Salih Akgümüş

Salih Akgümüş

Sosyal Medya'nın Önemi

Sosyal medya nedir sorusunun cevabını vermek gerekir ise soysa medya internet üzerinden sosyal paylaşım siteleri denilen sitelerde kendi adınıza ya da bir topluluk adına bir profil ya da hesap oluşturup bu profil sayesinde de insanlar ile iletişim kurmanızı sağlayan bir dünyadır. İletişe geçtiğiniz insanlar tanıdığınız ve çevrenizdeki insanlar olduğu gibi tanımadığınız insanlar da olabilir. Profilinizi isterseniz gizli şekilde kullanabilir isterseniz de o sosyal paylaşım sitesine üye olan herkes tarafından görülmesini de sağlayabilirsiniz. Bu sayede eğer ilginç ya da başkalarına ulaşmasını istediğiniz şeyler paylaşıyor iseniz herkes tarafından da fark edilebilirsiniz. Milyonlarca kişinin kullandığı bu paylaşım sitelerinde herkesten farklı olmak ve ortaya çıkmak istiyorsanız da yapmanız gereken birkaç detay daha mevcut.

 Tanıtım ve Reklam Faaliyetleri

  Sosyal medya asıl kuruluş amacı olan arkadaşlar ile bir şeyler paylaşma ya da yeni arkadaşlar edinme çizgisinden epey dışarı çıkmış ve farklı farklı amaçlar ile kullanılmaya başlamıştır. Bu farklı amaçların bir sonucu olarak da sosyal medya da fenomen olmak gibi bir deyiş ortaya çıkmıştır. Sosyal medya fenomeni olmak sosyal medya içinde birçok kişi tarafından tanınmak yani sanal bir ünlü olmak anlamına gelmektedir. Sosyal medya fenomenlerinin oldukça fazla takipçisi vardır ve bu takipçilerini kaybetmemek ve hesaplarındaki etkileşimi aktif tutmak için sürekli olarak yeni şeyler paylaşıp beğeni toplamaya çalışırlar. Bu beğeniler ise onlara bir süre sonra kazanç olarak geri döner.

  Sosyal medya fenomenleri paylaşımları ile birçok kişiye ulaştığı için bazı firmalar bu kişilere ürün tanıtımı yaptırırlar. Bu firmalar genelde sosyal medya üzerinden satış yapan butikler, aksesuar firmaları ya da kozmetik firmaları olmaktadır. Fenomen kişi sanki kendi kullanıyormuş ve çok memnunmuş şekilde söz konusu tanıtımı yapılan ürün ile birlikte fotoğraf çeker ya da video yükler, bu gönderi altında da ürün bilgisi, ürün fiyatı ve satın alınabileceği adres gibi bilgileri ekleyerek o firmanın satışlarına katkı sağlar. Bununla beraber kendisi de bu işten pay almış ve para kazanmış olur.

 Sosyal Medya Alışkanlığı Büyüyor

  Sosyal medyanın günümüzdeki önemi bahsedilen tüm bu sebeplerden dolayı artmakta ve sosyal medyayı araç olarak kullanmayan yalnızca birkaç kişiyi takip eden kişiler için bile artık alışkanlık haline gelmiştir. Herkesin akıllı telefonunun olması, bu telefonlarda tüm sosyal medya sitelerinin mobil uygulamalarının ücretsiz ve hızlı şekilde inebiliyor olması ve siteye girerken kolaylık sağlanması gibi sebepler hem sosyal medyanın kullanılma oranını arttırmış hem de herkese açık bir platform haline getirmiştir. Bu kadar fazla kullanıcı sayısına ait sitelerde de elbette ki hem satış hem tanıtım hem de reklam amaçlı birçok faaliyet yürütülmektedir. Sitelerin öneminin fazla olduğu kadar faydası ve zararı da aynı oranda fazla olacağından oldukça dikkatli kullanılmalıdır.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.