Kimsenin Yapamadığını İrlanda Yaptı! Tiktok'a Öyle Bir Para Cezası Verdi ki Ortalık Karışacak!

Kimsenin Yapamadığını İrlanda Yaptı! Tiktok'a Öyle Bir Para Cezası Verdi ki Ortalık Karışacak!

İrlanda, çocukların kişisel verilerine ait gizliliğine fazlasıyla önem veriyor. Bunu da Tiktok'a son olarak verdiği ceza ile vurgulamış oldu. Tiktok'a verdiği para cezası ABD ve Avrupa'yı da geride bıraktı.

İrlanda'dan Rekor Para Cezası Geldi

İrlanda, TikTok'u çocukların gizliliğini ihlal etmekten dolayı 345 milyon euroyla cezalandırdı. 2020 yılında başlatılan bir soruşturmanın sonucunda, sosyal medya devi şimdiye kadar aldığı en büyük para cezasına çarptırıldı. Bu ceza, platformun Türkiye'de de benzer bir nedenle 1,75 milyon lira para cezasına çarptırıldığı Mart ayını takip ediyor. Türkiye'deki Kişisel Verileri Koruma Kurulu'nun (KVKK) kararının altında, platformun "kişisel verilerin güvenliğini sağlayamamak" gerekçesi yatıyor.

ABD'de Yasaklanmıştı

Ancak TikTok'un gizlilik konusundaki en büyük problemi Amerika Birleşik Devletleri ile. Hem ABD hem de Avrupa Birliği, platformun verileri Çin'e sızdırdığından şüpheleniyor. ABD'nin Montana eyaletinde uygulama yasaklanmıştı ve bu, diğer Avrupa ülkelerinin de ilgisini çekti. ABD, TikTok'un ana şirketinin sahipliğinin değişmesi için baskı yapıyor ve federal çalışanların telefonlarında uygulamanın kullanılmasını yasakladı. Kanada ve İngiltere de benzer yasaklarla harekete geçti; İngiltere, Mart ayında devlet çalışanlarının telefonlarında TikTok'u yasakladığını duyurdu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.