Kimlik yenilemek için nasıl randevu alınır? Yeni kimlik alma işlemi nasıl yapılır?

Kimlik yenilemek için nasıl randevu alınır? Yeni kimlik alma işlemi nasıl yapılır?

Hayatımızı en önemli parçalarından olan kimlik kartları gelişen dünya ile beraber değişmektedir. Türkiye'de yeni kullanılmaya başlarken vatandaşlar kimliklerin nasıl değiştiğini merak etti. Peki Kimlik yenilemek için nasıl randevu alınır? Yeni kimlik alma işlemi nasıl yapılır? işte detaylar…

Hayatımızı en önemli parçalarından olan kimlik kartları gelişen dünya ile beraber değişmektedir. Türkiye'de ise yeni kullanılmaya başlanan yeni kimlik kartları çokça ilgi gördü. Eski kimliklerini yeni kimliklerle değiştirmek isteyen vatandaşlar kimliklerin nasıl değiştiğini merak etti.

Yeni kimlik randevusu nasıl alınır?  

Türkiye'de yeni kimlik kartları kullanılmaya başladığı zamandan bu yana vatandaşlar eski kimliklerini yeni kimlik kartlarıyla değiştiriyor. Yeni kimlik kartı almak için ilk önce randevu almak gerekmektedir. Kimlik kartı almak için randevular iki şekilde alınmaktadır. Hem internet üzerinden hemde telefonla aranarak randevu alınabilmektedir. İnternet üzerinden randevu almak için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün web sayfasına girerek T.C kimlik kartı bölümü seçilir. Açılan sayfada gerekli bölümleri doldurarak kimlik randevusu alınır. Telefondan kimlik kartı randevusu almak için ise ALO 199 çağrı hattı aranarak randevu alınabilir. 

Yeni kimlik kartı randevusu almak için neler gerekir? 

Ülkemizde birçok kurum için yeni kimlik kartı gerekirken vatandaşlar da eski kimliklerini değiştirmek istiyorlar. Yeni kimlik kartı almak için ilk önce randevu almak gerekmektedir. Yeni kimlik kartı randevuları hem internet üzerinden hem de telefonla alınabilmektedir. Randevu almak için Ad, Soyad, T.C.Kimlik Numarası, Doğum Tarihi ve telefon numarası gerekmektedir. Randevu aldıktan sonra kimlik kartını yenilemek için giden vatandaşlar yanlarına Nüfus Cüzdanı, Kimlik Kartı, Uluslararası Aile Cüzdanı, Pasaport ya da Sürücü Belgesi gibi kurumlardan alınmış kimlik yerine geçen belge, 1 tane biyometrik fotoğraf almalı ve kimlik almadan önce kimlik parasını yatırılmalıdır. Bu işlemler tamamlandıktan sonra yeni kimlik kartı ortalamam bir hafta içerisinde teslim edilmektedir. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.