Salih Akgümüş

Salih Akgümüş

Kendi Kanalınızı Kurun

Son yılların en çok kullanılan ve insanlar arasında ifade bulan sosyal medya nedir? İnsanların kendini ifade etme araçları arasında yer alan sosyal medya kanalları, herkesin kendine ait düşünce, fikir ve hayatı ile alakalı detaylarını sunduğu araçlardır. Sosyal medya, profesyonel olmayan bir anlayışla hazırlanmış, haber, içerik, düşünce ve video paylaşımları yapılan platformlara verilen isimdir. Yapılan paylaşımların çok hızlı bir şekilde ülke genelinde ve dünyada yayılması, insanlar tarafından paylaşılarak daha büyük kitlelerin dikkatine gelmesi sosyal medyanın günümüzdeki önemi hakkında bize önemli ipuçları vermektedir.

 

 Sosyal Medya Kanalları Nelerdir?

 

  Öncelikle Facebook ile başlayan sosyal medya kültürü, günümüzde birçok kanallar üzerinden devam etmektedir. Facebook yanında, Twitter, İnstagram gibi kanalların da popüler olarak kullanıldığı internet alanlarıdır. Sosyal Medya kanallarının en çok kullanılma nedeni, günlük faaliyetleri ve yaşamdan karelerin paylaşıldığı, fotoğraf ve video paylaşımlarıdır. İnsanların en çok merak ettiği olay olan, başkalarının hayatı sosyal medyanın en fazla cazip olmasını sağlayan sebepler arasındadır. Bunun yanında paylaşımlar arasında düşünce ve hassas olaylara karşı gösterilen tepkiler de yer almaktadır.

 

  Hassasiyet gösterilen olay ve hareketlere karşı olumlu ya da olumsuz tepkilerin gösterilerek, kişinin kendini kimliklendirerek, ifade ettiği ortamlarda, her kişinin takipçileri de oluşmaktadır. Sosyal medya bu nedenle, hem görsel, hem içerik, hem de fikir ve video paylaşım ortamı olması nedeniyle, TV kanalı benzeri bir özellik kazanmıştır. Her TV kanalı ve programının izleyicisi olduğu gibi, sosyal medya hesaplarının da takipçisi ve fanatikleri vardır. Sosyal medya hesabında normal şartların üzerinde takipçi sayısına sahip kişilere sosyal medya fenomeni denilmektedir. Fenomen, anlayış ve düşünce farkı yaratan kişilere özellikle kullanılan bir sıfattır. 

 

 Sosyal Medya Fenomenleri ve Takipçilik

 

  Sosyal medyada, profesyonel olarak hesap kullananlar için en önemli konu takipçi sayısıdır. Takipçi sayısının çok olması paylaşımların daha fazla olmasına, daha çok tanınmaya ve daha fazla beğeni kazanılmasına sebep olmaktadır. Profesyonel anlamda da daha çok gelir kazanılmasına da olanak sağlamaktadır. TV'lerde ve sosyal medya da fenomen olmak bazı kişiler için çok önemlidir. Fenomen olmak tanınmamış bir insan için çok büyük bir başarıdır ve aynı zamanda ünlülerin de sürekliliği için önem arz etmektedir.

 

  Bu nedenle birçok ünlü sanatçı ve şahsiyetin profesyonel sosyal medya hesapları vardır. Bu hesaplar üzerinden takipçi ve hayranları ile sadece etkinlik, konser ve TV programlarında değil, istenildiği zaman birebir olarak ilişkide olmak için de kullanılmaktadır. Sosyal medya günümüzde büyük bir güçtür ve kullanıcılarının ya çok iyi noktalara ya da çok berbat ve rezil konumlara taşınmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle dikkatli kullanılmalı ve özellikle de düşünce ve ifade paylaşımlarında, açık ve net ifadelerle, yanlış anlaşılmaya neden olmayacak cümleler seçilerek yazılması önemlidir. 

www.twitter.com/salihakgumusofc

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.