Günümüz Sosyal Medyası Çok Gelişti!

İlk sosyal medya diyebileceğimiz (Daha eskileri de var) Facebook ile sadece arkadaşlarımız ile görüşebilecek, tanıdığımız simaların hayatlarını takip edebilecektik. İnsanlar birbirlerine mesaj gönderebilecek, ilişki durumlarını kontrol edebilecekti. Sosyal medya adını verdiğimiz bugünkü olgu ile ilk oluşturulan kurgunun asla bir olmadığını biliyor muydunuz? Özellikle Facebook’un ilk kodlarının yazılmaya başlaması ile büyük bir devrin başlayacağını bu kodları yazanlar dahi bilemezdi. Ama geldiğimiz nokta artık çok daha farklı. Eğer, hazırsanız sosyal medya devriminin dünden bugüne kısa bir tarihini anlatacağız. 

İlk Sosyal Medya Neydi?

İlk sosyal medya adını verdiğimiz şey bugünün Facebook’u. Ama Facebook, bugünkü gibi detaylı ve zengin değildi. Sadece bir profil ve anlık olmayan mesajlaşma sistemi ile entegre çalışıyordu. İnsanlar, üniversite arkadaşlarını yakından takip edebiliyor ve kimin nerede ne yaptığı eğer kişi tarafından paylaşılıyor ise bilinebiliyordu. İşte Facebook adını verdiğimiz sosyal medyanın tek amacı bu idi. İnsanların birbirlerine yakınlaşmalarını sağlamak, bir çöpçatan sitesinden çok birbirini aynı okuldan tanıyan ama konuşamayan kişilerin daha kolay yakınlaşabilmelerine olanak sağlamaktı. Bugünkü Facebook, oyuncular için bir para kazanma platformu, fenomenlerin Youtube’a yüklediği videoları boş gitmesin diye Facebook’a yükledikleri, yaşlı teyzelerin ve dedelerin çok sık söz paylaştığı bir web site haline geldi. Canlı yayın videoları ile para kazanan insanlarla yaşlı teyzelerin bir arada olduğu bu platform, küçük kardeşi Instagram ile sosyal medyayı farklı bir boyuta taşıdı. 

Facebook Neden Instagram Gibi Değil?

Instagram’ı eğer bilgisayarınızdan kontrol etmek isterseniz sadece mesajlaşabiliyorsunuz. Aynı zamanda gönderileri görebiliyor ve profilinizi düzenleyebiliyorsunuz. Ama bilgisayarınızdan bir gönderi paylaşmak için çok daha farklı bir platform olan Business Manager adı verilen kısma girmeniz gerekiyor ki bu alan sadece profesyonellerin ziyaret ettiği bir alan. Sıradan Instagram kullanıcılarının bilgisayarlarından paylaşım yapmalarına izin verilmiyor. Ama Facebook öyle değil, Facebook’a her yerden her şekilde paylaşım yapabilirsiniz. Bir rivayete göre tost makinası ile paylaşım yapılabildiği ifade ediliyor. Ama siz buna aldırmayın. Facebook ile Instagram arasındaki en temel fark inceliktir. Instagram ince, zarif ve sadedir. Oysaki Facebook dolgun ve yavaş bir sistemdir. İşte bu sebeple genç insanlar hızlıca Instagram’a geçiş yaptı. Facebook neden Instagram gibi değil sorusunun cevabı ise kullanım basitliği, ara yüzünün temiz olmasıdır.

Sosyal Medya Bugün Ne Durumda?

Sosyal medyayı bugün sadece Facebook ve Instagram ile sınırlandırmak çok yanlış olur. Twitch, Youtube, Snapchat, Flickr, Pinterest ve Tumblr gibi birbirinden farklı kullanım amaçları olan onlarca sosyal medya uygulaması var. Örneğin Twitch ile oyunlara ait canlı yayın videoları paylaşılır. Youtube ile neler yapılabileceğini zaten bugün hepimiz biliyoruz. Pinterest biraz daha Instagram tarzında olsa da farklılık olması açısından kendi özgünlüğünü yaratabilmiş bir platform. Sosyal medya bugün hepimizin hayatı haline geldi. Kiminin para kazandığı, hayatını idame ettirdiği platform oldu sosyal medya uygulamaları. Kimisi için ise günde 5-10 dakika girip çıkabildiği basit birer uygulama halinde. Ama bizim dikkatimizi çeken Influencerler ve dijital pazarlamacılar. Bu kişilerin tamamı artık sadece sosyal medya üzerinden gelir elde ediyorlar. Sadece bu kadar ile kısıtlı değil, artık işletmeler de sosyal medya üzerinden hizmetlerini duyuruyor. Artık yaşamlarımız sosyal medya üzerinden ilerliyor. Biz bunu her ne kadar kabul etmeyecek olsak dahi maalesef durum bu şekilde oldu. Siz de farkında değilsiniz ama artık sosyal medyanın tutsağıyız. Bu durumdan kurtulmak yine sizin elinizde.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.