Sosyal medya'da fenomen olmak

Sosyal medya nedir diye sorarsak bu furyanın yıllar öncesinde tek bir paylaşım sitesi ile başladığını söyleyebiliriz. Bu site beklendiğinden çok daha fazla talep ve ilgi gördükten sonra da yazılımcılar tarafından hem benzer hem de farklı özellikle olan birçok paylaşım sitesi fikirleri ortaya çıktı. Bu sitelerden bazıları sadece yazı paylaşımlarının yapılabildiği, bazıları yalnızca fotoğraf paylaşımı yapılabilen bazıları da kısa videolar paylaşmaya izin veren uygulamalardı. Bu uygulamaların çoğu kullanıcılar tarafından oldukça ilgi gördü. Bunun bir sebebi önceden televizyonda gördüğümüz ve ünlü olarak tabir ettiğimiz oyuncular, şarkıcılar, futbolcular ya da zengin ve büyük iş adamları gibi kişilerin de bu sosyal medya sitelerini kullanmaları oldu. Böylece bu insanların ne gün içinde neler yaptıklarını, kimle nerede olduklarını ve neler paylaştıklarını merak eder hale geldik. Bu sebeple de sosyal medya konusunda ister istemez bağımlı hale geldik.

Bu bağımlılığın başka bir sebebi de kişilerin kendi yetenekleri ya da paylaştıkları komik veya da ilginç şeyler sayesinde fazla kişi tarafından takip edilme durumu idi. Bu fazla kişiler sonrasında ise katlanarak binlere, on binlere hatta yüzbinlere kadar ulaştı. Bu duruma televizyonunda oldukça fazla katkısı oldu ve herhangi bir televizyon programında yalnızca 5 dk görünen bir kişi bile bir anda sosyal medyada fenomen denilen tanınmış kişiler arasında oluverdi. Bu durum da sosyal medya da fenomen olmak gibi bir durumu ve çabayı hayatımıza sokmuş bulundu. Tüm bu durumların yanı sıra sosyal medyanın kişisel olarak ve gizli olarak kullanımı da hala mevcuttur.

Sosyal Medya Hesapları 

Sosyal medya hesapları aynı zamanda kişisel ya da kurumsal anlamda iletişim ağı olarak da kullanılmaktadır. Herhangi bir kişi ya da kurumdan bilgi almak için telefon, e mail ya da sosyal medya hesapları da kullanılabilmektedir. Sosyal medyanın günümüzdeki önemi hem reklam amaçlı olsun, hem tanıtım amaçlı olsun, hem de kişisel iletişim amaçlı olsun yadsınamaz bir durumdadır. Bu sebeple farklı amaçlar için olsa bile sosyal medya kullanımı sosyal bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu zorunluluğa ayak uydurmak için çoğu kişi cep telefonlarını değiştirmiş ve akıllı telefonlara geçiş yapmıştır. Akıllı telefonlar ile sosyal medya sitelerinin mobil uygulamaları telefonlarda yerini almış ve sadece tek bir dokunma ya da tek tıklama ile siteye giriş sağlanmaktadır.

Sosyal Medyada Yapılabilen İşlemler

Sosyal medya kullanıyor ise hesabınızdan birilerini takip edebilir ve takip ettiğiniz kişilerden bildirim alabilirsiniz. Gönderi paylaşabilir ve paylaşılan diğer gönderileri beğenebilirsiniz. İstediğiniz kişiye özel mesaj gönderebilir ve mesaj alabilirsiniz. Aynı zamanda arkadaşlarınız ile birlikte olduğunuz anlarda çekilen fotoğraf ya da videoları sosyal medya hesabınıza koyabilir ve arkadaşlarınız da etiketleyerek onları bu durumdan haberdar edebilirsiniz. Kısa videolar ve fotoğrafları istediğiniz renk ve boyutta paylaşabilirsiniz.


twitter.com/yasinerofc
instagram.com/slmbenyasin

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.