PİR-İ TÜRKİSTAN AHMET YESEVİ YILI...

PİR-İ TÜRKİSTAN AHMET YESEVİ YILI...

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkanı Olcay Kılavuz, Ahmet Yesevi Yılı ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkanı Olcay Kılavuz, 2016-2017 yılı Türk Milli Komisyonu tarafından sunulan öneri doğrultusunda UNESCO (Birleşmiş Milletler Eğitim,Bilim ve Kültür Teşkilatı) tarafındanAhmet Yesevi Yılı ilan edilişi münasebetiyle yaptığı basın açıklamasında; 'Ahmet Yesevi hazretlerinin vefatının 850. yıldönümünde başta UNESCO'nun merkezinin bulunduğu paris olmak üzere Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan ve bazı Özerk Türk Cumhuriyetleri olmak üzere çeşitli etkinliklerin düzenlenmesine katrar verilmiştir. Gönül Dünyamızın erenlerinden olan Pir-i Türkistan Ahmet Yesevi hazretlerinin Türk-İslam Medeniyetine katkısı herkesin malumudur. Düşünceleriyle çağlara meydan okuyan Yesevi Hazretlerinin manevi iklimine bugün her zamankinden daha fazla ihtiyaç vardır. Zira insanlar nefislerine köle olmuş, adalet, hoşgörü ve yardımlaşma gibi evrensel mefumlar unutulmaya yüz tutmuştur.'dedi.

Genel Başkan Olcay Kılavuz açıklamasını şöyle sürdürdü:

Ülkü Ocakları olarak milletimizin değerlerini tekrardan hatırlaması binlerce yıllık temelinde insana saygı ve adalet olan medeniyetimizin toplumumuzda yeniden zuhuru için çalışmalarımız artarak devam etmektedir. Tüm Türk Dünyası hatta insanlık için çok büyük bir öneme sahip olan Pir-i Türkistan Yesevi hazretlerinin ülkemizde de anlatılması ve anlaşılması için yıl boyu sürecek bir etkinlik takvimi hazırladık. Bu etkinliklerimiz çerçevesinde Şubat ayında ilk olarak “Ahmet Yesevi Kardeş Aile Projesi”ni hayata geçirdik. Ülkü Ocakları tarafından yapılacak olan diğer etkinliklerimiz ise şu şekildedir:

Mart-2016: Ülkü Ocakları Genel Merkezi Tarafından düzenlenen ve bütün il ocaklarda uygulanan Abdullah Buğra Koçlar Eğitim Seminerleri kapsamında yapılacak olan tüm seminerlerde Ahmet Yesevi ve Yesevilik konusu işlenecektir.

Nisan-2016: "Ülkücüler Okuyor" projesi kapsamında Divan-ı Hikmet, Ahmet Yesevi ve Yeseviliği anlatan eserlerin il ocaklar bünyesinde okunması sağlanacaktır. Aynı zamanda genel merkez tarafından hazırlanan el broşürlerinin il ocaklar tarafından dağıtılacak halk bu hususta bilgilendirilecektir. 

Mayıs-2016: Ülkü Ocakları Genel Merkezi tarafından çeşitli illerimizde şiir dinletisi ve “Yesi'den Avrupa’ya Yesevilik” konulu tiyatro gösterimi yapılacaktır.

Haziran-2016: Ramazan paketi dağıtımı yapılarak “Yesevi İftar Sofraları” düzenlenecektir.
Temmuz-2016: Sevgiyi, kardeşliği, yardımlaşmayı, dayanışmayı ve barışı konu alan kısa film yarışması düzenlenecektir.

Ağustos-2016: Malazgirt Zaferinin yıl dönümü münasebetiyle “Anadolu’nun Fatihi Alparslan ve Gönüllerin Fatihi Yesevi” temalı etkinlikler düzenlenecektir. Ayrıca Yesevi Hazretleri’nin Hikmetleriyle ilgili beste yarışması başlatılacaktır.

Eylül- 2106: İlk adımda ilk destek eğitim paketi ile birlikte hazırlanan boyama kitapları çeşitli köy okullarında, okula yeni başlayan kardeşlerimize ulaştırılacaktır.

Ekim -2016: Pir-i Türkistan Ahmet Yesevi ve Yesevilik konulu resim, şiir, kompozisyon yarışmaları düzenlenecektir.

Kasım- 2016: Düzenlenen beste, resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarının sonuçları açıklanacaktır.

Aralık- 2016: Yarışmada dereceye giren yarışmacılara ödüllerinin taktim edileceği toy şöleni düzenlenecektir.

Ocak- 2017: Dosya konusu olarak Hoca Ahmet Yesevi'nin işlendiği dergi çıkarılacaktır.

"Bismillah deyip beyan ederek hikmet söyleyip, Talep edenlere inci cevher saçtım ben işte." diyerek asırlar öncesinden kalplere seslenen Hoca Ahmet Yesevi hazretlerini anmak ve anlamak için “Bismillah” diyerek başlattığımız tüm etkinliklerimizin başta Ülküdaşlarımız olmak üzere tüm insanlığa fayda sağlamasını niyaz ederiz. Pir-i Türkistan Yesevi Hazretlerinin manevi ikliminin asırlar boyu gönül coğrafyamızı kucaklayarak tüm cihanı sarmasını ve yüzyıllarca daha nesillerin Pir-i Türkistan'ı anlamasını ve bu anlayışla yaşamasını temenni ederiz.


Olcay KILAVUZ
Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı
Genel Başkanı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.