Sinan Oğan: MHP baraj altında kalabilir

Sinan Oğan: MHP baraj altında kalabilir

Erken seçimi değerlendiren, MHP'li Sinan Oğan, "MHP'nin işi zor ama bir o kadar da kolay. MHP ve diğerleri şeklinde bir ayrıştırmayı gerçekleştirirse, 1999'daki sürprizi yakalayabilir. Ama yapamazsa da 2002' deki hezimeti yaşayabilir" dedi.

Milliyet gazetesinden Tunca Bengin 'Seçimin kaderi milliyetçi oylarda' başlıklı yazısında seçmenin hareketinin analizini kaleme aldı. "Açıkçası yeni sandık çok sürprizlere gebe. Özellikle de son seçimde oylarını artıran iki milliyetçi parti MHP ve HDP açısından..." diye yazan Bengin, MHP'li Sinan Oğan'ın da görüşlerine yer veriyor.

'MHP SÜRPRİZLER YAŞAYABİLİR'

 MHP lideri Bahçeli’nin 7 Haziran’da aday yapmadığı  ve daha sonraki konuşmalarından dolayı disipline sevk ettiği, ancak disiplinde aklanan Sinan Oğan ise MHP'nin erken seçimlerde yaşayabileceği sürprizlere dikkat çekiyor. Oğan, erken seçime dönük öngörülerini şu sözlerle dile getirdi: Toplumu algılar yönetiyor. Bugün var olan algı, MHP’nin bir çok şeye karşı olduğu ve süreci doğru yönetemediği şeklinde. Bu da seçim sonuçlarını doğrudan etkileyebilecek bir durum... AKP doğrudan MHP’ye oynuyor. Herkes biliyorki AKP ne kadar uğraşırsa uğraşsın HDP’den bir puan alır, onun tekabül ettiği milletvekili sayısı da çok kayda değer değil. Ama kritik illerde MHP’ye oynadığı takdirde sonuç değişir. CHP ’nin hedefinde bir kısım MHP oyları var. Koalisyon hükümeti kurma sürecinde bunun alt yapısını yaptı. Şimdi de bunun üzerine kurguluyor propagandasını. PKK ’nın eylemleri doğuda HDP’ye yarar. Çatışma devam ederse polisin rahat gezemediği bir sokakta seçmeni geçtim, aday gezebilir mi? Batıda radikal HDP’lilerin saflarını sıklaştırır, AKP’ye kızıp oy verenler açısından ise tersi olabilir. İkisi harmanladığında da HDP 10’un üstünde ama 13’ün altında olur. Bu da HDP’nin milletvekili sayısını etkilemez, ancak MHP’yi etkiler.  MHP’nin işi zor ama bir o kadar da kolay. MHP ve diğerleri şeklinde bir ayrıştırmayı gerçekleştirirse, ki bu büyük bir enerji, ciddi bir strateji ve kadrolar gerektiriyor. Bunu başarabilirse yani 1999’daki sürprizi yakalayabilir. Ama yapamazsa da 2002’ deki hezimeti yaşayabilir"

Milliyet

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
9 Yorum