Salih Akgümüş

Salih Akgümüş

Yaşayan Bir İletişim Kanalı

Geleneksel haberleşme kanallarından farklı olan sosyal medyanın en önemli özelliği her zaman canlı kalmasıdır. Eş zamanlı bilgi paylaşımı yaparak kullanıcılarını dünyanın hemen her köşesindeki gelişmelerden haberdar eden iletişim kanalı; yazılı basın, TV ve radyodan bu özelliğiyle tamamen ayrılır.

  Sosyal medya nedir, kullanıcılara sağladığı avantajlar nelerdir? Alışkanlıkların son hızla değiştiği ve bilginin anlık olarak tüketildiği günümüzde hayatımızı kolaylaştıran ve anlam kazandıran içerikler gelişen teknolojiler sayesinde oturduğumuz yerden cep telefonumuza kadar gelmektedir. Kullanıcı kolaylığını ön planda tutan uygulamalar paylaşılan bilgilerin dijital ortamda hızlı bir şekilde yayılmasını ve dikkate değer bulunmasına katkı sağlar.

 Dijital Çağda İletişimin Sınırları Nasıl Belirlenir?

  Modern insanların hemen her saat online ve mobil olması sosyal medyanın günümüzdeki önemi hakkında bilgiler vermektedir. Bireylerin kendi içindeki iletişiminin yanı sıra markalar, kurumsal şirketler ve sosyal sorumluluk projelerinin de kendisini duyurmasına imkan veren platform, sağladığı kusursuz ve hızlı iletişimle bilgi alma konusunda sınırsız hizmetler sağlamaktadır. Bu aşamada dönüşüme gerektiği kadar ayak uydurabilen firmaların gelecekte de yatırımlarını sağlamlaştırdıkları söylenebilir.

  İçeriklerden oluşan sosyal medya paylaşımlarının aslında birer kaynak olduğu da unutulmamalıdır. Anlık paylaşımlarla geleneksel medyanın çok önüne geçen platform bu nedenle ticari kurumlar, markalar ve e-ticaret kanalları üzerinden de desteklenmektedir. Kullanıcı odaklı olmasıyla fark yaratan sosyal medya tercihleri herkesin istediği sözü söylemesine ve ulaşamayacağı isimlere mesaj göndermesine imkan tanır. Bu nedenle sadece doğru kullanıldığı zaman istenen etkiyi veren kanallar, insanlar için bir var oluş mücadelesi olarak da tanımlanabilir. 

 Sosyal Medyada Fenomen Olmanın Önemi

  Sosyal medya dendiğinde akla ilk gelen platform kuşkusuz Facebook'tur. Bilinen gerçeklerin farklı kişilerle paylaşılması isteği insanoğlunun var olduğu süreç içerisinde her zaman yanında olmuştur. İlginç ve sıra dışı paylaşımlara ilgi gösteren kişi sayısı doğal olarak daha fazladır. Paylaşılan bilgilere alınacak geri dönüşler kişi ya da kurumların doğru yolda olduğunun da net bir göstergesidir. Sosyal medya da fenomen olmak için öncelikle biraz sabır ve teknik bilmek gerekir. Güzel ve akıllı paylaşımlar genel olarak bakıldığı zaman beğeni alır. Bu aşamada özgün ve ilk olmak her zaman için avantaj sağlar. Sosyal medya hesapları ilgi gören kişiler biraz da şansın yardımıyla kısa zaman içinde fark yaratabilirler.

  Özellikle gençler arasında son derece önemli olan "Fenomen" kavramı, "Nasıl fenomen olunur?" sorusunu da beraberinde getirmektedir. Kişinin hedefine ulaşması için en uygun sosyal medya kanalı seçmesiyle başlayan süreç; yorumlar, videolar ve fotoğraflarla zenginleştirilerek dikkat çekici bir hale getirilebilir. Kişinin zevk aldığı konularda yapacağı paylaşımların her zaman başarı elde edeceği kesin olmasa da çok daha fazla potansiyel taşıyacaktır. Sosyal medyanın toplum üzerindeki etkisi maliyet gerektirmeyen bir şekilde gelişimini sürdürmektedir. Ülkemizde giderek yaygınlaşan sosyal medya kullanımı son verilere bakıldığında Avrupa sıralamaları içine dahil olmayı başarmıştır. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.