Sosyal medya hayatımıza ne katıyor

Sosyal medya diğer iletişim araçlarından farklı olarak anlık iletişim sağlayan bir mecradır. Bu nedenle bilgi alışverişinde, iletişimde ve sosyalleşmede sosyal medya araçları önemli rol oynamaktadır. Bu ağ’lar insanların birbirleri ile sürekli iletişim halinde kalmalarına yardımcı olmaktadır. Ayrıca görsel paylaşımların fazla olduğu sosyal medya ağ’ları bilgi iletişiminin hızlı bir şekilde gerçekleşmesine yardımcı olmaktadır. Facebook, Twitter ve İnstagram gibi sosyal medya siteleri tüm dünyada milyonlarca üyeye sahiptir. Eş zamanlı bilgi paylaşımının mevcut olduğu bu ağlar yaşamımıza artı bir değer de katmaktadır. Doğru kullanıldığında sosyal medya siteleri iletişimin daha güçlü bir hale gelmesini sağlamaktadır.

Sosyal Medya Paylaşımları

Sosyal medyanın en temel amacı insanların birbirleri ile iletişim halinde olmalarını ve birbirinden daha sık haber almalarını sağlamaktır. Bu nedenle sosyal medya ve hayat artık iç içe geçmiş iki olgudur. Hemen hemen herkesin en az bir adet sosyal medya hesabı bulunmaktadır. En az bir adet sosyal medya hesabınızın olduğunu düşünürsek günde en az 2-3 saatlik bir zaman dilimini de sosyal medya ağlarında geçirdiğinizi düşünebiliriz. Hatta bazı kişiler için sosyal medya bir bağımlılık haline de dönüşmüştür. Bu kadar fazla sosyal medyada zaman harcamamızın nedeni ise bilgi paylaşımının çok fazla ve sık bir biçimde gerçekleştirilmesidir. Bir haber veya gelişme sosyal medyada çok hızlı bir şekilde yayılabilmekte ve binlerce kişiye kısa süre içerisinde ulaşabilmektedir. Bazı yanlış haberler de ne yazık ki kısa sürede yayılabilse de sosyal ağlar bu yalan haberleri engellemek için çalışmalar yürütmektedir. Son dönemlerde Facebook yalan haber engelleme konusunda yeni adımlar da atmıştır. Bu nedenle özellikle çok fazla üyeyle etkileşimi olan hesap ve sayfalarda yapılan paylaşımlar oldukça etkili olmaktadır.

Sosyal Medya’nın Sağladığı Yararlar

Sosyal medya ve hayat farklı düşünülemeyen kavramlardır. İnsan hayatında en önemli araç iletişimdir. Bu nedenle sosyal medya hızlı ve etkili bir etkileşim sağladığından dolayı yoğun ilgi görmektedir. İletişim sosyal medya aracılığı ile daha etkili bir hale gelmektedir. Gerçekleştirilen aktivite ve faaliyetlerden sosyal medya aracılığı ile daha etkin bir biçimde haberdar olunabilmektedir. Sosyal medya doğru kullanıldığında kültür seviyesinin de artmasına ve kişilerin daha bilgili bireyler olmalarına yardımcı olur.  Paylaşılan bilgilerle kişilerin genel kültür seviyeleri artabilmektedir. Sosyal medya ve yaşam birbirleri ile bağlantılıdır. Öyle ki sosyal medyada paylaşılan etkinlik haberleri ve aktiviteler kişilerin sosyal hayatını etkilemektedir. Birçok etkinlik ve aktivite haberine sosyal ağlar üzerinden ulaşmak mümkündür. Doğru kullanıldığında bu ağ’ların insan hayatına olumlu etkileri bu şekilde gerçekleşmektedir. Ayrıca sağlık konusunda yapılan doğru paylaşımlarla insanlar daha bilinçli hale gelmekte ve hastalıklar konusunda daha bilgili olmaktadırlar. Sosyal medya ve yaşam birbirleri ile olumlu etkileşimde olduklarında insan hayatına artı değerler katmaktadırlar. 

twitter.com/yasinerofc
instagram.com/slmbenyasin

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.