Türk Dünyası Hizmet Ödülleri Sahiplerini Buldu

Türk Dünyası Hizmet Ödülleri Sahiplerini Buldu

İstanbul Ülkü Ocakları tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen “Türk Dünyası Hizmet Ödülleri” düzenlenen görkemli bir törenle sahiplerini buldu.

Beşiktaş Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen törende Türk Dünyası Yılın Onur Ödülü, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye verilirken, Türk Kültürüne Hizmet Ödülü Diriliş Ertuğrul dizisine; Türk Dünyası Yılın Akademisyeni Ödülü ise Maltepe Üniversitesi Dekan Vekili Ramazan Korkmaz’a takdim edildi.

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genelbaşkanı Olcay Kılavuz’un yanı sıra MHP MYK üyeleri, Türk Dünyasının çeşitli bölgelerinden gelen konuklar ve çok sayıda davetlinin katıldığı törene, TBMM’de gerçekleşen yeni anayasa görüşmeleri nedeniyle MHP Genelbaşkanı Sayın Devlet Bahçeli ve milletvekilleri katılamadı. Sayın Bahçeli’nin ödülünü Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genelbaşkanı Olcay Kılavuz aldı.

Bengütürk kanalından canlı yayınlanan ödül töreninde,www.TurkDunyasiOdulleri.com internet sitesinde yapılan oylama sonucunda ödüle layık görülen adaylara ödülleri muhteşem bir törenle takdim edildi.

Sunuculuğunu gazeteci Bayram Akcan ile Doğu Türkistan Türk’ü Asiye Karakaş’ın yaptığı törende açılış konuşmasını yapan İstanbul Ülkü Ocakları İl Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım, hizmet ödüllerinin amacı, Türk Dünyası davasını canlı tutmak, bu uğurda mücadele vermiş ve vermekte olan kişileri onure etmek ve bu kişilerin genç nesillere tanıtılarak örnek alınmasını sağlamak olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Maalesef; Türk milletinin Türk Dünyasına habersiz ve ilgisiz kalabilmesi için bir takım faaliyetlerin yürütüldüğünü görmekteyiz. Turan idealimiz bir romantizm, bir maceraperestlik değildir. Türk milletinin, İslam dünyasının ve mazlum milletlerin kaderini değiştirecek bir davadır. Türk Dünyası güçlü olursa, İslam Dünyasıda güçlü olacaktır”

Yıldırım, İslam birliğinden bahsederek bir arpa boyu kadar yol alamayanların, artık Türk Dünyası gerçeğini görmeleri gerektiğini de sözlerine ekledi.

Törende konuşan Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkanı Olcay Kılavuz, Türkiye’nin ateşle imtihan edildiğini söyleyerek, “İçimiz, dışımız hainlerle, kahpelerle, kalleşlerle sarılmış durumda. Türkiye, Irak’a çevrilmek isteniyor, Suriye’ye çevrilmek isteniyor. Türk milleti yok edilmek isteniyor” şeklinde konuştu.

 

TÜRK DÜNYASI LİDERLERİNDEN MESAJ

 

Törene katılamayan Türk Dünyasının önemli isimlerinden Kırım Türklerinin lideri Mustafa Cemiloğlu, Güney Azerbaycan Milli Uyanış Hareketi (GAMOH) lideri Dr. Mahmutali Çehreganlı ve Irak Türkmen Cephesi Başkanı Ersat Salihi törene özel video mesaj yolladı. “Değerli ülkücü arkadaşlarımız” diye sözlerine başlayan Cemiloğlu salondan büyük alkış aldı.

