ÜLKÜ OCAKLARI GENEL MERKEZİ 5. GELENEKSEL BİLGİ YARIŞMASI FİNALİ GERÇEKLEŞTİ

ÜLKÜ OCAKLARI GENEL MERKEZİ 5. GELENEKSEL BİLGİ YARIŞMASI FİNALİ GERÇEKLEŞTİ

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Merkezi tarafından 5'incisi düzenlenen Geleneksel Türkiye Geneli Bilgi yarışmasının finali 4 Kasım'da Ankara'da MHP Genel Merkezi Gün Sazak Konferans Salonu'nda gerçekleşti.

Yarışmanın finaline MHP Genel Başkan Yardımcısı Ruhsar Demirel, Ülkü Ocakları İl Başkanları ve çok sayıda Ülküdaşımız katılım gösterdi.

Program saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından Ülkü Ocakları Genel Başkanı Olcay Kılavuz'un açılış konuşmaları ile başladı.

Kılavuz konuşmasında: 

"MHP Genel Başkan Yardımcımız sayın Ruhsar Demirel, Geleceğimizin umut ışığı olan genç Bozkurtlar, Parti ve ocaklarımızın çok kıymetli yöneticileri, muhterem misafirler, Ülkü Ocakları tarafından düzenlenen Bilgi Yarışmasına hoş geldiniz, şeref verdiniz. 

Ülkü Ocakları Türk gençliğinin Lider Ülke Türkiye hedefine ulaşması için yoğun bir çaba sarf etmektedir. Bugün burada gerçekleştirilecek olan bilgi yarışması da, bu hedefe giden yolda küçük bir işaret taşı olacaktır. Ülkü Ocakları bir muhabbet kapısı olduğu kadar, bir ilim tedrisinin de adresidir. Türk- İslam medeniyetinin zengin kaynaklarından beslenen kurumumuz, Türk gençliğinin de bu kaynaklardan feyz alarak yetişmesi için çalışmalarını sürdürmektedir. 

Ülkülerimiz zaman ve mekânları taşıran bir yüceliği bünyesinde barındırmaktadır. Ancak bu yüce hedefe ulaşmak için her şeyden önce kendimizi tanımak ve geliştirmek durumundayız. Türkiye’nin güçlü ve büyük bir ülke olması için, Türk gençliğinin bilgili ve azimli olması gerekmektedir. Çünkü büyük hedeflere ancak büyük ruhlu insanlar ulaşabilirler. Türk milletinin layık olduğu huzur ve refah zeminine kavuşabilmesi için, Türk gençliğinin kararlı ve gayretli olması şarttır. Türk gençliği ilmi ve ahlakı kendisine rehber edinerek, karşılaştığı problemleri akılcı ve makul öneriler getirmek suretiyle aşarak, milletimiz için aydınlık bir yolu inşa edecektir. Bu zorlu yolu aşmak için muhtaç olduğu kuvvet de damarlarındaki asil kanda mevcuttur. Köklü bir dile, yüksek bir kültüre, büyük bir medeniyete sahip olan yüce milletimiz her şeyin en iyisine ve en güzeline layıktır. 

Ezilmeye, sömürülmeye, itilip-kakılmaya asla tahammül edemeyiz. Geri kalamayız ve güçsüz düşemeyiz. Ecdadımızın açtığı milli istiklal ve milli istikbal yolunda daha hızlı bir şekilde ilerlemek mecburiyetindeyiz. Tarih şuuru, millet menfaati ve milli ülkü bize bunu gerektirmektedir. 

Türk- İslam medeniyetinin adalet ve refahından tüm insanlığı nasiplendirmek en nihai amacımızdır. Ülkü Ocakları işte bu inanç ve gayenin neşv-ü nema bulduğu bir mukaddes çatıdır. Türk milletini mutlu, Türk devletini kutlu kılma mücadelesi her ülkücünün şahsında yankısını bulan büyük bir idealdir. Kerkük’ün yaralarını sarmak, Kaşgar’ın gözyaşını dindirmek, Halep’in ağrılarını durdurmak ve Kudüs’ün yüzünü güldürmek; ancak ve ancak ülkücülerin kıtaları kuşatan ufku ve dağları titreten kararlılıklarıyla mümkün olabilecektir. 

