Salih Akgümüş

Salih Akgümüş

Sosyal Medya'nın Firmalar Üzerindeki Etkisi

Sosyal medya’nın kullanımı firmalar için 2006’lı yıllara dayanmaktadır. Ancak buna rağmen hala birçok küçük firma için yeni bir kavramdır ve kullanımının artması ile her firmanın kullanım ihtiyacını tetiklemektedir.

Her geçen yıl sosyal medya kullanımının artması ile şirketler daha fazla Pazar alanı bulabilmektedirler. Sosyal medya’nın hızlı ve etkili bir şeklide paylaşılması sayesinde şirketler için vazgeçilmez bir alan haline gelmiştir. Bu sayede yeni oluşumlarını daha etkili bir şekilde pazara sunabilmekte ve iyi bir reklam aracı bulmaktadırlar. 

Aynı zamanda bu sayede müşterileri ile bire bir iletişime geçebilirler. Bu da sosyal medya’yı en iyi iletişim araçlarından biri haline getirir. Daha fazla bir kitleye ulaşabilmek için iyi bir reklam şarttır ve sosyal medya bu anlamda en iyi reklamlardan birisidir.

Şirketler açısından en önemli hususlardan bir diğeri ise müşteri yorumlarını olumlu veya olumsuz bir şekilde anında görebilmeleridir. Sosyal medya diğer reklam türlerine göre daha kalıcı bir etkiye sahiptir. Herhangi bir ürünü reklam amaçlı paylaştığınızda ya da sitenizde paylaşırken yapılan beğeni veya sitenizin beğenilmesi durumunda takipçiniz her paylaşımınızı görecektir. Bu durumda çok büyük paralar harcamadan da iyi bir reklam yapabilmeniz mümkündür.

SOSYAL MEYA’YI KULLANAN FİRMALARIN AVANTAJLARI NELERDİR?

Sosyal medya’yı kullanmadan önce firmaların bir web sitesi edinmelerinde fayda vardır. Böylece internetin hızından ve daha fazla kitleye ulaşabilmesinden yararlanabilirler. Sahip olduğunuz firmanın web sitesinin reklamını sosyal medya’da yapabilirsiniz. Bu şekilde daha fazla internet kullanıcısına ulaşarak iyi bir reklam yapabilirsiniz. Sosyal medya ağlarında reklam verebilme imkânınızda vardır. Kimse yanlışlıkla işyerinize girmez ancak verdiğiniz reklamı yanlışlıkla tıklayabilirler. Ve o anda dahi olsa herhangi bir ürününüz dikkatlerini çekebilir. Bu şekilde sitenizi takip edebilirler. Verdiğiniz reklamın dışında paylaşımlar sayesinde de dikkat çekmeniz mümkündür. Günümüze kadar gelmiş olan ve hiç değişmeyen kural, en etkili reklam kulaktan kulağa olan reklam mantığı hala devam etmektedir. 

İnsanlar aradıkları ürünü satın almayı bırakın bakmaya bile vakit bulamıyorken sosyal medya sayesinde çekeceğiniz dikkat sayesinde ihtiyaçlarına karşılık verebilirsiniz. Bu şekilde daha rahat alış veriş imkânını müşterileriniz ve müşteri adaylarınıza sunmuş olursunuz. 

Özetle sosyal medya kullanımında aktif olan kişilerin arkasında kalmamak ve eşit şekilde rekabet yapabilmek adına sizin de firma olarak sosyal medya kullanımında aktif olmanız gerekmektedir. Sahip olduğunuz potansiyele güvenebilirsiniz ancak yaptığınız satış ve reklamlarınızı artırabilmeniz için sosyal medya’yı kullanmanızda fayda vardır.

Müşterilerinizin memnuniyetlerini düşünerek ve onlarla daha rahat iletişime geçebilmek adına da sosyal medya kullanımını dikkate almalısınız. Ayrıca bu şekilde müşteri potansiyelinizin sahip oldukları çevreden de yararlanabilir daha fazla kitleye ulaşabilirsiniz. 

Reklamlarınızı daha güncel tutabilmeniz içinde internetin dolayısı ile sosyal medyanın gücüne sığınmanızda faydalı olabilir. En önemlisi de vizyonunuzu bu sayede aktarmanız daha kolay hale gelecektir. 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.