E-ticarette Başarısız Olmanın Sebepleri Nelerdir? E-ticarette Neden Başarısız Olunur?

E-ticarette Başarısız Olmanın Sebepleri

E-ticarete başarısız olan insanların en büyük kaçırdığı noktalara değindik. Özellikle gözden kaçırılan bu ufak noktalar sayesinde siz insanların yaptığı hataları tekrar etmeyerek e-ticarette başarı oranınızı artırabilirsiniz. Aslında bu noktalar hemen hemen herkesin dikkat ettiği ancak ufak detayları kaçırdığı için hata yaptığı noktalar. E-ticaret sitesi bulunan girişimcilerin ürün stratejileri doğru, reklam kampanya stratejileri doğru ancak site içi yapılanmaların doğru olmaması sebebi ile hatalar silsilesi başlıyor. Bu noktada yapılabilecek en doğru hamleleri tek tek sıraladık. Eğer e-ticaret siteniz var ve bu site üzerinden başarılı olmak istiyorsanız mutlaka aşağıdaki ayrıntılara dikkat etmeniz gerekiyor. Hazırsanız tüm o yanlış adımlara başlayalım.

Satın Alma Süreci İle İlgili Karışıklık

Çeşitli e-ticaret alt yapısı sunan şirketler bu sorunu aşıyor olsa da amatör düzeyde hazırlanmış olan e-ticaret alt yapıları, checkout yani ödeme sayfasında ciddi sorunlar yaşatabiliyor. Sayfanın geç açılması, sayfanın hiç açılmaması, pos servisine bağlanamıyor olması, ödeme hatalarını ardı ardına getiriyor. Bu da müşterinin siparişi direkt olarak iptal etmesine olanak sağlıyor. Ödeme sayfalarınızı tek tek kontrol etmeli hem mobil cihazlarda hem masaüstü cihazlarda test etmelisiniz. Oluşabilecek herhangi bir aksaklık demek dönüşüm elde etmenize engel demektir. Gözünüzün önündeki en ufak engeli kaldırmak ise yine size kalmış basit bir şey.

Sepete Eklenen Ürünlerin Yüksek Fiyat Olduğunun Anlaşılması

Biliyoruz, hepimiz yüksek kârlılık oranı ile satış yapmak istiyoruz. Ancak bu her zaman her yerde geçerli bir durum değildir. Özellikle bütçesini minimum düzeyde kullanmak isteyen müşteriler için son derece önemli bir detaydır. Bu sebeple fiyatlarınızı rakiplerinize göre optimize etmekte her zaman yüksek fayda vardır. Evet, ürününüz diğerlerinden farklı olabilir ve daha kaliteli olabilir. Ancak bunu müşteri bilmez, müşteri aldığı ürünü bilir. O sebeple mutlaka en düşük kârlılık oranı ile yüksek satış adedine ulaşmaya çalışmak çok daha doğru olacaktır.

Satın Almak İçin Üye Olma Zorunluluğu

Satın almak için üye olma zorunluluğu getirmek size göre doğru olabilir. Ancak müşteri için doğru olmayabilir. Bu sebeple sipariş vermek isteyen müşterinizi üye olmak yerine üye olmadan devam et seçeneği ile beslemek gerekiyor. İnsanlar üye olmayı zaman kaybı olarak görebiliyor. Bu sebeple üye olmadan devam etme seçeneği mutlaka e-ticaret sitenizde mutlaka olması gerekiyor.

Kargo Bedelinin Son Adımda Gösteriliyor Olması

Kargo bedelinin son adımda görünüyor olması demek pek çok müşteri için vazgeçme noktası demektir. O sebeple eğer kargo bedelini müşterinizden temin ediyorsanız mutlaka ilk adımda göstermek gerekiyor. Bunun yanı sıra her ürün için ücretsiz kargo seçeneği sunarak ürünün fiyatına ekleme yapmak çok daha mantıklı bir davranış olacaktır. Müşteriler bunu düşünmeyecektir o sebeple mutlaka ücretsiz kargo seçeneğini kullanmalısınız.

Satın Almak İçin Yeterli Bilginin Sağlanmaması

E-ticarette en önemli ayrıntıdan bir tanesi de ürünün yeterli bilgiyi karşı tarafa sunuyor olmasıdır. Eğer müşteri, ilk etapta girdiği ürün hakkında detaylı bilgi edinemiyorsa ve satın almak istiyorsa, ilgili ürün hakkında bilgi almak için internette araştırmaya başlıyor. Araştırma yaparken daha uygun fiyatlı ve daha güvenilir sitelerden alışveriş seçeneğinin olduğunu görüyor. Bu da size ciddi bir külfet anlamına geliyor. İğne dahi satıyor olsanız o iğne hakkında boyut, ağırlık ve adet gibi en temel bilgileri sağlıyor olmanız gerekiyor. Müşterinizi kendi yerinize koymalı ve her ürününüzün açıklama kısmına bakmalısınız. Eksik olan tüm ürünlerinizin açıklama metinlerini güncellemeli ve bilgi açısından doygun hale getirmelisiniz.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.