Etkili Sosyal Medya Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Sosyal medya üzerinde etkili bir strateji oluşturmak son derece önemlidir. Özellikle sosyal medya hesabına yüksek derecede önem veren işletmeler ve kişisel hesapların yüksek derecede öneme sahip stratejileri olması gerekiyor. Eğer sosyal medya üzerinde yüksek etkileşim sağlayacak stratejiler olmaz ise sosyal medya üzerinde başarılı olabilmek neredeyse imkânsıza yakındır. Bu sebeple sosyal medya stratejisi son derece önemlidir. Peki, en önemli sosyal medya stratejileri nasıl oluşturulur? Aslında sosyal medyada stratejiden daha çok doğallık ön plana çıkarılmalıdır. Ancak bu kıstas her hesap için uygun değil. Özellikle büyük çaplı sosyal medya hesaplarında önceliğin stratejiden daha çok doğallık değil strateji uygulanması gerekir. Bu iki ayrımı iyi yapabilen sosyal medya uzmanları çalıştıkları hesapları fenomen haline getirebiliyor. 

En Etkili Sosyal Medya Stratejileri Nelerdir?

En etkili sosyal medya stratejileri arasında doğallık yer alıyor olsa da onlarca farklı sosyal medya stratejisi bulunuyor. Örneğin, paylaşım saati gibi küçük bir kriter dahi çok farklı sonuçlara yol açabiliyor. Yoğunluğun olmadığı saatlerde paylaşım yapmak etkileşimi düşürüyor. Doğru saatler aralığında paylaşımlar yapıyor olmak ise beğeni ve yorum gibi etkileşimleri yükseltebiliyor. 

Hedef Kitlenizi Tanıyın

Hedef kitlenizi tanımayla başlamak en doğru seçenek olacaktır. Özellikle sizi takip eden kişilere uygun içerikler üretiyor olmak ve hedef kitlenizi birebir tanıyor olmak memnuniyet oranını yükseltecektir. Memnuniyet oranını yükseltmek demek ise hem mevcut takipçileri elde tutmak hem de yeni takipçileri çok hızlı bir şekilde kazanıyor olmak demektir. 

Hedefinizi Belirleyin

Sosyal medyada bulunmak ve varlık gösterebilmek için mutlaka hedefinizin olması gerekiyor. Örneğin ilk 3 ayda 10 bin takipçiyi geçmek gibi. Ama burada bahsedilen takipçi sayısı kesinlikle sembolik değil, aktif ve sürekli etkileşim içerisinde bulunan bir takipçi kitlesidir. Aktif ve sizi sürekli takip eden 10 bin takipçi, takip etmeyen ve asla etkileşim içerisinde bulunmayan 2 milyon takipçiden daha önemlidir.

Başarınızı Her Zaman Ölçümleyin

Başarınızı her zaman ölçümleyin. Örneğin sosyal medya hesabınızdan web sitenize trafik sağlıyorsanız bu metriğin kontrolünü sürekli yapın. Bir önceki gün, bir önceki hafta ve bir önceki ay web sitenize kaç ziyaretçi girmiş ve gelecekte ne kadar olacak gibi soruların cevaplarını zihninizde biliyor olun.

Başarılı Olduğunuz Sosyal Medyaya Öncelik Verin

Başarılı olduğunuz sosyal medyaya öncelik verin. Mümkün ise başarısız olduğunuz sosyal medya uygulamalarını geri planda bırakın. Örneğin Instagram’da takipçileriniz çok daha yüksek etkileşim sağlıyor, LinkedIn takipçileriniz düşük etkileşim sağlıyor ya da hiç etkileşim sağlamıyor ise önceliğiniz her zaman Instagram olsun. Takipçi sadakatini sağlayana kadar mümkünse paylaşımlar arasına uzun soluklu (1-2 gün) boşluk bırakmayın.

Verimli Sosyal Medya Yönetim Aracınızı Seçin

Sosyal medya yönetim araçları çok faydalıdır. Paylaşım saatleri, istatistikler ve alınan dönüşüm ile etkileşimlerin tek tek kontrol edilmesinden ziyade tüm sosyal medya hesabınızın aldığı ve alabileceği potansiyeli görebilmeniz çok önemlidir. Sosyal medya hesaplarınız için paylaşımların yapılmasından ziyade daha çok istatistik sebebi ile en verimli sosyal medya yönetim aracınızı belirlemeniz çok önemli bir ayrıntı olacaktır.

İçeriklerde Boşluk Bırakmayın, Kayda Değer İçerikler Paylaşın

Tüm stratejiler ve tüm hedefler bir yana içerik en önemli alandır. Eğer içerik yoksa stratejiler ve hedefler boşa çıkacaktır. Tüm büyüme oranınızı sağlayacak olan en temel şey içeriktir. O sebeple içeriğinizi mutlaka hedef kitlenize uygun ve dikkat çekici üretmeniz çok önemli olacaktır. 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.