Olcay Kılavuz'dan 2016 - 2017 Eğitim Öğretim Yılı mesajı

Olcay Kılavuz'dan 2016 - 2017 Eğitim Öğretim Yılı mesajı

Ülkü Ocakları Genel Balkanı Olcay Kılavuz, 19 Eylül tarihi itibariyle ilkokul, ortaokul, lise ve üniversitelerimizde yeni eğitim ve öğretim yılı başlayacak; milletimizin geleceği olan milyonlarca genç arkadaşımız, kardeşimiz ders başı yapacaktır.

Bu vesileyle, yeni eğitim ve öğretim yılının tüm öğrencilere, ülkemize ve milletimize hayırlar getirmesini Cenabı Allah’tan temenni ediyorum.

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı, eğitim öğretimin milletimizin geleceği açısından ne kadar önemli olduğunun bilincinde olarak; faaliyetlerini imanlı, ahlaklı, dürüst, çalışkan ve mesleğinde başarılı gençlerin yetişmesi noktasında yoğunlaştırmıştır. Refah seviyesi yüksek bir Türkiye; ancak nitelikli ve “milli” bir eğitim sisteminin teşekkülü ile mümkün olacaktır. Ülkü Ocakları da, böyle bir sistemin kurulması hususunda ısrarcı ve çözüm sunucu olarak milletimize ve gençliğimize hizmete devam edecektir.

Eğitim ve öğretim faaliyetlerinin niteliği, bir toplumun gelecek vizyonunu ve milletler tarihinde o toplumun layık olduğu yeri belirleyen önemli bir göstergedir. Bu bağlamda, sorunlarla boğuşan ve istikrardan yoksun bulunan Türk eğitim sistemini de, Aziz Milletimizin geleceği ve müreffeh yaşama ideali adına hassasiyetle incelemek ve çözüm odaklı bir yaklaşımla yeniden ele almak kaçınılmaz olacaktır. Kalkınmış bir ülke, güçlü bir millet ancak nitelikli bir eğitim sisteminin teşekkülü ile mümkün olabilecektir.

Öğretim faaliyetlerinin evrensel değerlerden uzak ve kalite standartlarının altında olduğu gerçeğinin yanı sıra, huzur ve güven ortamından yoksun bir şekilde faaliyetlerin sürdürülmeye çalışıldığı üzüntü ve endişeyle gözlemlenmektedir. Geçtiğimiz yıllarda üniversitelerimizde yaşanan olaylar ve terör saldırıları neticesinde eğitim öğretim faaliyetleri defalarca aksamış, üniversitelilerin can güvenliği sağlanamamıştır. 


Geçtiğimiz yıllarda yaşanan hadiselerin bize kazandırdığı acı tecrübelerle şu gerçekleri ifade etmek isteriz ki; üniversitelerin, alçak terör çetelerinden derhal ve kararlı bir şekilde temizlenmesi gerekmektedir. Üniversitelerde fikir hürriyetini güçlendirecek ve öğretim faaliyetlerini bu terör çetelerinin ve bunların hamilerinin vesayetlerinden kurtulmasının yegane yolu bu olacaktır. Terör ve baskı gruplarından arındırılmış bir üniversite, özgür bir şekilde bilimsel faaliyetlerin yapıldığı, ülkemizin ihtiyacı olan yetişmiş insan gücünü karşılayacak bir irfan yuvası olacaktır.


Terör olaylarının son derece yoğunlaştığı ve tüm ülke sathında milletimizin bekası açısından tehdit oluşturduğu maalesef yadsınamaz bir gerçektir. Üzülerek belirtmek istiyoruz ki; ihanet şebekelerinin kirli oyunları ve tezgahları, eğitim ve öğretim yılının başlaması ile birlikte bunların öğrenci kılığındaki canavarları tarafından üniversitelerimizde sahnelenecektir. Bu sebeple üniversite yönetimlerinin son derece temkinli olmaları, üniversitelerdeki güvenliği sağlayıcı önlemler almaları, üniversite özel güvenliklerinin emniyet güçleri ile eşgüdümlü bir şekilde çalışmasını sağlamaları ve terör örgütünün üniversite yapılanmalarına karşı ciddi ve kararlı bir mücadele ortaya koymaları gerekmektedir. Aksi takdirde, gençlerimizin bin bir hayalle geldiği üniversitelerimiz, ilim irfan yuvası olmaktan çıkıp terör örgütlerinin karargahları haline gelecektir. Bu nedenle Devletimizin tüm yetkililerine seslenmek istiyoruz: Böyle bir ortamda güvenlik zafiyeti veya ihmaller neticesinde üniversitelerde olumsuz bir tablonun ortaya çıkması halinde sorumluluk sadece terör örgütlerinde ve onların uzantılarında kalmayıp, ülkemizin ve üniversitelerimizin yönetiminden sorumlu olan herkese sirayet edecektir.

