ÜLKÜ OCAKLARI ÖZGECAN İÇİN YÜRÜYOR

ÜLKÜ OCAKLARI ÖZGECAN İÇİN YÜRÜYOR

Ülkü Ocakları İstanbul İl Başkanlığı, Mersin'de evine gitmek için bindiği minibüste öldürülen 19 yaşındaki Özgecan Aslan için yürüyecek.

Mersin'de evine gitmek için bindiği minibüste öldürülen 19 yaşındaki Özgecan Aslan'ın yüreklerdeki acısı, aradan geçen bir yıla rağmen dinmezken, kadına yönelik şiddetin simgesi olmasıyla Türkiye'nin hafızasına derin izler bıraktı.

Ülkü Ocakları İstanbul İl Başkanlığı da Özgecan Aslan'ın cinayetinin yıl dönümünde Özgecan için yürüyecek. 14 Şubat Pazar günü yapılacak yürüyüş saat 14:00'de İstanbul Taksim Odakule'den başlayacak.

Ülkü Ocakları İstanbul İl Başkanlığı'nın yürüyüşle ilgili yaptığı açıklama şu şekilde:

ÜLKÜ OCAKLARI ÖZGECAN İÇİN YÜRÜYOR!

Türk töresinde kadın el üstünde tutulmuş, her daim onun rızası alınarak kararlar alınmıştır. Dinimiz ise kadını hiçbir nizam ve sistemin veremediği müstesna bir makama sahip kılmıştır. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) de “Kadınların haklarını yerine getirme hususunda Allah’tan korkunuz! Zira siz onları Allah’ın bir emaneti olarak aldınız.”buyurmaktadır.

Bu değerlerle yetişmiş bir toplum olmamıza rağmen ne yazık ki her gün sayısız cinayet ve istismar haberi almaktayız. Geçtiğimiz yıl şubat ayında yaşanan ÖZGECAN ASLAN vahşetiyle birlikte bir kez daha gördük ki ülkemizde kadına gereken değer verilmemektedir. Bu aşağılık cinayet, kadına şiddetin ve tecavüz vakalarının yaygınlaştığı bir dönemde gerçekleşmiştir. Kadının şahsiyetinin hiçe sayıldığı ve bir mal gibi algılandığı alt kültürler ile bir teşhir nesnesi olarak algılandığı popüler kültür arasında sıkışmış Türk kadını, siyasi ve iktisadi olarak var olma mücadelesi verirken, çoğu zaman gözden kaçırdığımız yaşam mücadeleleri ise insanlık çerçevesinin dışında kalmış sefillerce noktalanmaktadır.

İstanbul Ülkü Ocakları olarak, bir Özgecan vahşeti daha yaşanmasın istiyoruz. Her gün yenisiyle karşılaştığımız kadın cinayetleri ve şiddetine “DUR” demek için 14 Şubat 2016 saat 14.00’da Taksim Odakule’de buluşup düzenleyeceğimiz yürüyüşe sizleri de bekliyoruz. Kadınlarımıza yapılan zulme sessiz kalmayalım. Unutmayalım, zulüm karşısında susan dilsiz şeytandır. Birlik olduğumuzda her şeyi başarabilen bir millet olarak artık bu zulme hep birlikte karşı koyma zamanıdır. Omuz omuza verip toplumda duyarlılığı arttırmak isterseniz 14 Şubat’ta sizi de yürüyüşümüze bekleriz.

İSTANBUL ÜLKÜ OCAKLARI BAYANLAR BİRİMİ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.