TIG Kaynak Nedir? Açılımı ve Püf Noktaları

TIG Kaynak Nedir? Açılımı ve Püf Noktaları

TIG Kaynak Nedir? Açılımı ve Püf Noktaları

 

Fittings ve borular, kullanım alanı oldukça geniş olan ürünlerdir. Öyle ki bir ev inşaatının hemen her alanında bu iki ürüne rastlamak mümkündür. Bu ürünlerin üretimini ve satışını yapan yüzlerce hatta belki binlerce firma vardı. Ancak bu hususta ön plana çıkmayı başarmış firmaların sayısı çok azdır. Borşen, ön plana çıkmayı başarmış, sesini duyurmuş firmalardan biridir. Hem paslanmaz fittings hem tig kaynak hem de paslanmaz boru alanında Borşen’den aldığımız bilgiler aşağıda verilmiştir. Siz de bu alanla ilgili sorulara ya da sorunlara sahipseniz, yazının detayları inceleyebilirsiniz.

TIG KAYNAK NEDİR?

Argon kaynağı, açılımı “Tungsten Inert Gas” şeklinde olan TİG kaynak kelimesi ile de açıklamak mümkündür. Kaynak kelimesi, her ne kadar tek aşamalı kolay bir işlem olarak görülse de özü itibari ile bakıldığında birden fazla aşamadan oluşan bir süreci ifade etmektedir. Çünkü kaynak, işlemi gerçekleştirmek için gerekli olan ısının, oldukça yüksek bir erime derecesine sahip olan tungsten metalinden yapılan ve kaynatılan parçalar ile elektrotlar arasında gerçekleşen bir eylemdir. Görüldüğü üzere kaynak yapabilmek için birden fazla maddeye ve işleme gerek vardır.

Bahsedilmiş olunan elektrotun çevresinde var olan ve bir lüle aracılığı ile gönderilen helyum ve argon gazı mevcuttur. Bu argon gazı, kaynak bölgesinin işlem esnasında korunmasını sağlamaktadır.

 

TİG kaynak ile yapılan kaynak işlemlerinde ise kaynak yapılan yüzey elektrotlardan önce erimektedir. Bu sayede elektrotlar zarar görmeden önce yüzeylerin birleştirilmesi sağlanabilmektedir. Argon kaynağında da koruyucuya ihtiyaç vardır. Yukarıda bahsedilmiş olunduğu gibi “helyum” ve “argon” şeklinde iki koruyucu gaz vardır. Argon kaynakta ise bu koruyu gazlardan argon olan tercih edilmektedir. Bilindiği üzere bir soy gaz olan argon gazı, herhangi bir tepkimeye girmemektedir. Bu sebeple argon gazının sağladığı koruma gücünün yüksek olduğunu söylemek mümkündür. Ayrıca argon gazı, arkın kararlılığını ve ateşleme özelliğini optimize edebilme özelliğine sahiptir. Bu sebeple helyuma kıyasla daha iyi bir temizleme alanı oluşturduğunu söylemek de mümkündür. Argon ile yapılan işlemlerde daha pürüzsüz bir görünüm elde edileceği, gözenek oluşumunun daha az olacağı da bilinmelidir. Ki bu durum oldukça önemlidir.

 

TIG Kaynağı Avantajları ve Kullanım Alanları Nelerdir?

 

Argon kaynağı bizim ülkemiz için en yaygın kullanım alanları şunlardır;

  • Paslanmaz fittings
  • Paslanmaz boru
  • Paslanmaz çelik alaşımları

Argon kaynağı kullanım alanı için verilebilecek örnekler bunlar ile sınırlı değildir. Gerekli koşulların sağlandığı her alanda ve malzemede paslanmaz TİG kaynağı kullanmak mümkündür.

Ancak bahsi geçen kullanım alanları, özellikle de paslanmaz fittings ve paslanmaz boru için ana uygulama alanı demek mümkündür. Ayrıca dayanıklılığı fazla olan paslanmaz TİG kaynağı için söylenebilecek en önemli bilgi de şudur; yüksek dayanıklılık seviyesinin beklendiği alanlarda bu uygulama özellikle tercih edilmektedir.

 

Paslanmaz TIG kaynağı için ekonomik bir yöntemdir diyebilmek mümkün değildir. Ancak dayanıklılığı ve sektördeki gelişmelere uyum sağlayabilmesi en azından büyük çaplı üretimler için bu uygulamanın tercih edilmesini sağlamaktadır.

 

Siz de paslanmaz çelik, paslanmaz alüminyum alanında bir uygulama yaptırmak istiyorsanız argon kaynak tam size göre diyebiliriz! Maliyeti diğer kaynak uygulamalarına kıyasla biraz fazla olsa da yapılan işin kalitesi, dayanıklılığı ve paslanmaz özelliği sayesinde maliyeti gözünüzün dahi görmeyeceğinden emin olabilirsiniz. Kaliteli uygulama ve geniş yelpaze için siz de borsenboru.com sitesini inceleyebilirsiniz. Soru işaretlerini gidermek için ise Borşen ile iletişime geçerek bütün soru ve sorunlarınızdan arınmayı sağlayabilirsiniz.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.