan personelin ehliyet ve liyakati var mıdır? Menzil Cemaati ile ilişkilendirildikleri iddiaları doğru mudur?

13-) Bakanlık 2010 yılında yaptığı görevde yükselme sınavı ile Hastane Müdürü, Hastane Müdür Yardımcısı ve Şube Müdürü kadrolarına atadığı ancak 663 KHK ile araştırmacı yaptığı personelin kazanılmış hakkını iade etmek için bir çalışma yapmakta mıdır?

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.