Yayla Gölü Geleceğe Miras Bırakılmalı

Yayla Gölü Geleceğe Miras Bırakılmalı

Türkiye’nin önemli sulak alanlarından biri olan Süleymanlı Yayla Gölü,2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü dolayısıyla düzenlenen toplantıda ele alındı.

Katılım Sağladılar

Buldan Belediyesi’nin desteklediği, Türkiye Ormancılar Derneği(TOD)Denizli Temsilciliği ile Buldan Doğal hayatı ve Kültürünü Koruma Derneği işbirliği ile düzenlenen 2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü toplantısı Şiir Otel’de yapıldı. Ana temasını Buldan Süleymanlı Yayla Gölü’nün oluşturduğu toplantıya, Buldan Kaymakamı Murat Sarı, Belediye Başkanımız Mustafa Şevik, Bulan Belediye Meclis Üyeleri,TOD Denizli Temsilcisi Fikret Çuvaç, Buldan Doğal Hayatı ve Kültürünü Koruma Derneği Başkanı Sait Yalçın ile birlikte toplantının paydaşlarını oluşturan Büyükşehir Belediyesi Planlama Bölümü, PAÜ Biyoloji Bölümü öğretim üyeleri, Jeoloji Müh. Odası Şube Başkanı Barış Semiz, Mimarlar Odası Şube Başkanı Serdar Alayont, Denizli Barosu Çevre Komisyonu Başkanı Av. Ozan Orpak ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Sahip olduğu flora ve fauna özelliğiyle önemli sulak alanlardan biri olan ve Birinci derecede SİT alanı olarak korunması konusunda görüş birliğine varılan Süleymanlı Yayla Gölü ile ilgili yasal düzenlemelerin masaya yatırıldığı toplantıda,  Haziran 2020’de yapılacak Yayla Gölü Çalıştayı’nın da temelleri atıldı.

Buldan 28 İlçeden  Biri

Toplantının açılış konuşmasında Kaymakam Murat Sarı, AB ve GEKA destekleriyle ilgili müjde verdi.  AB’den proje kapsamında değerlendirilecek 18 ilçeden birinin Buldan olduğunu açıklayan kaymakam Sarı, “Yaklaşık üç-dört yıllık süreç içerisinde 5- 10 milyon avro hibe alacağız.  Buldan’ın tekstil, tarihi kültürel ve doğal zenginliklerini desteklemek, bu güzellikleri diğer insanlarımızla paylaşmak ve Buldan’ı daha da güzelleştirmek için yine GEKA’nın  Eko Turizm desteklerinden yararlanabilecek 3 ilçe biriyiz. Buldan’daki STK’lar, Buldan Belediyemiz, Büyükşehir Belediyemiz, Valiliğimizle beraber GEKA üzerinden proje yaparak Buldan’ın bu güzelliklerini, özelliklerini dahada artırmayı düşünüyoruz. Bizim Buldan Belediyemizle hedefimiz belli.  Buldan bir Beypazarı, Odunpazarıya da Amasra veya onlardan daha iyi bir Buldan neden olmasın. Ben inanıyorum ki gerekli çalışmalar yapıldıktan sonra oralardan bile daha güzel alabilecek elimizde altyapı ve kaynak var.  Sadece Buldanlılar,Buldan’da çalışan kamu kurumları değil üniversitelerimizin, Baromuzun, sivil tolum örgütlerimizin, derneklerimizin katkılarıyla bu yol haritasını beraber çizeceğiz. İnşallah da Buldan’ı daha güzel bir yere getireceğiz” Dedi.

Kaderine Bırakılmış Durumda

“Süleymanlı Yaylamız özelinde ise şu an bakir bir alan” diyerek sözlerini sürdüren Kaymakam Sarı,“Tabi biraz da üzülerek ifade ediyorum haritaya da imar çalışmaları yapılamadığı için maalesef şu an kaderine bırakılmış durumda.  Gölümüzün güzelliğini, o sazlıkların yoğunluğundan dolayı yeteri kadar, gönlümüzden geçtiği kadar değerlendiremiyoruz.  Burası ile ilgili imar planı yapıldıktan sonra orayı biraz daha kontrollü kullanıma açarak, tabi yaylanın faunasını bozmayan,oranın yapısına uygun olarak tesisler yapılınca, hem Denizli’den hem Türkiye’den gelenlere seyahate ve ikametine açık olarak değerlendirilecektir diye düşünüyorum. Bu toplantıda onun yol haritasını çizersek paydaşlardan ilgililerden konunun uzmanlarından fikirler alarak, Süleymanlı Yaylası Denizli’mizde bir marka haline gelecektir” diyerek sözlerini tamamladı.

