• BIST 86.072
 • Altın 251,269
 • Dolar 6,0742
 • Euro 6,8075
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 15 °C
 • Yozgat 15 °C
 • İzmir 19 °C
 • Adana 24 °C
 • Bursa 16 °C

Sosyal Medya'nın Firmalar Üzerindeki Etkisi

Salih Akgümüş

Sosyal medya birçok kişi için günümüzde önemli bir mecra haline gelmiştir. Öyle ki sosyal ağlardan birinde en az bir adet üyeliği bulunmayan ve hiç sosyal medya kullanmamış bir kişi bulmanız neredeyse imkânsızdır. Tek taraflı iletişim ağının kırılarak iki taraflı iletişime geçilmesi sosyal medya aracılığı ile gerçekleşen bir olaydır. Bu nedenle insanlar birbirleri ile iletişim halinde olmayı sevdiklerinden sosyal ağlara çok çabuk adapte olmuşlardır. Sosyal medya kurumsal anlamda da son dönemlerde gelişmeye başlamıştır. Sosyal ağlarda yapılan sosyal medya reklamları firmaların ürün ve hizmetlerini insanlara tanıtma ve pazarlama eylemlerini rahatlıkla gerçekleştirmelerine yardımcı olmuştur. Son 10 yılda ön plana çıkan sosyal medyada firmalar da artık kendilerine yer edinmeye başlamışlardır. 

Sosyal Medya’nın Firmalar İçin Önemi

Şirketlerin birçoğu kurumsal yapılarından bir ödün vermeden sosyal ağlarda yer edinmeye çalışmaya başladılar. Sosyal medya reklamları firmaların kendileri ile ilgili gelişmeleri sosyal medya kullanıcılarına ulaştırmalarında önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca kurumsal firmaların kendileri için oluşturdukları profillerde takipçilerine ürün ve hizmet pazarlaması da yapabilmektedir. Üstelik bu reklam maliyeti de oluşturmayan bir durumdur. Bu nedenle kurumsal firmalar için sosyal medya önemli bir yer tutmaktadır. Yeni bir ürün veya hizmet sunulacağı zaman sosyal medya reklamcılığı oldukça sık tercih edilmektedir. Özellikle son dönemlerde TV ve gazetelerde görmüş olduğunuz reklamlardan çok daha fazlasını internette ve sosyal medya ağlarında görmüşsünüzdür. Bunun sebebi ise profiller aracılığı ile potansiyel müşterilere ulaşmanın çok daha kolay olmasıdır. Birçok firma sosyal medya reklamcılığı ile rahatlıkla hedef kitlelerine uygun bütçelerle ulaşabilmekte ve satışlarını arttırabilmektedir. Reklamların bu denli önemli olması reklamların gösterileceği kişilerin yaş, cinsiyet, eğitim durumu, yaşadıkları bölge ve şehir ve buna benzer birçok açıdan filtrelenebilmesidir. Sunulacak olan ürün veya hizmetle ilgilenebilecek kişilere reklamlar gösterilmekte böylece reklam çalışmalarından en etkili şekilde geri dönüşler sağlanabilmektedir. Tüm bunlar düşünüldüğünde sosyal medya kurumsal firmalar tarafından ne kadar büyük önem taşıdığı rahatlıkla anlaşılabilmektedir. 

Sosyal Medyanın Satışlara Etkisi

Sosyal ağların bu kadar fazla kullanılması firmaların da bu ağlara önem vermelerine neden olmuştur. Kurumsal imaja herhangi bir zarar vermeden sosyal medyanın kullanılması firmalar için olumlu etkilere neden olabilir. İlk etapta sosyal medya ağlarında firmaların kendileri ile bilgiler vermeleri ve hizmetlerini tanıtmaları potansiyel müşterileri ile iletişim kurmalarında etkili olacaktır. Ayrıca sosyal ağlarda yer alan diğer kullanıcılar firmanın var olan profil veya sayfalarından firmaya rahatlıkla ulaşabilecektir. Bu da firmanın potansiyel müşterileri ile daha etkin bir şekilde iletişim kurmasına yardımcı olur. Böylece firmaların sosyal medyada var olmalar ve aktif bir şekilde takipçileriyle etkileşimde bulunmaları kurumsal imajlarına katkı sağlamaktadır. Ürün ve hizmetlerin kaliteli bir iletişimle sosyal medyadaki üyelere sunulması satışlara da olumlu yönde katkı sağlayacaktır. 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
  yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ülkücü Medya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.