Sosyal Medyada Reklam Vermek Etkili mi?

Sosyal medyada reklam vermek etkili mi sorusunu internette bir çare arayan işletme sahiplerine özel olarak hazırladığımız bu rehber içerik ile sosyal medyada reklam vermenin ne demek olduğunu net bir şekilde açıklayacağız. Özellikle daha önce sosyal medyada reklam vermek ile ilgili herhangi bir deneyimi olmadığı gibi bazı kişilerden olumsuz yorumlar alıp aklı tamamen karışan kişilerin tekrar doğru yolu bulabilmelerine olanak tanıyacağız. Eğer sosyal medyada reklam vermek istiyor ama bazı çekinecek düşünecek konulara sahipseniz hemen yazımızın devamını okuyun. 

Sosyal Medyada Nasıl Reklam Verilir?

Sosyal medyada reklam vermek için öncelikle ilgili sosyal medya uygulamasının reklam merkezi bölümüne giriş yapmanız gerekiyor. Bu makalede tek tek tüm uygulamalara giriş, gelişme ve sonuç şeklinde reklam nasıl verilir eğitimi verilmeyecek ancak tüm uygulamaların merkez uygulaması olan reklam merkezlerine giriş yapılması gerektiğini öğreneceksiniz. Örneğin Facebook ile reklam verebilmek için hesabınızın herkese açık olması ya da herhangi bir konuda sayfanızın olması gerekiyor. Ayrıca bir Facebook reklam hesabınızın olması gerekiyor. Bu da sıradan Facebook kullanıcılarına tam bir külfettir. Ancak dikkat edecek olursanız tüm sosyal medya uygulamalarında reklam verebilmek için bir reklam hesabınızın olması gerektiğini öğrendiniz. Sosyal medyada reklam vermeyle ilgili ayrıntılı bilgiye internetten ulaşabilirsiniz. Youtube, Udemy gibi platformlardan videolu anlatımlarla reklam vermeyle ilgili eğitimler alabilirsiniz. 

Sosyal Medyada Reklam Vermek Kazandırır mı?

Sosyal medyada reklam vermek net olarak kazandırabilir. Ama bunu net bir yatırım tavsiyesi olarak algılamak yanlış olacaktır. Özellikle daha önce bu sektörlerde bilgisi olmayan ve dijital ortamda reklam vermeyi bilmeyen kişilerin bizzat uygulamaya kalkması son derece yanlış bir davranış olacaktır. Bu sebeple sosyal medya üzerinde daha önce hiç reklam vermemiş olan okurlarımızın şu aşamada sadece bilgilenmesi son derece önemlidir. Bugün televizyonda ya da radyoda reklam vermek ne ise sosyal medyada reklam vermekte aynı şeydir. Ama farklılığı olan birkaç noktası var:

 • Demografik bilgilerle en doğru potansiyel müşteri kitlesine ulaşılabilir
 • Tüm reklam kampanyaları ölçümlenebilir vaziyettedir 
 • Tüm kampanya kişisel olarak düzenlenebilir
 • Günlük, haftalık ya da aylık olarak reklam kampanyaları başlatılabilir
 • Sadece belirli bölgelere, belirli cinsiyete, belirli yaş grubuna ve belirli ilgi alanlarına sahip kişilere göre reklam kampanyaları başlatılabilir 

Sosyal medyada reklam vermek belki size ilk aşamada kazandıramayacak ancak ileriye dönük en büyük yatırımdır. Sosyal medyada reklam oluşturmak size şunları sağlayacaktır:

 • Marka bilinirliği 
 • Marka ile müşteri arasındaki bağın oluşması
 • Müşterilerin markaya güvenebilmesi ve tanıyor olabilmesi
 • Sürekli karşısına çıkan reklamlardan ötürü markayı tamamen özümsemiş olması
 • Yeni ve sürekli müşteri kitlelerine ulaşmak
 • Kazanılan eski müşterilerin elde tutulması sayesinde büyük bir müşteri güruhuna sahip olmak

Görebileceğiniz gibi sosyal medyada reklam oluşturmak size onlarca büyük fayda sağlayacaktır. Sadece anlık satış ve kazanç olarak düşünmek ve bu duruma göre strateji oluşturmak oldukça yanlış olacaktır. Bu sebeple sosyal medyada reklam oluşturmaya başlamadan önce mutlaka eğitimini almalı, en az 3 aylık reklam stratejisi oluşturmanız gerekiyor. Ancak bu sayede bir nebze mantıklı yatırım tutarı elde edebilirsiniz. Örneğin 100 TL reklam bütçenizin 250 TL olabilmesi için mutlaka ilgili sosyal medya reklam hesabınızın en az 90 gün boyunca aktif olması ve reklamların sürekli olarak yayınlanıyor olması gerekiyor. Reklam algoritmaları reklamlarınızı inceleyecek ve size en uygun potansiyel müşteri kitlelerine ulaşmanıza olanak sağlayacak. 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.