 

JAPON KEİSUKE VAKİZAKA’YA ÖDÜL

 

Türk Dünyası Hizmet Ödülleri’nde Türk Dünyası Yılın Hizmet Ödülü Japon bilim insanı Keisuke Vakizaka verildi. Son dönemde Kafkaslar üzerine yaptığı çalışmaları ile tanınan Vakizaka Türkçe dahil 10’a yakın dil biliyor. Ödül sonrası solandakilere teşekkür konuşmasını Türkçe yapan Vakizaka, salondan büyük alkış alırken, sunucu Bayram Akcan’ın “Benden daha güzel Türkçe konuştu” demesi salonda kahkaha tufanına sebep oldu.

 

SUNUCUDAN BAYÜLGEN’E GÖNDERME

 

İstanbul Ülkü Ocaklarını İl Başkanlığınca organize edilen ödül törenini sunan Akcan, ödül sahiplerine mikrofon vermeden önce “Bu ödül töreni başka ödül törenlerine benzemez” diyerek Altın Kelebek ödüllerine atıf bulunarak şöyle konuştu: “Sanatçıya ödül verip sonra da konuşturmamak olmaz. Bu her şeyden önce sanata ve sanatçıya yapılmış büyük bir saygısızlıktır, emeğe saygısızlıktır, sizi ödülü layık gören millete saygısızlıktır. Mikrofon sizin, söz sizin, sahne sizin, ödül sizin…”

 ‘Altın Kelebek’ ödül töreninde ‘Yılın Dizisi’ olarak seçilen TRT 1'de yayınlanan Diriliş Ertuğrul dizisinin yapımcısına sunucu Okan Bayülgen söz verilmeden sahneden indirilmişti. Diriliş Ertuğrul dizisinin Yapımcı ve Senaristi Mehmet Bozdağ, sosyal medya hesabı üzerinden bir açıklama yaparak ödülü kuliste geri iade ettiğini açıklamıştı.

 

KİMLER ÖDÜL ALDI?

 

Törende Türk Dünyası Yılın Onur Ödülü, MHP Genel Başkanı Bahçeli’ye verildi. Ödülü Bahçeli adına Ülkü Ocakları Genel Başkanı Kılavuz aldı.

 

Türk Dünyası Hizmet Ödülleri töreninde ödül alan kategori ve isimler şöyle:

 

Türk Dünyası Yılın TV Programı Ödülü: Önce Söz Vardı programına

Türk Dünyası Yılın STK Ödülü: Avrupa Türk Konfederasyonu’na

Türk Dünyası Yılın Akademisyeni Ödülü: Maltepe Üniversitesi Dekan Vekili Ramazan Korkmaz’a

Türk Dünyası Yılın Proje Ödülü: OCAKTABU isimli oyuna

Türk Dünyası Yılın Sporcusu Ödülü: Sevilay Özyurt’a

Türk Dünyası Yılın Kültür Özel Ödülü: Sabri Karger’e

Türk Dünyası Yılın Hizmet Ödülü: Keisuke Vakizaka’ya

Türk Kültürüne Hizmet Ödülü: Diriliş Ertuğrul dizisine

Türk Dünyası Kültür Sanat Ödülü: Hayri Tekgöz’e

Türk Dünyası Seçici Kurul Ödülü: Doç. Dr. Erdal Bay’a

Türk Dünyası Yılın Sanatçısı Ödülü: Kaya Kuzucu’ya verildi.

 

Türk Dünyası Vefa Ödüllerine de Ünal Osmanağaoğlu, Dr. Nefi Demirci, Prof. Dr. Emin Özbaş ve Prof. Dr. Gülçin Çandarlıoğlu layık görüldü.

 

Yılın En Etkili Ocakları Ödüllerini ise Malatya Ülkü Ocakları İl Başkanlığı, Gaziantep Ülkü Ocakları İl Başkanlığı, Hatay Dörtyol Ülkü Ocakları İlçe Başkanlığı, Şanlıurfa Birecik Ülkü Ocakları İlçe Başkanlığı aldı.

 

MHP İstanbul İl Başkanı Mehmet Bülent Karataş’a ise teşekkür plaketi takdim edildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.