“Artık İcraat Zamanı”

Buldan Belediye Başkanı  Mustafa Şevik, Süleymanlı Yayla  Gölü ile iç içe olduklarını vurgulayarak, “Gün olmasın ki, hafta olmasın ki Yayla Gölü’ne çıkmayalım. Yayla Gölü, her geçen gün gözümüzün önünde eriyen bir canlı gibi. Suyundan doğallığından kaybediyor. Bugüne kadar Yayla Gölü ile ilgili çok toplantılar düzenlendi, çok konuşuldu. Ve çok doğru şeylerde konuşuldu ama artık Yayla Gölü için sizlerin hedefleri doğrultusunda acilen en kısa zamanda önemli tedbirlerin alınması lazım. Burada Büyükşehir Belediye Başkanımıza şükranlarımı sunuyorum. Bu konuda gayret sarf ediyorlar. Koruma İmarPlanımız bitmek üzereydi. Bir an önce yayla gölü hakkında çalışmaların başlatılması gerekiyor.Buldan Kral Yolu dediğimiz bu hattın içinde Göl, en önemli unsurlardan biri. Bu hattın Denizli’miz içinde hem turizm ve hem kültür açısından bir ana damar teşkil edeceğini düşünüyorum. Bu çerçevede daha ciddi sahiplenilerek çalışmaların devam edilmesi gerektiğine inanıyorum.  Ve en kısa zamanda bu konuda daha geniş katılımla bir çalıştay çerçevesinde toplantı yapılmasını öneriyorum. Bu hattı önemsiyorum ve harekete geçirilmesi için belediye olarak tüm imkanlarımızı seferber etmeye hazırım” diye konuştu.

Sulak Alanlarımıza Sahip Çıkalım

Dünyada küresel ekonomik ilişkiler ve yatırımların petrol ürünleri ve türevlerinin yerine doğal varlığımız olan su ve sulak alanlar üzerinde gelişmeye başlaması, HES ve JES’lerin su kaynaklarını olumsuz etkilediğini dikkat çeken TOD Denizli Temsilcisi Fikret Çuvaç, “İşte bugün Dünya Sulak Alanlar gününde Buldan Doğal hayatı Koruma Derneği ile birlikte sulak alanlarımızı sahip çıkmak için çalışma başlatıyoruz.  Denizli’de Çivril’de Işıklı, Çardak’da Acı Göl, Buldan’da Süleymanlı Yayla Gölü,Bozkurt’ta Kara Göl, Honaz’da Saklı Göl, Çameli’de Kolak Gölü gibi doğal göllerimiz ile Büyük Menderes Nehri ve Gireniz Vadisinini mutlaka korunması,koruma ve kullanma dengesinin sürdürülebilir doğal varlıklar yönetimine göre yapılması gerekmektedir.  Sulak Alanların korunmasıyla ilgili ilk çalışmamızı Süleymanlı Yayla Gölü’nde yapmaya karar verdik.  Yayla Gölü’nün korunmasıyla ilgili yapacağımız çalışmalar devam edecek. Amacımız doğal varlıklarımızın kamu yararına ve üstün kamu yararına göre yönetimidir” dedi.

Yayla Gölü Çalıştayı Yapılacak

Buldan Doğal Hayatı Koruma Derneği Başkanı Sait Yalçın’ın, Süleymanlı Yayla Gölü’nün sahip olduğu flora ve faunasına ilişkin slayt gösterisinin ardından, toplantının paydaşları söz alarak Süleymanlı Yayla Gölü’nün Koruma İmar Planı, suyunun korunması ve turizme açılmasıyla ilgili görüşlerini bildirdi.

Yaklaşık iki saat devam eden toplantı sonunda, haziran ayının ilk haftası içinde “Yayla Gölü Çalıştayı” yapılması konusunda görüş birliğine varıldı.

HABER:MEHMET ARKAN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.