Whatsapp Yeni Kanallar Özelliğini Duyurdu! Kanallar Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır?

Whatsapp Yeni Kanallar Özelliğini Duyurdu! Kanallar Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır?

WhatsApp, platformu için yeni bir Kanallar özelliği duyurdu. Ancak şu anda, özellik yalnızca Singapur ve Kolombiya'da kullanılabilir durumda.

Meta bugün, WhatsApp için önemli bir güncelleme duyurdu ve bu kapsamda mesajlaşma platformuna yeni bir Kanallar özelliği getiriyor. WhatsApp'ın yeni Kanallar özelliği, Instagram'da bulunan özellikle benzerlik gösteriyor. Temel olarak, Kanallar, kişilerin ve kuruluşların metin, fotoğraf, video, sticker ve anket gibi içerikleri bir WhatsApp grubunda paylaşabilecekleri tek yönlü bir yayın aracıdır ve bu grup takipçilerini içerir.

WhatsApp, bir blog gönderisinde "Bugün, insanların ve kuruluşların önemli güncellemeleri almak için basit, güvenilir ve özel bir yol olan Kanallar'ı tanıtmaktan heyecan duyuyoruz" ifadesini kullandı. Kanallar özelliğinin ayrıntılarına gelince, şirket duyurulan Kanallar özelliğinin, Güncellemeler adlı yeni bir sekmede kullanılacağını belirtti ve bu sekme aynı zamanda Durum bölümünü de içerecektir. Kanallar, kullanıcıların aileleri ve arkadaşlarıyla yaptıkları sohbetlerden ve katıldıkları topluluklardan ayrı olacaktır. Topluluklar iki yönlü iletişimi sağlarken, Kanallar daha çok bir bülten şeklinde olacaktır.

Şirket ekledi: "En özel yayın hizmetini oluşturma amacındayız."

Güvenlik açısından Kanallar, hem yöneticilerin hem de takipçilerin kişisel bilgilerini koruyacak şekilde tasarlanmıştır. WhatsApp, bir kanal yöneticisinin telefon numarasını ve profil fotoğrafını takipçilerden gizleyeceğini belirtiyor. Benzer şekilde, bir takipçinin telefon numarasını yönetici veya diğer takipçilere göstermeyecektir. Şirket, "Takip etme kararı tamamen size ait ve gizlidir" diyor.

Şirket ayrıca, kanal geçmişini sunucularında otomatik olarak 30 gün boyunca saklayacaklarını belirtiyor. Şu anda, kanal geçmişi 30 gün sonra kullanıcı cihazlarından kaybolacaktır. Ancak şirket, güncellemelerin takipçi cihazlarından daha hızlı bir şekilde kaybolmasını sağlamak için çalışmaktadır.

İlgilenen kişiler, sohbetlerde, e-postada veya çevrimiçi olarak paylaşılan davet bağlantıları aracılığıyla bir kanala katılabilecekler, ancak yöneticilerin son sözü olacak. WhatsApp, yöneticilerin kanallarını kimlerin takip edebileceğini ve kanallarının dizinde görünüp görünmeyeceğine karar verebileceğini belirtiyor. Yöneticiler ayrıca kanallarından ekran görüntüsü alınmasını ve iletilerin başkalarına iletilmesini engelleme seçeneğine sahip olacaklar.

Şirket Kanalların varsayılan olarak uçtan uca şifrelenmediğini belirtiyor. Bununla birlikte, gerektiği düşünülen belirli kanallar için bu özelliğin kullanılabilir hale getirileceğini planlıyor. Şirket, "Kâr amacı gütmeyen bir kuruluş veya sağlık örgütü gibi sınırlı bir kitleye yönelik uçtan uca şifrelenmiş kanalların bazı durumlarda mantıklı olabileceğini düşünüyoruz ve bu konuyu gelecekte bir seçenek olarak değerlendiriyoruz" şeklinde açıklama yapıyor.

WhatsApp Kanallar özelliği şu anda yalnızca Singapur ve Kolombiya'da kullanılabilir durumda. Ancak yakın gelecekte bu özelliğin daha fazla ülkede kullanıma sunulması planlanıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.