Sosyal Medya'nın Doğru Kullanımı

Sosyal medya kullanımı birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Bu durumdan fazlası ile keyif alan ve hatta bağımlılık haline getiren kullanıcıların sayısı oldukça fazladır. Tamamı ile herhangi bir yer ve zaman kısıtlaması olmaksızın insani bir iletişim alanıdır. Merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını bulabileceğiniz, yardım alıp yardım edebileceğiniz ve buluşup paylaşımlarınızı yaparak yorum alıp yorum yapabileceğiniz bir ortamı ellerinizin içinde tutabilirsiniz. 

Önemli olan bu iletişim ağını belli başlı kuralları unutmaksızın yerine getirmektir. Sanal ortam nasıl olsa dilediğimi yaparım demeniz doğru değildir. Ortam sanal olsa da kullanıcıların sizler gibi insan olduklarını unutmadan ve saygı sınırlarını aşmadan kullanılması gereken bir alandır. 

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

  • İnsanlara nefret duygusu ile yaklaşmayın
  • Kimliğiniz dışında biriymiş gibi davranmayın
  • Hakaret etmeyin
  • Ahlaki kuralları unutmadan paylaşımlar yapın
  • Her ne kadar açık bir kullanım alanı olsa da insanların mahremiyetlerine saygı gösterin
  • Abartıya kaçmadan bağımlılık haline getirmeden kullanın
  • En önemli husus ise her yaştan kullanıcı olduğunu unutmayın. Olumsuz travmalara sebebiyet verecek paylaşımlardan kaçının.

Peki, Sosyal Medyayı Doğru Şekilde Nasıl Kullanabilirsiniz?

Her şeyden önce her bölgeden ve kesimden insanın paylaşımlarınıza ulaşabilme durumlarını unutmayarak paylaşımda bulunmalısınız. Siber ağlar üzerinde paylaştığınız her şey sonsuza dek kalacaktır. Elbette bir takım bilgi ve paylaşımları kaldırtabilirsiniz. Ancak unutmayınız ki bu uzun sürecek bir süreçtir ve çok kolay değildir. Bu durum sizi yıpratabilir. Özel hayatınız her anlamda etkilenebilir. O anın olumlu veya olumsuz duygu yoğunluğu ile yapacağınız bir paylaşım ileri ki zamanlarda hayatınızı kâbusa çevirebilme ihtimali oldukça yüksektir.

İnsanların haberi olmaksızın kendi paylaşımlarınızda onları etiketlemeyin. Bu durum rahatsız edici olabilir veya size katılmadıkları bir konu veya yorumdan dolayı tepkilerini alabilirsiniz. Takipçi kaybetmenize de sebebiyet verebilir bu durum

Hayatınızda ki güzellikleri paylaşabilmeniz için oldukça uygun bir ortam gibi dursa da sosyal medya paylaşımlarında ki gösteriş ve görgüsüzlük olarak değerlendirilecek paylaşımlardan kaçının. Örneğin yediğiniz her yemeği paylaşmak, aldığınız kıyafet veya eşyaların markalarını insanların gözüne dürter gibi paylaşmak bu durumlardan bir kaçıdır.

Gereksiz paylaşımlardan uzak kalmalısınız. Hiç durmadan yapacağınız paylaşımlar takipçilerinizin ana sayfalarını doldurarak rahatsızlık verebilir. Doğru zamanlarda gerekli bilgileri paylaşmalısınız. Böylece daha fazla kişinin dikkatini çekersiniz. Günün her saati hisleriniz, düşünceleriniz, yaptıklarınız ve gittiğiniz yerleri an ve an paylaşarak kimseyi bunaltmamalısınız.

Ciddi anlamda yararlı olabilecek iken sosyal medyayı gereksiz yere kullanmanız yarardan çok zarar sağlaya bilir. Kimi zaman bir kayıp arama paylaşımı gördüğünüzde es geçmemelisiniz. Beklide bu paylaşımı sizde paylaşarak daha fazla insana ulaşabilmesinde faydalı olabilirsiniz. Böylece bir kişinin canı daha yanmayacaktır. 

Dikkatli ve hassas kullanım ile sosyal medya sizin için cennet olabilecekken yanlış kullanım ile cehenneme dönüşmesine izin vermemelisiniz.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.