ÜMRANİYE ÜLKÜ OCAKLARI 29 EKİM MESAJI

ÜMRANİYE ÜLKÜ OCAKLARI 29 EKİM MESAJI

Cumhuriyet, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gerçekleştirdiği en büyük inkılâp ve milli tarihimizin kaydettiği en kapsamlı atılımdır.

Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra milli benliğinden ve milli gururundan başka elinden her şeyi alınmış, dünyaya açılan kapıları ve pencereleri kapanmış, denizlerden mahrum edilip, Anadolu’nun ortasına itilmiş bir avuç Türk, sınırları bugün Edirne’den Kars’a; Karadeniz’den Akdeniz’e uzanan topraklar üstünde bağımsız ve milli bir devlet kurmuştur.
Bağımsız ve hür yaşama arzusuyla, her türlü yokluk ve zorluğa rağmen büyük bir inanç ve iman gücüyle elde edilen bu zaferi sürekli kılmak isteyen; milletimizi bu mücadele’ye götüren şartları ve zafere kadar geçen süreci çok iyi bilen, hedefi en baştan tam bağımsızlık ve muasır medeniyetler seviyesini aşma olarak belirleyen Atatürk, bu hedeflere ancak Cumhuriyet ve demokrasi ile varılabileceğini görmüştür.

Devletin meşruti yönetimle devamı veya çeşitli devletlerin manda ve himayelerinde varlığını sürdürmesi gibi öneri ve alternatifleri şiddetle reddetmiş; Türk milletinin yaşamasının yalnız ve ancak hür ve bağımsız Türk devleti ile mümkün olacağına olan inancını ortaya koymuştur.

Cumhuriyetimizi, tıpkı kuruluş felsefesinde olduğu gibi, tam bağımsız, güçlü ve demokrasi içinde bir dünya devleti olarak yaşatmak için bugün hepimize büyük görev ve sorumluluklar düşmektedir.

Bu sebeple de, İmparatorluktan Cumhuriyet’e doğru giden süreci çok iyi bilmek, anlamak, kavramak ve her zaman hatırda tutmak zorundayız. Çünkü bu süreç devletimizin bekası ve milletimizin geleceği, huzur ve mutluluğu açısından çok önemli bir rehberdir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının sarsılmaz bir vatan sevgisi ve istiklal aşkıyla büyük zorlukları aşarak yükselttikleri Türkiye Cumhuriyeti, aynı ideallere büyük bir sadakatle sahip çıkan yeni nesillerin omuzlarında yeni ufuklara doğru ilerlemektedir.

Dün olduğu gibi bugün de milletimizin üzerine çökmek isteyen kara bulutları, Türk Milliyetçileri dağıtacak ve Türk Milleti’ni aydınlığa kavuşturacaktır. Türk Milleti’nin birlik ve bütünlüğüne kast eden hainler karşılarında Ülkücü Hareket’i bulacaklardır. Ülkücüler; Türk Milleti’nin ve Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığı uğruna üzerine düşen her türlü fedakârlığı yapmaya hazırdır.
Bu duygu ve düşüncelerle, bu büyük günün 93. yıldönümünde, bütün vatandaşlarımızın bayramını kutluyor, aziz şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyorum.

Turan GEZİCİ
Ümraniye Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.