Salih Akgümüş

Salih Akgümüş

Sosyal Medya'nın Kullanım Amacı

Sosyal medya insanların birbirleri ile hızlı bir şekilde iletişim kurabildiği ve aktif olduğu bir mecradır. Bu mecrada insanlar kendilerine ait bir profil oluştururlar. Bu profil aracılığı ile kendileri ile ilgili gelişmeleri fotoğraf veya videoları paylaşabilirler. Ayrıca sosyal ağlarda arkadaş da edinebilirler. Bu insanların daha sıkı ve daha iyi bir iletişim kurmalarına yardımcı olur. Sosyal medya esas olarak bilgi paylaşımını sağlayan bir sistemdir. Sosyal medya hızlı bir bilgi alışverişine yardımcı olmaktadır. Gazete, dergi ve diğer mecralardan farkı ise anlık olarak hızlı bir biçimde bilgi paylaşımının sağlanmasıdır. Sosyal medya sitelerinde çift yönlü bir iletişim hali mevcuttur. Yani kullanıcılar birbirleri ile iletişim halindedir ve bilgi alışverişinde bulunabilir. Bu da sosyal medya ağlarının etkili bir iletişim ve etkileşim mecraları olmasını sağlamıştır.

Sosyal Medya Hangi Amaçlarla Kullanılabilir?

Sosyal medya sitelerinin sayısı oldukça fazladır. Birbirinden farklı özelliklere sahip birçok sosyal ağ bulunmaktadır. Dünyada en fazla kullanılan sosyal ağların başında gelen Facebook, Twitter ve İnstagram tüm dünyada milyonlarca üyeye sahiptir. Bu kadar fazla kişinin bu ağlarda yer alması büyük firma ve markalar için sosyal medyanın bir pazar haline dönüşmesine yardımcı olmuştur. Öncelikle sosyal medyanın şirket ve firmaların reklam çalışmaları için rahatlıkla kullanılabileceğini belirtmekte fayda var. Profil özelliklerine göre firmalar pazarlamak istedikleri ürün veya hizmetleri rahatlıkla pazarlayabilmektedir. Sosyal medya kullanımı bu anlamda markalar için de oldukça önemlidir. Bunun dışında sosyal medya bilgi alışverişi için kullanılabilir. Bilindiği üzere artık haberler ve son gelişmeler sosyal medyada haber sitelerinden daha hızlı bir şekilde yayılabilmektedir. Bunun nedeni ise kullanıcıların internette gördükleri içerikleri kolay bir şekilde kendi hesaplarında paylaşabilmeleri veya arkadaşlarına gönderebilmeleridir. Bu nedenle sosyal medya bilgi alışverişi için kullanılabilir. Bir diğer sosyal medya kullanımı özendiren unsur ise arkadaş bulma daha da sosyalleşme imkânıdır. Genel olarak Facebook, Twitter ve İnstagram gibi sosyal ağlarda arkadaş bulma, takip etme ve takip edilme özellikleri ön plana çıkmaktadır. Böylece sosyal medya hesabı olan kişiler tanıdıklarından daha etkili bir şekilde haberdar olurken yeni arkadaşlar da edinerek çevrelerini genişletmekte ve daha sosyal bir yaşam sürebilmektedirler. 

Sosyal Medya Nasıl Bu Kadar Önemli Hale Geldi?

Sosyal medyanın günümüzde bu kadar önemli bir hale gelmesi ve yayılması aslında bir rastlantı değildir. Zira büyük yatırımlarla kurulan sosyal ağlar kişileri kendine çekmekte ve sosyal medya kullanımı iletişimin daha güçlü olması nedeniyle tercih edilmektedir. Bu sitelerde arkadaşlarınızla iletişim kurmanız ve kendinizle ilgili paylaşımlar yapmanız oldukça kolaydır. Bu nedenle sosyal ağlarda hızlı bir etkileşim ve daha fazla sosyalleşme rahatlıkla gerçekleştirilebilir. Daha fazla sosyalleşmek isteyen herkes sosyal ağlardan en az birine üye olarak insanlarla iletişim kurmaktadırlar. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.