Ahmet Alperen Cengiz

Ahmet Alperen Cengiz

TÜRK GENÇLİĞİNİN TEKÂMÜLÜ VE SİNAN ATEŞ

1944’ün Turancılık suçlusu(!), 1960 ihtilalinin kudretli albayı Başbuğ Alparslan Türkeş 1965’te CKMP’ye Genel Başkan olarak Türk Milliyetçiliğini siyasi arenaya kavuşturmuştu. Türk Milliyetçiliğinin büyük bir eksikliğini kapatarak, kürsülerde Türk milletinin birliğinden bahsetmiş bununla beraber ilk olarak gençlik teşkilatlanmasına önem vermişti.

Özellikle 1968 yılında ortaya çıkan Rus menşeili yapılar ülkeyi yıkıcı faaliyetleri ile iç kargaşaya sürüklemesinden sonra bu duruma karşı çıkan, ülkesine Türk bayrağından başka bir bayrak astırmamaya yeminli, Türk milletini ilimde, irfanda ve teknikte geliştirmeye ant içmiş gençler Türkeş’in etrafında kenetlenerek ülkücü kuruluşlar kurmuştu.

Genç Ülkücüler Teşkilatı, CKMP Gençlik Kolları gibi yapıların ardından Türk gençliğinin gençlik aşısı olan Ülkü Ocakları üniversitelerde şube şube kurulmaya başlanmış, dönemin CKMP Genel Başkan Yardımcı ve Başbuğ Türkeş’in yakın dostu Dündar Taşer bu yapılanma ile yakından ilgilenerek eğitim faaliyetlerini yürütmüştür. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise Ülkü Ocakları’nın kuruluş döneminde aktif ve etkin bir şekilde rol almıştır.

Türk milletini yıkmaya teşebbüs eden kuşaklara ve dış Türklerin dertleriyle derlenmelerini hâsılı Türk’ün nefes aldığı her coğrafyayı sevmenin bedelini kan ile ödemiş, 12 Eylül 1980 darbesine gelindiğinde Ülkü Ocakları mensubu gençler silahı ABD, mermisi Rus menşeili faaliyetler tarafından şehit ediliyordu. Ülkeyi yöneten kişi ve kadrolar bu ülkeyi seven Anadolu’nun garip ve yetim çocuklarını idam sehpalarına göndermiş, o çocuklar şehadete celladından dâhi helallik alarak gitmişlerdi.

‘’Türklüğün guru ve şuuru, İslam’ın ahlak ve faziletini’’ kendine parola belirleyen Ülkü Ocakları’nın 50. yılında şehitlerin kanı, gazilerin acıları ve aksakallı kocaların duası olan Ülkü Ocakları Genel Başkanlık görevine MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin takdiriyle Dr. Sinan Ateş atanmıştı.

Genel Başkan Ateş, Bursa Ülkü Ocakları’ndan yetişmiş, bu dava için kan vermiş bir babanın oğlu ve çocukluk yıllarından bu yana Ülkü Ocaklarının fırınında pişmiş bir ülkücüdür. Hayatının hiçbir noktasında görevden kaçmamış, aldığı görevi tarihi sorumluluklarının farkında olarak ifa etmiştir. ‘’ Okumayan, araştırmayan ve tefekkür etmeyen bu cephenin gerisinde su bile taşıyamayacaktır.’’ Sözünü kendisi tam anlamıyla uygulayarak akademik kariyerine yansıtmıştır.

Türk gençliğinin öncüsü olarak Ülkücüleri sokakta, kahvehane köşelerinde değil, ocakta, kütüphanede ve okulda  -yani olması gerektiği yerde- bulunmaları için ortaya koyduğu çizgi takdire şayandır.

Göreve geldiği gün Ülkü Ocakları Dergisi’nin yanına BilgeTürk ve Dönence Dergilerini eklemesi; Nutuk, Türk Milliyetçiliğinin Siyasallaşması ve Çocuklar İçin Kutadgu Bilig gibi hazırlanan eserler Sinan Ateş’in Genel Başkanlık boyunca izleyeceği çizginin mübeşşiridir.

Ülkücü gençleri okumaya ve muhakkak akademik bir kariyer yapmaya teşvik eden tutumu, Ülkü Ocakları’nın daha da kurumsal bir kimlik halinde hareket etmesi, Türk gençliğinin tekâmülü noktasında bizlere umut olmuştur. Çevreciliğin, milliyetçiliğin ana temalarından biri olduğunu her konuşmasında vurgulaması ve illerden taşralara kadar tüm ocakların çevreci faaliyet ve organizasyonlar düzenlemesi fikirlerimizin de umutlarımız gibi yeşermesine sebep olmuştur.

Artık şundan hiç kimsenin şüphesi olmasın:

Ülkücüler; gelişen dünya teknolojisi, sanayi çağından bilgi çağına girilen evrensel dünyaya ayak uydurarak Türk-İslam ülküsü muzaffer kılacağına muktedirdir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.