Disiplinsiz, metotsuz ve plansız bir yere varmak asla mümkün değildir. Rahmetli Başbuğumuz Alparslan Türkeş Bey’in de belirttiği gibi “Dalından kopan yaprağın akıbetini rüzgâr tayin eder” Teşkilatlarımız büyük bir inanç ve disiplin içerisinde, Ülkücü hareketin başarıya ulaşması için gayret göstermekte, yaşamlarının birçok merhalesinden fedakârlıkta bulunarak davaya hizmet etmeye devam etmektedir. 

Ülkü Ocakları çağın şartlarını doğru ve milli bir bakış açısıyla okuyarak, temel değerlerinden kopmadan, gelişmeye devam edecektir. Eğitim faaliyetlerimiz hız kesmeden sürecek, Türk gençliğinin karşılaştığı her problem; gerekli analizlere tabi tutulduktan sonra, ülkücü bir bakış açısıyla cevap bulacaktır.

Cenab-ı Allah bu kutsal yolda hepimizin yar ve yardımcısı olsun. Bu vesileyle yarışmanın düzenlenmesine yüksek müsaade ve teşvikleriyle destek veren; Fikirleri ve şahsiyetiyle her zaman bizlere örnek olan, Ülkücü gençliğin gelişip, güçlenmesi için desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen çok saygıdeğer Liderimiz Sn Devlet Bahçeli beye şükranlarımı sunuyorum. Yarışmaya katılan tüm arkadaşlarımıza başarılar diliyor, hayatları boyunca sağlıklı ve mutlu yıllar geçirmelerini temenni ediyorum. 

Tüm konuklarımıza sevgi, saygı ve muhabbetlerimi sunuyorum. Allah yar ve yardımcımız olsun. Ne Mutlu Türküm diyene!" ifadelerini kullandı.

Konuşmanın ardından Türkiye Geneli Bilgi Yarışması’nın final etabına geçildi. 

Yarışma finalinde Türkiye'nin 7 Bölgesinde yapılan elemeler neticesinde İstanbul, Manisa, İzmir, Eskişehir, Trabzon, Yalova, Erzurum, Şanlıurfa, Ankara, Amasya, Nevşehir, Kastamonu, Mersin illerinden üçer yarışmacı; Türk tarihi, İslamiyet, Genel Kültür, Teknoloji, Spor, Edebiyat, Müzik, Sinema, Ülkücü Hareket ve Ülkemizde yaşanan güncel olayları kapsayan toplam 30 soruya tabi tutularak yarıştı.

Yarışmacılarında kıyasıya mücadele ettiği 2 saat süren maraton sonrası yarışmada ilk üç sıralamasına giren iller şu şekilde oldu:

1. İstanbul Ülkü Ocakları

2. İzmir Ülkü Ocakları

3. Eskişehir Ülkü Ocakları

Yarışma sona erdikten sonra dereceye giren yarışmacılara hediyeleri Ülkü Ocakları Genel Başkanı Olcay Kılavuz, MHP Genel Başkan Yardımcısı Ruhsar Demirel ve misafir olarak gelen Ülkü Ocakları İl Başkanları tarafından verildi.

Ödül töreni sonrası yarışmacılar ve yarışmaya katılan Ülkü Ocakları İl Başkanları MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi makamında ziyaret etti. 

MHP Lideri Bahçeli ilimde ve bilgide yarışan Türkiye'nin geleceği olan gençlerin başarılı çalışmalarından ötürü duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Ziyaret sonrası Genel Başkan Olcay Kılavuz, tüm misafirler, yarışmacılar ve İl Ocak Başkanları ile hatıra fotoğrafı çekilmesi ile program noktalandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.