Tunceli'de HDP ve CHP'den Bahçeli'ye Ortak Tepki !

Tunceli'de HDP ve CHP'den Bahçeli'ye Ortak Tepki !

Tunceli İl Genel Meclisi’nin HDP ve CHP’li üyeleri düzenledikleri ortak açıklamada, kenti ziyaret etmesi planlanan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye...

Tunceli İl Genel Meclisi’nin HDP ve CHP’li üyeleri düzenledikleri ortak açıklamada, kenti ziyaret etmesi planlanan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye ’gelme’ çağrısında bulundu.

Konuya ilişkin HDP ve CHP'lilerin İl Özel İdaresi önünde düzenlediği ortak açıklamayı İl Genel Meclis Başkanı Muzaffer Yerlikaya okudu.   Yakın dönem içinde Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Hacı Bektaş'ta başlayan Alevilik ve Dersimle ilgili devam eden söylemleri üzerine MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin Dersim ve değerlerine insani olgunluktan uzak sarf ettiği sözleri üzerine; Başbakan Davutoğlu, 25 Kasım tarihli grup toplantısında 'cesaretin varsa bunları git Dersim'de söyle' açıklamasıyla Devlet Bahçeli'nin 28 Kasım 2014 günü Dersim'e geleceği kararını öğrenmiş bulunuyoruz.Dersim'in değerlerine bunca zaman laf eden bir insanın 'bunları gidip Dersim'de de açıklayacağım' demesi provokasyona açık bir davettir. Dersim halkı 1937-1938 yıllarında kendisine yapılan bu zulüm üzerine devletten özür beklerken Bahçeli'nin Dersim'in değerlerine hakaret içeren açıklamasını 'gidip Dersim'de söyleyeceğim' demesi Dersim halkına geçmişte yapılan bu katliamı gerekirse bugün de yapacağı anlamına gelmektedir. Devlet Bahçeli'yi bu tavrı ve kastını aşan sözlerinden dolayı şiddetle kınıyoruz. Kendisine tavsiyemiz Dersim'e gelmemesidir. İlle de gelecekse sarf ettiği sözlerden dolayı Dersim halkından özür dilemesidir. Aksi halde Bahçeli'nin gelmesinden dolayı Dersim hakkının göstereceği tepki ve çıkabilecek olayların sorumlusunun hükümet ve Devlet Bahçeli olacağını kamuoyuna duyuruyoruz" dedi.  

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum