Yabani Menengiçler Ekonomiye Kazandırılıyor

Yabani Menengiçler Ekonomiye Kazandırılıyor

Orman Genel Müdürlüğü tarafından kırsalda yaşayan vatandaşlara ek gelir sağlaması ve bozuk ormanların rehabilitasyonu amacıyla yapılan yabani menengiçlerin aşılama işlemleri devam ediyor.

Yapılan çalışma ile doğal olarak yetişen ve ekonomiye katkısı olmayan yabani ağaç formundaki menengiç ağaçlarına ocak-şubat aylarında aralama, seyreltme, budama çalışması yapılarak tek ya da iki gövde haline getiriliyor. Bu gövdeler üzerine ise 2-3 adet Siirt fıstığı aşısı yapılarak 3-4 yıl içinde meyve vermesi sağlanıyor. Aşılanan yabani menengiç ağaçları, aşıların tutmasının ardından 3-4 yıl sonra yılda 1 ile 2 kg, 8-10 yıl sonra ise 4 ile 5 kg arasında Siirt fıstığı verebiliyor.

573 Ton Kuru Fıstık Elde Edildi

Bu kapsamda çalışmaların yürütüldüğü Şanlıurfa Orman Bölge Müdürlüğü sınırları içerisindeki Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Siirt ve Şırnak illerinde 2015 yılından bu yana 10 bin 538 hektar alanda 867 bin 230 adet yabani menengiç ağacına Siirt fıstığı aşılandı. Buna karşılık ise yaklaşık 573 ton kuru fıstık elde edildi ve kırsalda yaşayan vatandaşlara ek gelir kapısı oluşturuldu.

HABER:MEHMET ARKAN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.