Geleceğimizin teminatı olan Türk gençliği asla ve asla günlük siyasi hesaplara alet edilmemelidir. Birtakım hesaplarla veya şahsi kaygılarla hareket edip koltukları muhafaza etmek için susarak; tek bir gencimizin dahi hayallerinin solmasına, gençliğinin heba olmasına ve terör örgütlerinin kucağına itilmesine asla müsaade edilmemelidir. Üniversiteler, buralarda yuvalanmış bulunan ve herhangi bir terör örgütünün propagandasını yapan, şiddet içerikli eylemlerde bulunan tüm kişi ve gruplardan arındırılmalıdır.

Ülkücü-Milliyetçi Harekete mensup gençler de, bu dönemde eğitim ve öğretimlerine devam etmeyi öncelikli vazifeleri olarak telakki etmeli; “Ülkesini en çok seven, vazifesini en iyi yapandır” şiarıyla hareket ederek, asıl vazifeleri olan öğrenciliklerini en iyi şekilde yerine getirmelidirler. Üniversiteleri karıştırmaya, eğitim ve öğretimi aksatmaya dönük, terör gruplarının propagandası mahiyetindeki saldırı ve tahrikler, üniversiteli arkadaşlarımızı hiçbir surette etkilememeli; öğretim hayatlarını başarıyla sürdürüp ülkesine hizmet etmek için lazım gelen kabiliyeti elde etmelerini asla engellememelidir.

Yarım asırlık kutlu bir çınar olan Ülkü Ocakları, milletine aşkla bağlı, insana hizmete sevdalı, insan haklarına ve evrensel değerlere saygılı, başarılı olma azminde ve kararlığındaki tüm gençlerin adresi, yuvasıdır. Ülkü Ocakları, ülkesini seven gençlerin, belirli bir program içinde eğitim ve kültür faaliyetlerini sürdürdüğü bir kurum olarak; başta eğitim çalışmaları olmak üzere kültürel ve sanatsal faaliyetlerle Türk gençliğinin milletine hizmet etmek üzere donanımlı bir şekilde yetiştirilmesini, sosyal sorumluluk projeleriyle yardımlaşma ve toplumsal kaynaşma bilincinin gençlerimize aşılanmasını ilke edinmiş bir kurumdur. Bu bakımdan ilim irfan yuvası olan Ülkü Ocakları, herhangi bir ayrım gözetmeksizin bütün Türk gençliğinin, her türlü tehlikeden, olumsuz ortamlardan ve kötü alışkanlıklardan uzak tutulduğu evidir, yuvasıdır ve şaşmaz adresidir. Ülkü Ocakları’nın kapısı, eğitim gördüğü esnada memleket meselelerine de kafa yoran, bunlara çözümler arayan, hayatının en verimli çağlarını dini ve milleti için en etkin biçimde kullanmak isteyen Türk milletinin her gencine ve vatan sevgisiyle yoğrulmuş tüm yüreklere ardına kadar açıktır.

Ülkemizin aydınlık geleceğine ve milletimizin muzafferiyetine olan inancımızla çıktığımız bu yolda Türk gençliğine eksiksiz bir inanç ile güvenmekteyiz. Tüm öğrencilerimize başarılar diliyor, yeni eğitim ve öğretim yılını huzurlu ve mutlu bir şekilde, kolaylıklarla tamamlamalarını Cenab-ı ALLAH’tan temenni ediyorum.

Olcay Kılavuz – Ülkü Ocakları Genel Başkanı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.