Türk asıllı bilim adamları Çanakkale de buluştu

Türk asıllı bilim adamları Çanakkale de buluştu

Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen Türk asıllı bilim insanlarının katılımıyla, Türk Asıllı Dünyada Ünlü Bilim İnsanları Konferansı düzenlendi.

Troya Kültür Merkezi’nde düzenlenen Türk Asıllı Dünyada Ünlü Bilim İnsanları Konferansı, üniversite hocalarının ve öğrencilerin yoğun katılımı ile gerçekleşti. Konferansa Vali Yardımcısı Celil Ateşoğlu, Rektör Sedat Murat, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Bolat ve çok sayıda öğretim görevlisi ile öğrenci katıldı. Konferans, saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Ardından Akademik Danışmanları Dr. Öğr. Üyesi Halit Kuşku’nun organizasyonu ile ÇOMÜ Tasavvuf Topluluğu Sema Zikr-i Şerifi gösterimi gerçekleşti.  Gösteri etkinliğinin ardından ÇOMÜ Rektörü Sedat Murat, konuşmalarını yapmak üzere kürsüye geldi. Murat, konferansa katılımın yüksek olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek konuşmasına başladı.

“KİM BUNA SAHİP OLURSA, GÜCÜ ELİNDE BULUNDURUR”

Murat, “Bir iki noktaya temas etmek istiyorum. İlim ve eknoloji çok önemlidir. Kim buna sahip olursa, dünyaya o hükmeder. Hep kendime sorarım,19.yüzyıla kadar dünyaya hükmeden Türk Milleti, büyük medeniyetin temsilcisi olan bu millet, ne oldu da bugün küçük parçalara ayrıldı, ilimde ve teknolojide istenilen yerde değiller. Suçu hemen dışarıda, komplo teorilerinde aramaya gerek yok. Mutlaka bizde de suç vardır” şeklinde konuştu.

''BİLİM VE TEKNOLOJİDEN ÖDÜN VERMEYEREK BİRLİK OLMAMIZ GEREK”

“Bir zamanlar Göktürklerin önünde titreyen Çin, Türkiye’nin etrafını bir buçuk defa çevreleyecek şekilde büyük bir set yaptılar. Ama bakıyorsunuz, 21.asırda bu ülkeler, esemesi okunmayan ülkeler dünyaya şekil veriyor” diyen Murat, “Ama Türk milleti küçük küçük ülkeciklere bölünmüşler. Doğu Türkistan şu anda maalesef bağımsız değil. Hürriyetine kavuşabilmiş değil. Ama diğer ülkelere bakıyoruz, Kırgızistan, Azerbaycan, Tataristan… Özerk cumhuriyetler. Şu anda bütün Türk, İslam dünyasının en büyüğü Türkiye’dedir. Ama çok dertli olduğum bir nokta var. Maalesef bugün, dünyada son sıralara gelmemiz, Avrupa Birliği’nin önünde yalvarmamız, diğer ülkelere yalvarmamız. Neden güçlü olmayalım? Güçlü olduğumuz zaman da değişik entrikalarla karşı karşıya kalıyoruz. Milleti ihanet sebepleriyle çökertmeye çalışmışlardır. Bu millet, çok değişik komplolarla karşı karşıya kalmıştır. 15 Temmuz’da, büyük bir uluslararası ajan örgüt, bu milleti içerden çökertmeye çalıştılar. Ama daha önceden 17 Aralık’ta gördük, 25 Aralık’ta gördük, Gezi Parkı Olaylarında gördük. İki tane ağaç mıydı? Yüzlerce, bütün dünyanın televizyon kanalları daha sonraki dönemlerde bombalama olayları, Türkiye’yi çökertmeye çalışıyordu. Ama bizim sözde bilim adamlarımız, bunlara bilim adamı da denmez, Türkiye’de ihanet olaylarına karşı sessiz kalmayı bırakın halkı susturanlar oldu. İşte Türk milleti böyle basit olaylarla uğraşırsa, çok daha çekeriz. Bu yüzden bilim ve teknolojiden ödün vermeden birlik ve beraberlik içerisinde olmalıyız” ifadelerini kullandı.

“OYUNLARA ASLA GELMEYECEĞİZ”

Murat, ''Türkiye’nin gelişmesinde, uluslararası alanda bir yerlere gelip, söz sahibi olmak istiyorsak, güçlü olmak durumundayız. Topyekun bilimsel seferberlik oluşturmak zorundayız. Bir kardeşlik seferberliği oluşturmak zorundayız. Böyle ufak tefek hesaplarla, ihtiraslarla, kişisel husumetlerle ne birbirimizin enerjisini yok edelim, ne de bu büyük Türk devletine zarar verelim. Bilge Kaan asırlar önce, yerde yer delinmedikçe, gökte gök delinmedikçe senin töreni kim bozabilir diyordu. Aslında o dönemlerde bizi içten çökertme planları olmuştur. Bir milleti yok etmenin en güzel yoludur. Bugün teknolojiye hakim oluyorlar ama kültür emperyalizmi ile bizi yok etmeye çalışıyorlar. Dilimizi, töremizi, örfümüzü, geleneklerimizi… Bizim hem bilimsel anlamada, hem teknolojik anlamda ama diğer taraftan sadece maddi anlamda değil manevi anlamda da, kişiliğimizi, şahsiyetimizi, ruhumuzu, motivasyonumuzu zirve yaptıracak, birlik ve beraberliğe güzel bir kurumsal güçlü kültüre ihtiyacımız var. Oyunlara asla gelmeyeceğiz.” dedi.

''BİR GÜN DOĞU TÜRKİSTAN AİT OLDUĞU YERE GELECEKTİR''

Rektör Murat, konuşmasını şu şekilde sonlandırdı: “Bugün çok değerli bilim insanlarımız, bir kısmı Amerika’da, bir kısmı İsviçre’de, bir kısmı Almanya’da, değişik ülkelerden geldiler. Ben kendilerine çok teşekkür ediyorum. Bu türde toplantılar, konferanslar aklımıza başımıza almamamız açısından çok önemlidir.Hiç ümitsiz olmayacağız başaracağız. Bir gün Allah’ın izniyle Doğu Türkistan ait olduğu yere gelecektir, birlik beraberlik içerisinde olursak. Bütün katılımcılara, hocalarımıza, emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” Rektör Sedat Murat’ın konuşmalarının ardından, bilim insanları sunumlarına başladı.

ÇANAKKALE/ Karar gazetesi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.