Bluesky Açılıyor!, Twitter'ın Tahtına Göz Koyuyor! Henüz Açılmadan 100 Binlerce Kullanıcıya Ulaştı

Bluesky Açılıyor!, Twitter'ın Tahtına Göz Koyuyor! Henüz Açılmadan 100 Binlerce Kullanıcıya Ulaştı

witter'ın ortak kurucularından Jack Dorsey tarafından geliştirilen Bluesky platformu, henüz kullanıma açılmadan 100 bin kullanıcıya ulaştı. Merkezi olmayan bir mikro blog platformu olan Bluesky, halka açıldığında Twitter'a alternatif olabilir.

Twitter'ın ortak kurucularından Jack Dorsey, Twitter'ın alternatif bir versiyonu olarak Bluesky platformunu geliştirdi. Henüz kullanıma açılmamış olmasına rağmen, Bluesky platformu, 100 bin kullanıcı sayısına ulaştı. Bu etkileyici kullanıcı tabanı, platformun potansiyelini ve ilgisini göstermektedir.

Bluesky, hala davetiyeyle erişilebilen bir sosyal ağdır, ancak kayıt olan 57 binden fazla kullanıcı, ağda paylaşımlar yapmaya başladı ve toplamda 3,1 milyondan fazla gönderi yapıldı. Henüz halka açık olmayan bir platform için bu sayılar oldukça etkileyicidir. Bluesky'nin web sitesine göre, hizmetin "yakında" halka açık hale geleceği belirtilmektedir.

TWİTTER YENİ RAKİP ÇIKTI

Bluesky, merkezi olarak kontrol edilen sosyal medya platformlarının aksine, merkezi olmayan bir mikro blog platformu olarak tanımlanmaktadır. Platform, merkezi olmayan teknoloji olan AT Protokolü üzerine inşa edilmiştir. AT Protokolü, kullanıcıların herkesin bir blog açabildiği ve birkaç bloga abone olabildiği web'in ilk günlerinde olduğu gibi çalışmayı hedeflemektedir. Bu protokol, sosyal medya dünyasında bir yenilik çağı başlatabilir.

Bluesky'nin ortaya çıkmasıyla birlikte, Mastodon gibi diğer merkezi olmayan ağlar zaten varlıklarını sürdürmektedir. Bu merkezi olmayan ağların, rekabet ederken ve kullanıcıları alıştığımız merkezi ağlardan uzaklaştırırken nasıl performans göstereceği merak edilmektedir.

Bluesky'nin halka açılmasıyla birlikte, sosyal medya dünyasında önemli bir değişim yaşanması muhtemeldir. Twitter'ın tahtını sarsabilecek bir alternatif olması beklenen Bluesky, kullanıcılar arasında büyük ilgi uyandırmış durumdadır. Yakın gelecekte, sosyal medya kullanıcılarının Bluesky ve benzeri merkezi olmayan platformları tercih edip etmeyeceğini görmek heyecan verici olacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.