Ülkü Ocakları’ndan Doğu Türkistan’daki Zulme Karşı Birlik Çağrısı

Ülkü Ocakları’ndan Doğu Türkistan’daki Zulme Karşı Birlik Çağrısı

Aydın Ülkü Ocakları, Adnan Menderes Üniversitesi Türk Dünyası ve Kültürü Araştırma Topluluğu ile birlikte Doğu Türkistan’da yapılan zulümleri protesto etti.

Aydın Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Üniversite Birimi, Adnan Menderes Üniversitesi Türk Dünyası ve Kültürü Araştırma Topluluğu ile birlikte, Aydın Tralleis Meydanı’nda düzenlenen etkinlikte, Çin’in Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine yaptığı zulümleri protesto eden açıklama yaptı. Proğramda Kuran Tilaveti yapıldı. Dualarla, Türk ülkelerinin zulme karşı bir bütün olması temenni edildi.

İSLAM ÜLKELERİ ÇİN ZULMÜNE KARŞI ORTAK HAREKET ETMELİDİR

Aydın Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Üniversite Birimi Başkanı Oğuzhan Sönmez, yaptığı açıklamada, “Dünyanın hiçbir yerinde insanların temel haklardan mahrum bırakılarak, sistematik baskılarla asimile edilmeye çalışılması kabul edilebilir değildir. Çin, Müslüman Doğu Türkistan halkının ve Çinli Müslümanların, haklı taleplerini susturmak, örtbas etmek ve bu hakların dış dünyayla irtibatlarını kesmek yerine farklı kimliklerin temel hak ve özgürlüklerini yaşayabilecekleri bir zemin oluşturmanın gereklerini acilen yerine getirmelidir. Başta Türkiye olmak üzere İslam ülkelerinin Müslüman Doğu Türkistan’ın haklı talepleri doğrultusunda Çin’e karşı birlikte hareket etmeleri ve her platformda bu konuyu dile getirmeleri Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin seslerine ses katacaktır. Üniversite yönetimine, öğrenci topluluklarına ve öğrencilere etkinliğimize desteklerinden dolayı teşekkür ederiz.” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.