Türk Ocakları'ndan Rabia Kadir'in Türkiye'ye Girebilmesi İçin "1 Millyon İmza" Kampanyası

Türk Ocakları'ndan Rabia Kadir'in Türkiye'ye Girebilmesi İçin "1 Millyon İmza" Kampanyası

Türk Ocakları'ndan önemli kamuoyu oluşturma çalışması

Türk Ocakları Genel Merkezi Doğu Türkistan’ın sembol ismi Rabia Kadir’in Türkiye’ye giriş yasağının kaldırılması ve kendisine vize verilmesi için bir imza kampanyası başlattı. Kampanya hem internet üzerinden hem de şubeler tarafından kurulacak stantlar aracılığıyla sürdürülecek.

RABİA KADİR İÇİN BİR MİLYON İMZA

Türk Ocakları’nın yaptığı açıklamada: “Rabia Kadir  Uygur Türklerinin haklarını müdafaa etmekte ve Çin gibi Türkiye'ye de giriş yasağı bulunmaktadır. Yasağın kaldırılması, Doğu Türkistan'daki insan hakları ihlallerinin Türk ve Dünya kamuoyunun gündemine daha örgütlü biçimde taşınmasını sağlayarak Uygur Türklerinin onurlu mücadelesini destekleyecektir” ifadeleri yer aldı.  Açıklamada hedefin hem internet üzerinden hem de ıslak imzalarla “Bir Milyon imza” olduğunu bildiren Türk Ocakları Genel Merkez i toplanan imzaların Türkiye Cumhuriyeti’nin yetkili kurumlarına iletileceğini açıkladı.

DOĞU TÜRKİSTAN İÇİN, RABİA KADİR İÇİN, ÖZGÜRLÜĞE "VİZE" VER!

Kampanyanın sloganının “Doğu Türkistan için, Rabia Kadir için, Özgürlüğe "VİZE" ver!” olduğu  açıklanırken kampanyaya katılmak isteyenlerinwww.turkocaklari.org.tr/rabiakadir adresini ziyaret etmeleri ya da sosyal medyadan Türk Ocakları Genel Merkezi’nin hesaplarına başvurmaları gerektiği ifade edildi. Türk Ocakları Şubelerinin de imza kampanyasına katılacağı ifade edilirken, şubelerin ne zaman nerede imza toplayacaklarının Türk Ocakları Genel Merkezi internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından takip edilebileceği belirtildi.

RABİA KADİR KİMDİR?

1947 yılında Doğu Türkistan’da doğdu. Fakir bir çocukluk dönemi yaşadı. En alt kademeden başladığı iş hayatında azmi ve çalışkanlığı sayesinde yükseldi. Artan iş imkanları üzerine, işçi ihtiyacını, Uygur Türklerini işe alarak karşıladı. Urumçi'de, Müslüman kadınları iş hayatına kazandırmak için, 'Bin Ana Projesi'ni yürüttü. BM’nin 4. Dünya Kadınlar Konferansında görev aldı. Uygur kadınlarının kendi işlerini kurmasını destekleyen bir yardım kampanyasını yönetti. Eşi Sıddık Ruzi, 1996'da Çin'den göç etti ve Doğu Türkistan'ın bağımsızlığı için çalışmaya başladı. Bu sırada Rabia Kadir, siyasete atılmak istedi. Kocasının yaptığı açıklamalar yüzünden engellendi. Eşine gazete göndermesi, 'ulusal güvenliği tehlikeye atma suçu sayıdı. Ağustos 1999'da Doğu Türkistan'ın bağımsızlığını savunma ve bunun için mücadele etme suçlamasıyla gözaltına alındı. Mart 2000'de sekiz yıl hapis cezasına çarptırıldı.Aynı zamanda ülkenin en zengin kadını olarak biliniyordu. 6 yıl hapis yattı. Uluslararası Af Örgütü başta olmak üzere, birçok insan hakları kuruluşu insan hakları savunucusu Rabia Kadir'in özgürlüğüne kavuşması için kampanyalar düzenledi. Rabia Kadir, hapisten çıktıktan sonra Türkiye'den beklediği davet gelmeyince ABD'ye yerleşti ve burada sürgün hayatı yaşamaya başladı. Çin devleti onu, bir numaralı devlet düşmanı ilan etti. 2004 yılında, Norveç tarafından ‘Rafto Barış Ödülü’ kendisine verildi. 2006 yılında Nobel Barış ödülüne aday gösterildi. Aynı yıl, Dünya Uygur Kongresi başkanı oldu. Halen dünyanın dört bir yanında Uygur Türklerinin haklarını müdafaa etmekte ve Çin gibi Türkiye'ye de giriş yasağı bulunmaktadır. 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum