• BIST 103.186
 • Altın 227,073
 • Dolar 5,3171
 • Euro 6,0307
 • İstanbul 4 °C
 • Ankara 3 °C
 • Yozgat 3 °C
 • İzmir 11 °C
 • Adana 10 °C
 • Bursa 7 °C

Türk Şeker Milli Bir Meseledir, Özelleştirmeye Kurban Edilemez

Türk Şeker Milli Bir Meseledir, Özelleştirmeye Kurban Edilemez
Enerji Bir-Sen şeker fabrikalarının özelleştirilmesi konusunda hükümete seslendi…

Enerji Bir-Sen Genel Merkezi tarafından, Türk Şeker’e ait 14 şeker fabrikasının özelleştirilme kapsamında satılacağının duyurulması üzerine yapılan açıklamada, “Türkiye’nin ihtiyacı olan şey; elindekini satarak değil, ürettiğini satarak kazanmak ve büyümektir. Bu kapsamda yıllardır özelleştirmelerin yaşandığı enerji, sanayi ve madencilik hizmet kolunda genel yetkili sendika olan Enerji Bir-Sen olarak bizler özelleştirmelerin Türkiye’ye fayda sağlamayacağını, milli varlıkların değerinin para ile ölçülemeyeceğini ve alınan bu özelleştirme kararından dönülmesi gerektiğini kamuoyuna bildiririz.” denildi.

Türk Şeker’e ait 14 şeker fabrikasının daha özelleştirme kapsamında satılacağının duyurulması üzerine Enerji Bir-Sen Genel Merkezi’nden konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada şeker fabrikalarının özelleştirilmesi sonucunda hem ülkenin hem de yüzbinlerce vatandaşın maddi geleceğinin olumsuz etkileneceği kaydedildi.

ÜLKE ÖNEMLİ BİR DİNAMİĞİNİ KAYBEDER

Asırlık bir değer olan ve Türkiye ekonomisine katkı sağlayan Türk Şeker’in üretim kapasitesinin yüzde 60 küçültülmesinin de eleştirildiği açıklamada, bu durumun ülkenin önemli bir değerinin, markasının ve ekonomik dinamiğinin kaybına yol açacağı uyarısında bulunuldu.

Açıklamada ayrıca Türk Şeker’in aynı zamanda toplum sağlığının da bir güvencesi olduğu belirtilerek, “Yıllardır güvenle tüketilen pancar şekeri zaman içerisinde yerini tamamen nişasta bazlı şekere bıraktığında toplum sağlığı büyük bir tehlikeyle karşı karşıya kalacaktır.” ifadelerine yer verildi.

TÜM TÜRKİYE KAYBEDECEK

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan, “Özelleştirilen fabrikalar asgari 5 kampanya dönemi daha üretime devam edecektir” ibaresine de değinilen açıklamada, “ÖİB’nin bu ibaresi 5 dönem içinde çiftçiyi gelecek kaygısına düşürerek pancar ekiminin kademeli olarak azalmasına neden olacaktır. Çiftçinin yitirilmesi hayvancılığı, sanayiyi ve ticareti de vuracaktır. En nihayetinde kaybeden yalnızca fabrika bölgeleri değil, tüm Türkiye olacaktır. Bu ibareden anlaşıldığı üzere bu süreç özelleştirme değil zamana yayılmış kapatılma olacaktır.” denildi.

ŞEKER, MİLLİ BİR MESELEDİR

Şeker fabrikalarının milli bir mesele olduğu, bu konuya kâr-zarar mantığı ile yaklaşmanın mantıklı olmadığı ifade edilen açıklama şöyle sonlandırıldı: “Milli bir mesele söz konusu olduğunda kâr/zarar değil, “ne yapılabilir, nasıl faydalı bir hale getirilebilir?” sorularına yanıt aranmalıdır. Türkiye’nin ihtiyacı olan şey; elindekini satarak değil, ürettiğini satarak kazanmak ve büyümektir. Bu kapsamda yıllardır özelleştirmelerin yaşandığı enerji, sanayi ve madencilik hizmet kolunda genel yetkili sendika olan Enerji Bir-Sen olarak bizler özelleştirmelerin Türkiye’ye fayda sağlamayacağını, milli varlıkların değerinin para ile ölçülemeyeceğini ve alınan bu özelleştirme kararından dönülmesi gerektiğini kamuoyuna bildiririz.”

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
  yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ülkücü Medya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.