Neşet Ertaş'ın Filmi Yayınlanmayacak! Mahkemeden Red Kararı Geldi!

Neşet Ertaş'ın Filmi Yayınlanmayacak! Mahkemeden Red Kararı Geldi!

İzinsiz çekildiği belirtilen Neşet Ertaş'ın hayatının anlatıldığı film için istinaf mahkemesinden red kararı geldi. Ailesinin filme rıza göstermemesi sonrasında mahkeme filmi ve fragmanı yayınlanmaması yönünde karar verdi.

Halk ozanı Neşet Ertaş, hayatının 10. yılında, eski eşi Nigar Leyla Ertaş ve çocukları Döne Ertaş, Canan İlhan ve Hüseyin Ertaş tarafından mirasçı olarak anıldı. Neşet Ertaş, vefatından önce Prof. Dr. Erol Parlak'ın "Garip Bülbül Neşet Ertaş, Hayatı, Sanatı ve Eserleri" adlı kitabında hayatını anlatmasına izin verdi. Ancak iddialara göre yapımcı Mustafa Uslu ve ona bağlı şirketler, bu kitaptan yola çıkarak "Garip Bülbül Neşet Ertaş" adında bir sinema filmi çekti.

Neşet Ertaş'ın ailesi, sanatçının hayattayken böyle bir filme rıza göstermediğini belirterek karşı çıktı ve film yayınlanmaması için iki ayrı dava açtı. İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen davada, mahkeme Neşet Ertaş'ın ailesini haklı buldu ve filmin ve fragmanlarının yayınlanmamasına karar verdi.

Öte yandan, aile ile Kalan Müzik arasında yapılan anlaşmazlık sonucunda Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi'ne başvurularak, filmin Neşet Ertaş'ın eserlerini kullanmaması için tedbir kararı alındı.

Filmin yapımcısı Mustafa Uslu, yerel mahkemelerin kararlarına itiraz ederek davaları İstinaf Mahkemesi'ne taşıdı. Uslu, tedbir kararlarının kaldırılarak filmin gösterime girmesini talep etti. Ancak İstinaf Mahkemesi, Uslu'nun itirazlarını reddederek Neşet Ertaş'ın ailesini ve Kalan Müzik'i haklı buldu ve yerel mahkemenin kararını onayladı. Neşet Ertaş'ın ailesinin avukatı Özlem Beşpınar Türkoğlu, "Bu iki emsal kararla birlikte tarihi bir sonuç elde ettik. Henüz kesinleşmemiş olsa da bu kararlara uygun olarak film vizyona girmeyecektir" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.