Bir Yılın Muhasebesi

"İnsan düşüncesi karanlığa ve kötülüğe bulanmış." diyor bir yazar. Düşünelim. 

 

Birbirimize iyi dileklerde bulunduğunuz dün gece kaçımız bir yılın muhasebesini yaptı? Ömrümüzden giden koca bir yılda yalnızca benliğimizi düşünmediğimiz, başkalarının ihtiyaçlarını karşılayacak, acılarını dindirecek ne yaptık? 

 

Kaç arkadaşımızın derdine şifâ olduk? Evlatlar! Ailelerimizin omuzlarından ne kadar yük aldık? Yoksa onları bir banka olarak mı gördük? 

 

Kaç huzurevi, yetimhane ziyaret ettik? Kaç büyüğümüzün kapısını çalıp gönlünü hoş tuttuk?

 

Kimlerin evliliği hâlâ saygıyla devam ediyor? Hangi okullu genç mekân mekân gezmekten başka şeyler yapıyor? 

 

Peki kimler bu toprakları yüceltecek şeyler yapıyor?

"Burası artık yaşanmaz hâle geldi." dedik durduk. Ve yaşanılmaz yapanların bir parçası oldık. Bu millet için neler yaptık ki? 

Mesela dün gece yılbaşı partileri için savrulan, göze gelmeyen paraları kaç kişi bir kitaba verebilir? Vermez. Çünkü bir kıyafet alındığında yahut konsere gidildiğinde daha çok bilinçlenilir, karanlıklar aydınlanır, savaş kazanılır(!)

Evet, insan düşüncesi karanlığa ve kötülüğe bulandı. Bir felaket görmeyelim, "boğuluyoruz" dedik. Toprak attık kendi üzerimize. Aslında kaçtık. Sorumluluktan, farkındalıktan, yapabileceğimiz her şeyden kaçtık. Lâkin ebedî kaçış yoktur! 

En mükemmel silâh biziz. Elimizden bir şeyin gittiği yok. Battığımız, bittiğimiz yok. Uğrunda ölünecek bu ülkede nice zaferler kazanılacak, tarihe mâl olacak. 

El ele, emekle, sevgiyle geçireceğimiz bir yıl dilerim. Mutlu yıllarımız olsun güzel ülkem!

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.