Ülkü Ocaklarının Tarihi: Ülkücü Ocakları İlk Ne Zaman Kuruldu?

Ülkü Ocaklarının Tarihi: Ülkücü Ocakları İlk Ne Zaman Kuruldu?

Ülkü ocakları, Alparslan Türkeş önderliğinde faaliyete geçmiş bir yapılanma olarak biliniyor. Vatan ve millet mücadelesinin yaşandığı bu yerlerde birlik ve dayanışmanın da vurgulandığını söyleyebiliriz. Peki ülkü ocakları ilk olarak ne zaman kuruldu? Ülkü ocaklarının tarihi nedir? Ülkücülüğün yayılmasında etkili olan ülkü ocakları hakkında bilinmeyenler açıklıyoruz.

Türkiye'de milliyetçiliğin ve dayanışmanın noktaları arasında gösterilen ülkü ocakları hakkında pek çok araştırma yapılıyor. Bu araştırmalar arasında ülkü ocaklarını ilk kimin kurduğu ve ne zaman kurulduğu da bulunmakta. Peki ülkü ocakları ne işe yaramaktadır? Ülkücülük fikrinin temelini atan Milliyetçi Hareket Partisi kurucusu Alparslan Türkeş'in ocaklarla ilgili önemli sözleri bulunmaktadır. Ülkü kelimesinin anlamından doğan bu görüş, milyonlarca insana ışık tutmuştur.

Ülkü Ocakları Kuruluşu

Ülkü ocakları ilk olarak 1966 yılında Alparslan Türkeş ve Dündar Taşer önderliğinde kurulmuştur. Genç Ülkücüler Teşkilatı ismi ile açıldı ve vakıf olarak bilindi. Açıldığı yer ise Ankara Çankaya'dır. Toplulukların çeşitli yürüyüşlere ve etkinliklere katılarak faaliyet gerçekleştirdiği bilinmektedir. Tüm bu detaylar çerçevesinde ilk yürüyüş 1 Haziran 1968 yılında gerçekleşti. Milli Hareket Yürüyüşü'nde binlerce ülkücü yer aldı.

1971'de Ülkü Ocakları Kapatılmıştı

12 Mart 1971 muhtırası sonrasında ülkü ocaklarına ait olan yapılanmalar kapatıldı. Ancak 1972 yılında Çankırı'da kurulan Türk Ülkücüler Teşkilatı kurularak ülkücü fikrinin tekrardan yayılmasına vesile olundu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.